Konsultanto ir eksperto funkcijas, formuojant rajono kultūros politiką, atliekanti Anykščių rajono savivaldybės Kultūros taryba – slaptesnė organizacija už pačią Specialiųjų tyrimų tarnybą.
Rajono Kultūros tarybos pirmininkas Tautvydas Kontrimavičius sako negalintis atskleisti, kodėl Okuličiūtės dvarelio įveiklintoju renkasi ne anykštėnų, o Vilniuje registruotą viešąją įstaigą, nors jų planuojamos veiklos yra identiškos.
„Anykštos“ žiniomis, savivaldybės paskelbto dvarelio pritaikymo kultūrinei ir meninei veiklai projekto nugalėtoja rajono Kultūros taryba išrinko VšĮ „Artlagamine“. Panašiausia, kad taip įvyko todėl, kad viena iš VšĮ „Artlagamine“ dalyvių yra glaudžiai susijusi su rajono Kultūros tarybos pirmininko pavaduotoja. Utenoje gyvenanti Kristina Jokubauskaitė – Veršelienė drauge su Jurgita Bugailiškiene kūrė rajono kultūros strategiją. .
Balsavimas vyko
„neakivaizdiniu būdu“
„Tai buvo ne posėdis, o neakivaizdinis balsavimas. Tai buvo individualus darbas Kultūros tarybos narių, kaip ekspertų, pateikiant savo vertinimus ir apibendrinant personalines nuomones. Tokia forma mes sprendėme šį klausimą“, – apie tai, kaip buvo organizuojamas paraiškų vertinimas dėl Okuličiūtės dvarelio pritaikymo kultūrinei ir meninei veiklai, „Anykštai“ sakė rajono Kultūros tarybos pirmininkas, muziejininkas T. Kontrimavičius.
Į posėdį arba, pasak T. Kontrimavičiaus, „neakivaizdinį balsavimą“ įvertinti paraiškas, Kultūros tarybą, kaip sakė rajono Kultūros tarybos pirmininkas, narius sukvietė ne jis, o Anykščių rajono savivaldybės administracija. Beje, kur ir kada rinksis rajono Kultūros taryba, savivaldybės administracijos darbotvarkėje nebuvo skelbiama. Nebuvo skelbiama ir kokiu klausimu vyks rajono Kultūros tarybos „neakivaizdinis balsavimas“.
Kultūros taryba veikė
kaip ekspertai
„Mes neišrenkame laimėtojo. Mūsų, Kultūros tarybos, buvo paprašyta pabūti ekspertais ir pateikti savo išvadas savivaldybei. Mes savivaldybei teikiame tą informaciją, o savivaldybė sprendžia – ar tai laimėtojas, ar nelaimėtojas. Tai ne mūsų reikalas. Mes įvertinome visas tris paraiškas, kuri yra geriausia, kuri prastesnė ir kuri yra prasčiausia. Tą verdiktą esu įpareigotas pateikti savivaldybės administracijai. Tą ir padariau“, – gan aptakiai apie paraiškų vertinimo rezultatus kalbėjo Kultūros tarybos pirmininkas muziejininkas T. Kontrimavičius.
Kultūros tarybos
pirmininkas: „Savivaldybė
sprendžia, ką informuoti“
T. Kontrimavičius „Anykštai“ prisiekinėjo, kad apie Okuličiūtės dvarelio pritaikymo paraiškas viešai kalbėti negalintis. „Ne, tai yra savivaldybės reikalas. Savivaldybė sprendžia, kada ir ką informuoti. Ar jie priims mūsų verdiktą, ar jie nepriims, prašys persvarstyti. Aš negaliu viešai skelbti tos informacijos, kuri man buvo užsakyta pateikti savivaldybės administracijai“, – aiškino T. Kontrimavičius, teigdamas, kad jis nėra savivaldybės informacijos teikėjas.
Savivaldybės Kultūros taryba pastaruoju metu neskelbia netgi savo posėdžių darbotvarkių, laiko bei datų ir yra viena slapčiausių savivaldybės tarybų. Tačiau T. Kontrimavičius su tuo sutikti nenorėjo.
