Kregždės mėgsta susukti lizdus ant namo, taip visiškai nedžiugindamos namo savininko. Todėl neretai žmonės tiesiog ima ir nuardo kregždžių įsirengtus lizdus.
Aplinkos apsaugos agentūra įspėja, kad neturint leidimo kregždžių ar čiurlių lizdus ardyti, numušti ar kitaip niokoti yra draudžiama.
Kai lizdas jau yra užbaigtas, traktuojama, kad tai yra svarbi veisimosi vieta paukščiui, ir jo naikinimas paukščio perėjimo metu yra neteisėtas, už kurį gresia finansinė atsakomybė.
Visų laukinių paukščių rūšys yra saugomos Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymo. Draudžiama tyčia naikinti, pažeisti laukinių paukščių lizdus ir kiaušinius, trikdyti laukinius paukščius, ypač jų perėjimo ir jauniklių auginimo metu.
Į Lietuvą šie paukščiai paprastai grįžta pačioje balandžio pabaigoje–gegužės pradžioje ir perėti pradeda gegužės mėnesį. Todėl priemonėmis prieš lizdų lipdymą reikėtų pasirūpinti iki šio laikotarpio, kad lizdo nereikėtų panaikinti.
Kaip išvengti paukščių taršos?
Po lizdu aplinkosaugininkai siūlo pritvirtinti plaštakos pločio medines lenteles, ant kurių kaupsis paukščių išmatos. Lentelės padės apsaugoti sienas, grindinį, mat didžiausi teršėjai – patys jaunikliai, teršiantys tiesiai po lizdu.
Vietose, kurios rodosi tinkamos kregždėms (dažniausiai – pastogė, pastogės kampai) galima pritvirtinti skaidrų slidų plastiko lakštą. Tokia priemonė nesugadins namo eksterjero, o kregždėms prie plastiko nepavyks prilipinti purvo gumulėlių, iš kurių jos gaminasi lizdus.
Veiksminga yra kregždžių lizdų sukimo vietose ištempti virveles arba įstrižai įkalti keletą medinių kuoliukų.
Galima pakabinti aitvarą, ant kurio pavaizduotos plėšrūno akys, arba tiesiog plėšraus paukščio formos aitvarą. Padeda ir sukabinti čežantys maišeliai arba blizgantys objektai, pvz., kompaktiniai diskais, kurie spindėdami saulės šviesoje, blyksniais išgąsdina paukščius.
Leidimą lizdo ardymui išduoda Aplinkos apsaugos agentūra el. paštu: aaa@gamta.lt, tik esant teisės aktuose numatytoms priežastims.
Atsakomybė
Neteisėtas saugomų rūšių laukinių gyvūnų gaudymas, žalojimas, naikinimas, šių gyvūnų ar jų dalių paėmimas iš natūralios aplinkos arba kitoks neteisėtas šių gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų įgijimas, laikymas, perdirbimas, gabenimas ar kitoks naudojimas, arba neteisėtas šių gyvūnų lizdų, olų ar kitų būstų naikinimas, žalojimas ar naudojimas užtraukia baudą asmenims nuo šešiasdešimt iki trijų šimtų eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 120 iki 600 eurų. Be to, už sunaikintą paukščio lizdą skaičiuojama žala aplinkai.
Aplinkos apsaugos departamento inf.
Tokio ledimo paprašysiu kad tu k u r v a nenoresi nieko daugiu
Labai teisingai,reikia bausti piktadarius,kurie naikina lizdus su juose jau ęsančiais jaunikliais,tam reikia neprileisti išvis lipdyti lizdų,pranešiu būtinai apie tokius pažeidėjus
Ūkininkai šienaudami šluoja visa kas gyva ir niekas nekreipia dėmesio. O čia grasinama baudom. Tik dar negirdėjau, kad kas būt nubaustas.
gal jau eikite na..ui su savo policine valstybe, užsikruškit
Miškai kertami velniop, nelegalių sąvartynų gamtoje pilna, miestuose medžius rėžia kaip kas nori – o čia bl neturi prie ko prisikabinti, tai prie žmonių noro turėt švarius namus prikibo.
ČIa jau per daug, todėl dar kartą – eikite nx tokia aplinkosauga.
Nupezimas visiskas
O kas nuvalys apdergtas namo sienas?Gal draudikai skirs kompensaciją už suterštas sienas?
Skaityk,kas parašyta,neleisk lipdyt lizdų ir nebus kam šika
Kai užpuls mašalai.moškės i uodai tai ponuli gal sienos mazai berupes.žiurėsi kaip save apsikuopt
UZSIPISKIT SU SAVO DRAUDIMAIS