Šalies žiniasklaida jau praneša apie pirmąsias spustelėjusio šalčio aukas. Kokia padėtis Anykščių rajone? – teiravomės Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorės Zitos NENIŠKIENĖS:
Ar greitosios medicinos pagalbos medikai vyko gelbėti žmonių nuo nušalimų?
Kol kas tokių duomenų neturime…
Kodėl stipriau pašalus žmonės dažniausiai nušąla rankas ar kojas?
Dažniausiai nušąla galūnės, kai yra drėgna, šlapi batai. Tuomet gali būti kad ir nedidelė minusinė temperatūra, bet jeigu drėgna, greičiau nušąlama, negu kad esant dideliam šalčiui ir sausoms kojoms. Dažniausiai galūnes nušąla alkoholio išgėrę žmonės, nes tada labiau išsiplečia kraujagyslės ir patiriamos veido, rankų, kojų nuožvarbos. O šiaip jeigu žmogus neišgėręs, eina, juda, nestovi, tuomet nušąlimo tikimybė nėra didelė. Kaip sakė vienas 100 metų išgyvenęs amerikietis, jis kojas visada laikė šiltai, galvą – vėsiai, o pilvą – tuščią…
Ką reikėtų daryti pajutus, kad rankos ar kojos šąla?
Jokiu būdu netrinti sniegu ir nešildyti karštu vandeniu, kaip buvo daroma seniau. Tokio žmogaus negalima iškart vesti į karštą patalpą. Nukentėjusiam reikia duoti gerti šiltų skysčių, galūnes masažuoti ir taip palengva atšildyti. Jeigu nušalimai labai dideli ir atsiranda pūslės kaip nudegus, nedelsiant reikia kreiptis į gydymo įstaigą.