„Neslapta. Ji yra patarėjų grupė. Mes teikiame tokią informaciją, kokios mūsų paprašo. Šiuo atveju mes savivaldybės administracijai patariame. Savivaldybė sprendžia, ar priimti mūsų patarimą ar ne. Mes nieko nenusprendžiame. Mes nesame žmonės, kurie priima sprendimus“, – Kultūros tarybos funkcijas išaiškino T. Kontrimavičius.
Dvarelį nori paversti
kavine ir Rotuše
Pokalbio pabaigoje T. Kontrimavičius vis dėlto patvirtino „Anykštos“ redakcijos turimą žinią, kad rajono Kultūros taryba buvo gavusi trijų viešųjų įstaigų pasiūlymus, ką galima būtų daryti Okuličiūtės dvarelyje.
Okuličiūtės dvarelio įveiklinimo planus pristatė Anykščių menų inkubatorius – menų studija, Pasaulio anykštėnų bendrija ir viešoji įstaiga „Artlagamine“.
Kvietimą teikti paraiškas buvusiai Anykščių vaikų bibliotekai įveiklinti buvo paskelbusi Anykščių savivaldybės administracija.
Anykščių menų inkubatorius – menų studija Okuličiūtės dvarelyje siūlė „parodoms ir ekspozicijoms suformuotoje erdvėje derinti konceptualios kavinės ir interaktyvių edukacijų veiklas“, demonstruoti išskirtinių dizainerių kūrinius, rengti jų pristatymus – aukcionus.“
Anykščių menų inkubatorius – menų studija dvarelyje taip pat siūlė atidaryti kavinę: „Kavinė trauks ne tik menine intelektualia atmosfera, bet ir rafinuota virtuve, kurioje bus pristatoma įvairių pasaulio šalių virtuvė“, – argumentavo šio projekto autoriai.
Pasaulio anykštėnų bendrija Okuličiūtės dvarelį norėjo paversti miesto Rotuše, kur be kita ko, vyktų iškilmingi rajono Tarybos posėdžiai, o dvarelis taptų Pasaulio anykštėnų bendrijos namais.
Viešoji įstaiga „Artlagamine“, kurios projektui simpatizuoja rajono Kultūros taryba, Okuličiūtės dvarelyje matė tas pačias veiklas, kurias siūlė ir pareiškėjai anykštėnai. Jie nebuvo originalūs – „Artlagamine“ taip pat dvarelyje siūlys įsteigti kavinę, plėtoti mėgėjišką bei profesionalųjį meną.
„Objektas yra ypatingai vaizdžioje Anykščių miesto vietoje. Jo kultūrinis įveiklinimas, be abejo, kels miesto vertę bei reputaciją. Objekte planuojamos profesionalaus meno ir kultūros reiškinių kūrimas, profesionalų ir mėgėjų bendradarbiavimo platforma, edukacinės, meno terapijos bei sociokultūrinės veiklos kurs Anykščių, kaip atviro kultūrinėms ir socialinėms iniciatyvoms miesto įvaizdį. Objekte planuojama sudaryti sąlygas projektus vykdyti vietos bei atvykstantiems kultūros profesionalams, užsienio kūrėjams. Objektas tarnaus ir kaip vietos kultūros resursus vienijantis ir įkvepiantis tarpininkas, veikiantis tarpinstitucinio, tarpsritinio ir tarpžmogiškojo bendradarbiavimo tikslais“, – rašo „Artlagamine“.
Viešoji įstaiga „Artlagamine“ iš kitų pareiškėjų išsiskyrė anksčiau jau girdėta pavarde ir ryšiais. Okuličiūtės dvaro įveiklinimo projekto vadove pristatoma Kristina Jokubauskaitė – Veršelienė. Ji drauge su rajono Kultūros tarybos pirmininko T. Kontrimavičiaus pavaduotoja, UAB „Bugiris“ steigėja Jurgita Bugailiškiene kūrė Anykščių rajono kultūros strategiją. Ši strategija rajono biudžetui kainavo 5 000 eurų. Didžiausi K. Jakubauskaitės – Veršelienės indėliai į kultūrą yra darbas Utenos regiono pagrindinėse mokyklose ir socialinės globos namuose su „socialinio jautrumo“ ir „meno edukacijos projektais“.
O „Artlagamine“ vadovė yra Karina Metrikytė, apie kurią „Google“ praneša kaip apie Rusų dramos teatro atstovę žiniasklaidai ir ryšiams su užsieniu bei atlikėją.