
Jau antra savaitė, kaip Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centras dirba karantino režimu. Įstaigos koridoriuose galima sutikti vos vieną kitą medicininę veido kaukę dėvintį mediką ar pacientą. Tai, kad darbas vyksta visu pajėgumu, išduoda tik be paliovos šeimos gydytojų kabinetuose skambantys telefonai – Lietuvoje ir toliau plintant koronavirusui, medikai pacientus daugiausia konsultuoja nuotoliniu būdu.
Nuotoliniu būdu su pacientais bendrauti sudėtingiau
17 metų Anykščiuose mediku dirbantis Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Jacunskas pasakojo, kad tiek jam, tiek ir kolegoms kardinaliai pasikeitusi rutina iki šiol kelia įvairiausių minčių.
„Pirmą kartą su tokia situacija susidūrėme darbe ir su kolegomis tarpusavyje viliamės, kad daugiau panašių situacijų neteks gyvenime patirti. Labai keista ir sudėtinga. Medicinoje būtinas tiesioginis bendravimas su pacientu, o dabar visa tai reikia atlikti bendraujant su žmogumi tik telefonu”, – kalbėjo K.Jacunskas.
Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus pavaduotojas K.Jacunskas pastebėjo, kad nuotoliniu būdu bendrauti su pacientais yra gerokai sudėtingiau, tai apsunkina medikų darbą.
„Telefonas darbe nenutyla, dirbti dabar labai sunku. Anksčiau už durų laukdavo ilga pacientų eilė, tačiau viskas vykdavo ramiai: užeina vienas pacientas į kabinetą, po to – kitas. O dabar, pasikalbėjus telefonu su pacientu, būtina reikalingus duomenis suvesti į kompiuterį. O čia vėl skamba telefonas, pertraukia mintis, jau kitas žmogus apie savo problemas pasakoja, grįžti prie ankstesnio paciento bėdų, tęsi rašymą. Privelti klaidų labai paprasta”, – pastebėjo K.Jacunskas.
Pacientai ne visada aiškiai nusako sveikatos problemas
Nuotoliniu būdu, anot K.Jacunsko, taip pat sudėtinga nustatyti ir realią paciento būklę.
„Vienas žmogus kūju traumavosi pirštą. Sako – užsigavau pirštą. Kalbantis telefonu, galima suprasti, kad užsigavo į stalo kampą. Ir tik ilgai aiškinantis paaiškėja, kad į pirštą trenkė kūju. Padarius rentgeno nuotraukas paaiškėja, kad pirštas lūžęs. O telefonu žmogus sako – tik užsigavau… Telefonu labai sunku tuos dalykus išsiaiškinti”, – pasakojo K.Jacunskas.
Pacientai ne visada elgiasi
sąžiningai
Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro medikai šiuo laikotarpiu sulaukia gana daug telefoninių skambučių dėl nedarbingumo pažymėjimų skyrimo.
„Nedarbingumo pažymėjimų išrašymas yra pakankamai rimta problema. Telefonu neįmanoma nustatyti, ar žmogus iš tikrųjų serga, ar piktnaudžiauja. Kalbamės su medikais, ,,Sodros” specialistais ir konstatuojame, kad šioje vietoje pitnaudžiavimo atvejų bus”, – sakė K.Jacunskas.
Tiesa, gydytojai nėra tie žmonės, kuriuos būtų labai paprasta apgauti.
„Žmogus turi lėtinę ligą, pavyzdžiui, stuburo išvaržą. Žino simptomus. Paūmėja skausmas ir jis gali pasakoti apie simptomus. O medikas negali apžiūrėti tos vietos ir turi žmogumi patikėti. Pavyksta demaskuoti apsimetėlius. Jei gydytojui kyla neaiškumų, ir karantino metu jis turi teisę išsikviesti pacientą. Kai pasakai pacientui, kad teks pasirodyti, tuomet jis ir nebeateina. Baigiasi negalavimai”, – šypsojosi Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus pavaduotojas K.Jacunskas.
