Nuo kitų mokslo metų visi priešmokyklinukai ir pirmokai gaus nemokamą maitinimą.
Seimas ketvirtadienį 106 balsais už ir trims parlamentarams susilaikius priėmė tokią Socialinės paramos mokiniams įstatymo pataisą. Ji įsigalios nuo kitų metų rugsėjo.
Pagal ją, mokiniai, kurie mokosi mokyklose pagal priešmokyklinio ugdymo programą ar pagal pradinio ugdymo programą pirmoje klasėje, turės teisę į nemokamus pietus nevertinant tėvų gaunamų pajamų.
Šiuo metu nemokamą maitinimą mokyklose gauna tik vaikai iš nepasiturinčių šeimų.
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkės pavaduotojas „valstietis“ Tomas Tomilinas teigė, kad tai yra žingsnis link universalios nemokamo vaikų maitinimo ugdymo įstaigose sistemos.
„Šiuo sprendimu mes einame link universalios sistemos, kai visi mokiniai gauna nemokamą maitinimą. Mes tai kol kas galime apdaryti tik pirmokams, (…) turime eiti toliau, (užtikrinti nemokamą maitinimą – BNS) ir antrokams, ir trečiokams, ir ketvirtokams, tam reikės ieškoti daugiau pinigų“, – kalbėjo T. Tomilinas.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tvirtino, jog nemokamas maitinimas svarbus ne tik socialiniu, bet ir sveikatingumo aspektu.
„Labai svarbi dedamoji ir sveikatos. Ugdymo įstaiga yra ta vieta, kur kai kurie vaikai ypatingai, kurių tėvai gal turi mažiau sveikatos žinių, mažesnes pajamas, gali gauti sveikatai palankų maistą“, – pažymėjo A. Veryga.
Liberalas Simonas Gentvilas tvirtino, jog pataisa yra diskriminacinė, nes pirminiame programos įgyvendinimo etape nemokamo maitinimo negaus nevalstybinių mokyklų vaikai.
Nuo sausio pilotinius projektus vykdančiose savivaldybių mokyklose, kuriose maitinimas organizuojamas taikant savitarnos principą, teisę į nemokamus pietus, nevertinant tėvų gaunamų pajamų, turės visi pagal priešmokyklinio ugdymo programą besimokantys vaikai.
„Nemokamas maitinimas bus tiekiamas tik savivaldybių ir valstybės steigtose mokyklose. Ne privačių steigėjų, ne katalikiškų mokyklų moksleiviai, ir šiuo įstatymu mes diskriminuojam vaikus, skirstom į valstybinius vaikus ir privačius vaikus“, – sakė liberalas.
„Tai absurdiškas diskriminavimas, nes vaikai yra tie patys vaikai, jų tėvai yra Lietuvos mokesčių mokėtojai, ir staiga mes valstybinių mokyklų moksleivius maitinsim, o privačių – nemaitinsime. Vien privačiose Valdorfo mokyklose mokosi 63 socialiai remtini moksleiviai, taip nėra, kad nevalstybines mokyklas lanko tik turtingųjų vaikai, ten gausu ir kitokių vaikų“, – kalbėjo S. Gentvilas.
Pagal priimtas pataisas, pirmajame etape nuo sausio iki rugpjūčio nemokami pietūs priešmokyklinukams bus patiekiami švediško stalo principu savivaldybių steigtose mokyklose.
Kaip anksčiau yra minėjęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, sprendimą dalyvauti šiame etape jau yra pareiškusios 49 savivaldybės ir 251 mokykla, kuriose mokosi apie 4,5 tūkst. mokinių.
2020 metais nemokamus pietus papildomai gaus apie 49,6 tūkst. mokinių. Preliminariais skaičiavimais, 2020 metais priešmokyklinukų ir pirmokų nemokamiems pietums papildomai reikės apie 8,6 mln. eurų, vėliau kasmet papildomai reikės apie 17,4 mln. eurų.