Atėjus rudeniui ir medžiams „nusirengus“, anykštėnai itin aktyviai diskutuoja apie tai, ar reikia sugrėbti nukritusius lapus. Vieni teigia, kad tai – natūrali gamtos dalis, juose gyvena įvairių gyvių, o kiti – kad nesugrėbti lapai kaupia ligas, atrodo neestetiškai.
„Anykštos“ kalbinti specialistai, seniūnas buvo vieningos nuomonės: nukritę lapai gamtoje yra gerai, tačiau miestų ir miestelių šaligatviai ir gatvės turi būti sutvarkyti.
Lapams ant šaligatvio – ne vieta
Anykščių rajono savivaldybės Bendrojo ir ūkio skyriaus vyriausioji specialistė, ekologė Inga Žukauskienė sakė, kad miesto teritorijose lapus reikia grėbti.
„Nemanau, kad žmonėms bus labai patogu, kai tie lapai ant asfalto dangos ar šaligatvio ims tyžti, tęžti, pūti, o jei dar gaus drėgmės, ar kai pašals ir bus atlydys… Kad jie supūtų, reikia tam tikro laiko tarpo, o šaligatvis – ne ta vieta, kur lapai turėtų trūnyti. Jei mes negrėbsime žalių erdvių, pavasarį ten ir žolytę vėliau pamatysim, – kalbėjo I. Žukauskienė ir pridūrė, kad vien dėl estetinio vaizdo reikėtų lapus grėbti. – Tik, žinoma, nereikėtų baimintis, kai rudenį jų prikrenta ant šaligatvio ar vejoje – palaipsniui viskas yra sutvarkoma, padaroma ir ruošiamasi pavasariui“.
Pasiteiravus, kur mieste reikia dėti sugrėbtus lapus, I. Žukauskienė sakė, kad juos reikia vežti į kompostavimo aikštelę.
„Jei žmogus nekompostuoja lapų savo valdoje, gali vežti į kompostavimo aikštelę, kuri yra įrengta pačiame Anykščių mieste, valymo įrenginių teritorijoje. Ji veikia jau daug metų. Deginti lapų negalima“, – teigė I. Žukauskienė.
Palikti lapus būtų idealu
Biologinės įvairovės apsaugos skyriaus vyriausiasis specialistas, Anykščių regioninio parko ekologas Simas Aštrauskas teigė, kad tiek negrėbti lapai, tiek ir nepjauta žolė natūraliai gamtai yra gerai, nes viskas vyktų natūraliai ir gamta susitvarkytų taip, kaip jai reikia. Tačiau negrėbti lapai mieste – ne pati geriausia mintis.
„Mūsų teritorijos yra rekreacinės, mes medžių šakas pagenime, tai ir lapus reikėtų susigrėbti. Nukritę lapai per žiemą sunyktų, bet tai irgi priklauso nuo to, kokia žiema, ant kokios dangos jie nukritę ir taip toliau. Tokio vieno varianto nėra. Vilniuje buvo sugalvoję, kad nereikalingas šienavimas ir gali žolė paaugti aukštesnė. Tačiau matome, kad daugelis žmonių tam dar nepasiruošę. Manau, kad ir su lapais panaši situacija būtų“, – sakė S. Aštrauskas.
Tiek lapai, tiek žolė, pasak specialisto, yra natūrali trąša – jie praturtina dirvą, atsiranda ir maisto bakterijoms, smulkiems vabzdžiams.
„Žiūrint iš gamtinės pusės – tai būtų gerai, tačiau, jei kalbėtume apie Anykščius, mes ir taip turime daug medžių, kurių lapų niekada ir nesugrėbiame. Gamtai lapų ir taip užtenka. Nušluojant lapus tik nuo šaligatvio ir paliekant juos šone, ant pievos, jais vėjas vėl takelį nuklos, einant bus slidu. Žmonės ne be reikalo juos grėbia, o prižiūrėtas miestas niūrų rudenį pakelia nuotaiką“, – dėstė ekologas S. Aštrauskas.
Dauguma lapus kompostuoja
„Nuo šaligatvio, nuo asfalto lapus grėbti tikrai reikia, – įsitikinęs ir Debeikių seniūnijos seniūnas Alvydas Simonavičius. – Jei jie ant gatvės, šaligatvio, gali būti pavojinga, slidu. Juos reikia grėbti, ir mes visada, kiek turime pajėgumų, grėbiame, vežame. Kitas dalykas – nesugrėbti lapai po vaismedžiais yra tikras ligų šaltinis. Juos reikia ne tik sugrėbti, bet ir išvežti kuo toliau nuo sodo. Nuo kapinių, savaime aišku, irgi reikia grėbti.“
Tačiau, Debeikių seniūnijos seniūno nuomone, jei parke lapai gražiai nukritę, vaizdas būna pakankamai neblogas: „Rudenį jie gali pabūti, bet reikia, kad nedarytų žalos kaimyniniams sklypams, nes juos vėjas nešioja. Kad jie tokie nukritę pabūtų – aš link to.“
Seniūnas A. Simonavičius sakė, kad dauguma žmonių ir kaime lapus kompostuoja, o kas turi dirbamą žemę, ją patręšia. Lapus degina jau retas kuris.
„Šį rudenį tokių nė nemačiau – gal dėl to, kad šlapia, o gal žmonės sąmoningėja. Deginimas anksčiau buvo populiaresnis“, – pastebėjo Debeikių seniūnijos seniūnas.
O deginti lapus nėra draudžiama, tačiau laužas turi būti ne arčiau kaip 30 metrų nuo statinių, lapai gali būti deginami tik sugrėbti į krūvas.
Tiek nedirbančių pašalpinių, o miestų tvarkyti nėra kam.
abejotina > baisi smarvė eina nuo dumų > ir plaučiam kenkia > ypač sergantiems plaučių ligos
pa aiškino >> lapus reikia tvarkyti protingai