Penktadienio popietę Anykščiuose paminėtos iš Svėdasų kilusios mokytojos poetės, dramaturgės bei prozininkės Bronės Buivydaitės – Tyrų Dukters (1895 – 1984) 30-ios mirties metinės. Prisiminta kukli, teisinga, darbšti kūrėja, žaliojo namelio ant legendinio Šaltupio upelio kranto gyventoja, anykštėnė.
Anykščių viešosios bibliotekos salikė prisirinko pilnutėlė, daugiausia žavingų moterų. Pasak amžininkų, žavinga moteris buvusi ir B. Buivydaitė – tai tarsi patvirtino ekrane rodomos fotografijos, seno juodai balto filmuko kadari – rašytoja, palinkusi prie stalo rašo plunksna, rašomąja mašinėle, vaikšto po sodą…Prisiminta kūrėjos biografija, mokslai ne tik gimnazijoje bet ir buhalterijos kursuose, darbas prekyboje tapsmas mokytoja ir gebėjimas uoliai triūsiant mokykloje dar ir būti viena produktyviausių to meto rašytojų. Tarpukario kultūros flagmane, žurnale ” Naujoji Romuva”, ” Vaidilutėje” ir kituose laidiniuose spausdinami kūriniai, socialiai teisinga, auklėjanti ir įkvepianti apysaka ” Auksinis batelis” ir tą laimingą skrydi nutraukusi sovietinė okupacija. sugrįžimas į Anykščius, kuklus ir teisingas gyvenimas netarnaujant neteisingam režimui bet duoną pelnantis net pardavinėjant savo darželyje išaugintas daržoves. Galiausiai paskutinės dvi neįkainuojamų atsiminimų apie vaikystę XX amžiaus Anykščiuose knygos.
Renginį vedė Anykščių muziejaus direktorius Antanas Verbickas apie rašytoją B. Buivydaitę kalbėjo Vilniaus Universiteto docentas Kęstutis Urba – buvusi jausmiga poetė, puiki dramaturgė, pamokančių apysakų moksleiviams, kurių pagrindinis moto: ” Už savo gyvenimą reikia kovoti” autorė. Apysaka „Trys bičiuliai” – paaugliams, tekste surandame ir švelnios erotikos. Įdomu būtų atidžiau patyrinėti, kokie gi esminiai taisymai buvo atlikti tarpukariu rašytus kūrinius pakartotinai leidžiant sovietmetyje?
Rašytoja Gintarė Adomaitytė visam pasauliui pareiškusi, kad jeigu praturtėtų, įsteigtų „Auksinio batelio” premiją, teigė, kad ir dabar B. Buivydaitė kūryba paveiki ir reikalinga,kad ji linkusi eksperimentuoti, pratęsti literatūrinių kūrinių gyvenimą, pasvajoti, koks gi būtų buvęs tolimesnis sėkmingo batsiuvio Petrelio gyvenimas.
Kalbėta apie numatomas greitu laiku išleisti B. Buivydaitės raštų knygas, pasižiūrėta rašytojos laidotuvių kronika, pasiklausyta 1972 m. Čikagoje pastatytos Kazimiero Banaičio pagal B. Buivydaitės libretą sukurtos operos ” Jūratė ir Kastytis” fragmento, kūrybos ištraukas skaitė A. Baranausko pagrindinės mokyklos ir J. Biliūno gimnazijos skaitovai. Sekdami sena metinių tradicija visi pasivaišino arbata, kava, kepiniais, jaukiai pabendravo ir, vadovaujant abiems Anykščių kunigams – klebonui Petrui Baniuliui ir vikarui Nerijui Papirčiui, pasimeldė už amžinybėje esančią kūrėją Šv. Mišiose, kurias muziejininkai simboliškai užpirko už pinigus, surinktus pardavus rašytojos muziejaus sodelio obuolius.
5566 415739I like this post, enjoyed this 1 appreciate it for putting up. 739921