Išaugo išduotų nedarbingumo pažymėjimų skaičius
Lietuvoje paskelbus karantiną, iki kovo 24 dienos, kuomet kalbėjomės su K.Jacunsku, Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro gydytojai pacientams yra išrašę apie 700 nedarbingumo pažymėjimų, daug jų išrašo elektroninių būdu. Šiuos skaičius išaugino ir tokie atvejai, kaip asmenų, grįžusių iš užsienio, saviizoliacija, nedarbingumo pažymėjimai vaikų priežiūrai ir kita.
Tarp pacientų tvyro nerimas
Lietuvoje kiekvieną dieną skelbiant vis apie naujus užsikrėtusiųjų koronavirusu atvejus, Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus pavaduotojas K.Jacunskas pastebėjo, kad tarp žmonių tvyro nerimas ir baimė.
„Dabar daugiau vyrauja peršalimo ligos, o žmonės yra prigąsdinti, todėl iš karto įtaria, kad jiems koronavirusas. Tuomet su pacientais bandome išsiaiškinti, ar jis yra grįžęs iš užsienio kelionės, ar jam teko bendrauti Lietuvoje su užsieniečiu. Dabar darbe daug psichologijos, pacientus tiesiog reikia nuraminti”, – kalbėjo K.Jacunskas.
Įstaigoje – griežta tvarka
Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro pacientai, anot K.Jacunsko, jau priprato prie pasikeitusios aptarnavimo tvarkos.
„Pirmomis karantino dienomis dar ateidavo daugiau pacientų, laukdavo už durų. Dabar visi informuoti, kad gali atvykti tik tuomet, kai pasikonsultavo telefonu, gydytojo sprendimu”, – sakė K.Jacunskas.
Prie Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro įėjimo nuo V.Kudirkos gatvės dabar yra įrengtas skambutis. Paskambinę juo, pacientai privalo pasakyti telefonu užregistruoto vizito laiką, vardą ir tuomet yra įleidžiami į vidų. Įėjus būtina dezinfekuotis rankas, visiems pamatuojama kūno temperatūra. Apsisaugojimo priemones dėvi ir medikai.
Gripas ne mažiau pavojingas už koronavirusą
Apie kol kas sunkiai sustabdomą koronavirusą Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus pavaduotojas K.Jacunskas turėjo savo nuomonę.
,,Žvelgiant į statistiką, galima remtis dažniausiu pavyzdžiu apie gripą. Skaičiuokime, kiek žmonių miršta nuo gripo ir kiek nuo koronaviruso – nėra ką lyginti. Mokslininkai nusprendė, kad koronavirusas pavojingesnis – klausykime jų”, – kalbėjo K.Jacunskas.
Pacientų humoras priblėso
Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus pavaduotojas K.Jacunskas pripažino, kad dėl plintančio koronaviruso neramu ne tik pacientams, bet ir patiems medikams.
„Tarp medikų nerimo yra, garsiai apie tai nekalbame, bet esame didžiausioje rizikos grupėje dėl kontaktų su galimai užsikrėtusiais asmenimis. Įtampa yra. Visi suprantame, kuo rizikuojame”, – sakė K.Jacunskas.
Beje, medikai pastebėjo, kad iš pradžių, kai koronaviruso atvejų pasaulyje buvo fiksuojama nedaug, anykštėnai šia tema mėgdavę ir pajuokauti.
„Pacientai pradžioje buvo linksmesni. Kai viskas prasidėjo, tik Europoje ir Lietuvoje dar nebuvo koronaviruso atvejų, žmonės visaip tą virusą pravardžiuodavo. Laikas bėga ir žiūriu – humoras dingo”, – pastebėjo pašnekovas.
Ragina laikytis nustatytos tvarkos
Baigdamas pokalbį, K. Jacunskas anykštėnams linkėjo: „Būkime sąmoningi, pilietiški, laikykimės nurodymų ir karantiną sėkmingai išgyvensime. Mirčių neišvengsime, tačiau abejoju, ar sulauksime Italijos scenarijaus. Į gryną orą būtina išeiti, bet atstumų laikytis reikia, negalima būriuotis. Pabūkime atskirai, pasilinksminsime, kai pasibaigs karantinas. Prašome būti supratingus ir į polikliniką vykti tik gydytojo nurodymu.”