Artėjant vasarai, artėja ir maudymosi sezono pradžia. Paplūdimiuose jau greit bus skelbiama vasara. Maudynės – vienas tyriausių žmogaus džiaugsmų. Žmonės nuo senų laikų tikėjo, kad vanduo atgaivina, atjaunina ne tik kūną, bet ir sielą.
Nuo 2018 metų gegužės 1 d. įsigalioja nauja Lietuvos higienos norma HN 92:2018 ,,Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“. Ši higienos norma nustato paplūdimių įrengimo sveikatos saugos, maudyklų vandens kokybės stebėsenos, vertinimo, valdymo ir visuomenės informavimo apie maudyklų vandens kokybę tvarką. Higienos normos reikalavimai taikomi maudykloms, prie kurių įrengti paplūdimiai, kuriuose nepaskelbtas nuolatinis draudimas maudytis ar rekomendacija nesimaudyti. Už paplūdimių ir maudyklų administravimą atsakingos savivaldybių institucijos ir joms pavaldžios įstaigos bei kiti subjektai, atsakingi už paplūdimių ir maudyklų sveikatos saugos reikalavimų užtikrinimą ir priežiūrą, maudyklų vandens kokybės stebėsenos vykdymą, visuomenės informavimą.
Paplūdimių sveikatos saugos reikalavimai
Paplūdimiai prie upių turi būti įrengiami pagal vandens tėkmę ne mažesniu kaip 100 m atstumu aukščiau taršos šaltinių. Priėjimas prie vandens turi būti neslidus, neklampus, patogus ir saugus visiems, taip pat ir neįgaliems žmonėms. Paplūdimiai neturi būti užteršti žmogui patogeniškais helmintais ir jų kiaušinėliais. Paplūdimių smėlis dėl žmogui patogeninių helmintų ir jų kiaušinėlių turi būti tiriamas vieną kartą iki maudymosi sezono pradžios ir kas mėnesį maudymosi sezono metu, t.y. ne mažiau kaip keturis kartus. Paplūdimių zona turi būti suskirstyta į atskiras funkcines zonas: poilsio, maudymosi, fizinio aktyvumo ir zoną, skirtą lankytis su gyvūnais. Paplūdimiuose turi būti numatytos ir pažymėtos vietoms vaikams maudytis, kur gylis turi būti ne didesnis kaip 1,30 m. Paplūdimiuose ne arčiau kaip kas 50 m iki maudyklų turi būti įrengti tualetai, kurie būtų tinkami naudotis ir neįgaliems žmonėms. Paplūdimiuose ne arčiau kaip kas 25 m. turi būti šiukšliadėžės, o jei nėra galimybių jas pastatyti nurodytu atstumu, paplūdimių prieigose turi būti pastatyti atliekų konteineriai. Paplūdimiuose skirtuose lankytis su gyvūnais, turi būti įrengtos šiukšliadėžės gyvūnų ekskrementams. Lankytojams persirengti turi būti įrengiami paviljonai ir (arba) kabinos – vienas persirengimo paviljonas ir (arba) kabina ne daugiau kaip 100 paplūdimių lankytojų. Paplūdimiuose turi būti užtikrinta besimaudančiųjų sauga. Paplūdimių ir jų maudyklų teritorijoje galima naudotis plaukiojimo priemonėmis. Į paplūdimius, išskyrus tam skirtus paplūdimius, draudžiama vesti gyvūnus. Prieš maudymosi sezoną visuose paplūdimiuose esančiuose statiniuose turi būti atlikta profilaktinė dezinfekcija, dezinsekcija bei deratizacija. Nerūšiuotos atliekos turi būti surenkamos ir išvežamos kiekvieną dieną. Atliekos iš antrinių žaliavų konteinerių turi būti išvežamos jiems prisipildžius. Pagal poreikį, bet ne rečiau kaip kartą per dieną, persirengimo paviljonus, kabinas, tualetus, šiukšliadėžes ir nerūšiuotų atliekų surinkimo konteinerius būtina išvalyti, vieną kartą per savaitę išplauti dezinfekuojamaisiais tirpalais. Viršutinis paplūdimių smėlio sluoksnis ne mažiau kaip iki 0,1 m gylio turi būti išvalomas bei išpurenamas ne rečiau kaip kartą per savaitę. Paplūdimiuose maudymosi vietos turi būti pažymėtos, pavyzdžiui, plūdurais. Maudyklų dugnas turi būti valomas nuo atliekų ir dumblių.
