Šiandien, lapkričio 23-ąją, žmonės visame pasaulyje kviečiami nieko nepirkti ir taip pažymėti Nieko nepirkimo dieną. Prie šios iniciatyvos skatina jungtis ir Aplinkos ministerija. Įsibėgėjantis kalėdinis dovanų pirkimo vajus atsisuka prieš pačius pirkėjus.
„Kiekvienas tiesiog stabtelėkime ir atidžiau pažvelkime į savo kasdienį gyvenimą – ar tikrai mums reikia tiek daug daiktų, – sako aplinkos viceministras Martynas Norbutas. – Suprantama, kad nelengva atsilaikyti prieš prekybininkų viliones akcijomis ir išpardavimais, bet turėtų nulemti paprasta logika – nepirkdami nebūtinų prekių, ir sutaupome, ir mažiau teršiame aplinką. Juk besaikis vartojimas gresia socialinėmis ir ekologinėmis problemomis.“
Nieko nepirkimo diena – tik viena iš pilietinių iniciatyvų siekiant kasdieniame gyvenime mažinti susidarančių atliekų kiekį. Jau nuo praėjusio šeštadienio daugumoje ES šalių, tarp jų ir Lietuvoje, vyksta Europos atliekų mažinimo savaitei skirti renginiai. Jie skatina atliekoms suteikti naują gyvenimą – jas perdirbti, o geriausia – pakartotinai panaudoti. Antrinis daiktų panaudojimas ir jų pritaikymas buityje, pasak viceministro, – geriausias būdas mažinti atliekų susidarymą ir taupyti perdirbant naudojamą energiją.
Sumanymas paskelbti Nieko nepirkimo dieną gimė Kanadoje, Vankuveryje. Jos data buvo pasirinkta lapkričio 23 d. – laikas prieš didžiuosius išpardavimus ir kalėdinių pirkinių karštinę. Šia iniciatyva visuomenė skatinama susimąstyti ir atkreipti dėmesį į neapgalvotą pirkimą,
Skaičiuojama, kad vienam mūsų šalies gyventojui per metus tenka apie 450 kg atliekų. Ir tai nėra vien produktų pakuotės. Šį kiekį sudaro ir nesuvartoti maisto produktai, nupirkti ir išmesti niekam nepritaikyti daiktai. Susidarančių atliekų kiekį galime mažinti keisdami vartojimo įpročius – atsakingai planuodami pirkinius, rūšiuodami atliekas, daiktus naudodami ilgiau arba juos atiduodami kitiems, perduodami perdirbti ir nepaversdami jų sąvartyno atliekomis.