Maudyklų vandens kokybės stebėsena
Maudymosi sezonas, tai laikotarpis nuo birželio 1 d. iki rugsėjo 15 d. arba kitas savivaldybių institucijų sprendimu nustatytas laikotarpis, kurio metu maudyklose galima tikėtis didelio besimaudančiųjų skaičius. Institucijos, atsakingos už paplūdimių ir maudyklų administravimą, prieš kiekvieną maudymosi sezoną sudaro maudyklos vandens kokybės stebėsenos kalendorinį grafiką ir užtikrina, kad stebėsena vyktų ne vėliau kaip per keturias dienas nuo maudyklos vandens kokybės stebėsenos kalendoriniame grafike numatytos dienos. Vandens mėginių ėmimo datos maudyklos vandens kokybės stebėsenos kalendoriniame grafike turi būti paskirstytos per visą maudymosi sezoną taip, kad laikas tarp datų neviršytų vieno mėnesio. Iš kiekvienos maudyklos vienas vandens mėginys turi būti paimtas ne anksčiau kaip 10 dienų prieš kiekvieno maudymosi sezono pradžią. Per maudymosi sezoną turi būti paimta ir ištirta ne mažiau kaip 8 mėginiai, įskaitant ir pirmą mėginį prieš sezono pradžią. Vandens mėginių tyrimai turi būti atliekami akredituotose arba atestuotose laboratorijose. Išaiškėjus išskirtinėms situacijoms ar gavus maudyklų vandens kokybės tyrimų rezultatus, rodančius trumpalaikę taršą, kuri galėtų neigiamai paveikti maudyklos vandens kokybę ir besimaudančiųjų sveikatą, institucijos, atsakingos už paplūdimių ir maudyklų administravimą, apie tai informuoja visuomenę ir laikinai uždraudžia maudytis, kol vandens kokybė pagerės.
Maudyklų vandens kokybės vertinimas
Maudyklų vandens kokybė vertinama kiekviename paplūdimyje, pasibaigus maudymosi sezonui ir remiantis maudyklų vandens kokybės duomenimis, surinktais per einamąjį ir tris ankstesnius sezonus. Maudyklų vandens kokybė vertinama klasifikuojant ją į prastą, patenkinamą, gerą ir puikią. Institucijos atsakingos už paplūdimių ir maudyklų administravimą, turi užtikrinti, kad paplūdimiuose būtų nustatytus reikalavimus atitinkantis ženklas su simboliu, kuriuo nurodoma maudyklų vandens klasifikacija. Jei maudyklos vanduo penkerius metus iš eilės klasifikuojamas kaip prastos kokybės, būtina paskelbti nuolatinį draudimą maudytis. Tačiau jei institucijos, atsakingos už paplūdimių ir maudyklų administravimą, mano, kad pasiekti patenkinamą kokybę yra neįmanoma ar neproporcingai brangu, jos skelbia nuolatinį draudimą maudytis ir nepasibaigus penkerių metų laikotarpiui.
Visuomenei teikiama informacija
Paplūdimio lankytojams matomoje paplūdimio vietoje turi būti įrengtas informacinis stendas, kuriame nurodoma:
• bendra informacija – maudymosi sezono trukmė, paplūdimio darbo laikas, sveikatos saugos reikalavimai ir rekomendacijos paplūdimio lankytojams, informacija apie draudimą ir (ar) leidimą lankytis su gyvūnais, oro, vandens temperatūra, kontaktiniai institucijos, atsakingos už paplūdimio ir maudyklos administravimą, telefonai;
• informacija apie maudyklą – maudyklos vandens kokybės tyrimų rezultatai;
jei paplūdimyje draudžiama arba nerekomenduojama maudytis – draudimas arba rekomendacijos bei jų priežastys;
• jei paskelbiamas nuolatinis draudimas – informacija, kad ta teritorija nebelaikoma maudykla, nurodant priežastis ir nuorodą, kur galima rasti daugiau informacijos.