Anykščių rajono neįgaliųjų draugija koordinuoja programą „Pagalba maisto produktais ir higienos prekėmis“,- kas mėnesį nepasiturintiems rajono gyventojams išdalijami maisto produktų paketai, o kas pusmetį – ir higienos prekės „Anykštai“ sakė Anykščių neįgaliųjų draugijos pirmininkė Aldona Šerėnienė.
Kalėdos išskirtinės nebuvo
„Paskutinis maisto paketų dalijimas buvo prieš Kūčias: pasistengėme žmonėms juos išdalyti dar prieš šventes. Kas dar nespėjo pasiimti, tiems skambinu asmeniškai ir primenu, kad ateitų“, – sakė A. Šerėnienė. Anykščiuose šį mėnesį, pasak A. Šerėnienės, maisto paketus gavo iš viso 2710 žmonių rajone, o išskirtinai Anykščių mieste – 483 žmonės.
„Šį mėnesį buvo išdalyta po penkis higienos produktus ir po dešimt maisto produktų. Tai reiškia, kad higienos prekių krepšelį sudarė penki produktai: skalbiklis, muilas, dantų pasta, dantų šepetėlis ir šampūnas, o maisto – dešimt produktų.
Šįkart pakete buvo miltų mišinys blynams, avižiniai sausainiai, grikių kruopos, greitai paruošiama avižų košė, rapsų aliejus, kiaulienos ir vištienos konservai, keptos pupelės, raugintų agurkų sriuba ir razinų-riešutų mišinys“, – vardijo Neįgaliųjų draugijos pirmininkė.
Paklausta, ar prieš šventes maisto produktai buvo kažkuo ypatingi, A. Šerėnienė sakė, jog nebuvo: „Maisto produktų paketai buvo labai panašūs, kaip ir visuomet, – ištisus šešis mėnesius buvo skiriama po dešimt maisto produktų. Visada yra mėsos, aliejaus. Kalėdos išskirtinės nebuvo, išskyrus tai, kad buvo dalijami ir higienos produktai – juos dalijame kas pusę metų“.
Maisto paketai yra geri
Ne kartą yra nuskambėję atvejų, kuomet žmonės maisto paketus vadindavo pasityčiojimu: yra pasitaikę atvejų, kai, gavę kruopų, jose rasdavo kandžių, maisto produktai būdavo pasibaigusio galiojimo laiko ar prastos kokybės.
„Dabar daviniai tikrai geri. Yra ir cukraus, ir sausainių, žirnelių, miltų, kondensuoto pieno. Manau, produktai tikrai yra žmoniški. Žinoma, vienas kitas iš dviejų tūkstančių gavėjų atsiranda, kuriam kažko nereikia, bet žmonės tikrai yra patenkinti“, – sakė A. Šerėnienė.
Maisto daviniai visiems vienodi, nesvarbu, kokios būtų asmens ar šeimos pajamos. „Tačiau jei šeimoje yra trys asmenys, tuomet yra skiriami trys maisto daviniai. Rajone gyvena ir gausių šeimų, kuriose yra, sakykim, septyni asmenys. Manau, kad tokia parama tikrai yra didelė“, – kalbėjo Neįgaliųjų draugijos pirmininkė.
Ši parama maisto ir higienos prekėmis yra skiriama iš Europos socialinio fondo lėšų.
Svarbiausia – žmogus
Atkeliavus maisto produktams, Anykščių neįgaliųjų draugijos pirmininkė Aldona Šerėnienė juos išskirstyti dažnai turi viena pati: moteris teigia, kad tam papildomai nėra skirta darbuotojų – tik savanoriai.
„Mums maisto produktus pristato į sandėlį, tuomet juos susiskaičiuojame, pažiūrime, ar jie atitinka standartus, reikalavimus, ar nėra sudužusių, sugadintų pakuočių. Tuomet skirstome seniūnijoms ir joms paketus išvežiojame“, – su tvarka supažindino A. Šerėnienė ir pridūrė, kad šis darbas – iš tiesų reikalaujantis daug jėgų. „Sunku fiziškai, nes per karantiną atidirbinėtojų nebuvo, turėjau pati savo jėgomis viską padaryti. Prašiau pagalbos savo darbuotojų, nes fizinis krūvis yra labai didelis. Stengiamės produktus išvežioti kaip galima greičiau, nepaisydami to, ar yra darbo diena, ar savaitgalis. Šiuo laikotarpiu irgi produktus gavome ketvirtadienį-penktadienį, tad mes šeštadienį-sekmadienį sandėlyje dirbome, rūšiavome. Stengiamės dėl žmonių“.
Svarbu laiku pateikti dokumentus
Gyvenančių žemiau skurdo ribos rajone, A. Šerėnienės manymu, yra nemažai. „Mes, Neįgaliųjų draugija, jau septynerius metus gauname paramą ir iš keturių „Norfos“ parduotuvių. Pas mus per mėnesį ateina apie 120 žmonių, kurie išsineša besibaigiančio ar net – pasakysiu atvirai – pasibaigusio galiojimo maisto produktų. Šie žmonės labai dėkingi, kad tuos produktus gauna, jie tuomet neina maisto likučių ieškoti į konteinerius… Šitą projektą remia rajono savivaldybė, už tai irgi esame labai dėkingi, nes, jei ji neremtų, projekto turėtume atsisakyti“, – kalbėjo A. Šerėnienė ir pridūrė, kad šiuos maisto produktus atsivežti ir išskirstyti taip pat yra labai sunku.
„Tai yra milžiniškas fizinis krūvis. Šiomis dienomis sudarėme 80 paketų. Dirbu aš viena, yra dar vienas žmogus, įsidarbinęs per subsidijas penkiolikai dienų. Ir viskas. Skurstančių, deja, yra, ir tikrai jų bus daugiau. Po paslaugų kainų padidinimo žmonės pas mus ateina ir skundžiasi, nes jau pirmą mėnesį atėjo žiaurios šilumos, elektros, dujų paslaugų sąskaitos“, – apie blogėjančią padėtį rajone kalbėjo A. Šerėnienė.
Svarbiausia, pasak A. Šerėnienės, kad žmonės laiku suspėtų pateikti prašymus. „Kiek man leidžia fizinės galimybės, visada jiems sakau, kad jau šiandien turite skambinti Socialinės rūpybos skyriui ir pasakyti, kad jums reikalinga europinė parama, kad įtrauktų jus į sąrašus. Nes kai ateina vasario mėnuo, visuomet yra koks penkiasdešimt žmonių, kurie nespėjo pateikti dokumentų. Šie žmonės patys turi pasiskambinti į Socialinės rūpybos skyrių arba kreiptis į savo seniūnijos socialinius darbuotojus, kad parama jiems būtų suteikta“, – kalbėjo Anykščių neįgaliųjų draugijos pirmininkė Aldona Šerėnienė.
Maisto išdalyta tonomis
priimk.lt skelbiama, jog šiais metais iš viso nepasiturintiems Lietuvos gyventojams bus išdalyta apie 5500 tonų maisto produktų ir 374 000 higienos prekių, suskirstytų krepšeliais.
Maisto produktų ir higienos prekių krepšelius gali gauti tie gyventojai, kurių vidutinės mėnesio pajamos vienam šeimos nariui neviršija 1,5 Vyriausybės patvirtintų valstybės remiamų pajamų dydžio per mėnesį – 192 eurų. Esant objektyvioms priežastims, savivaldybių administracijos nustatyta tvarka, parama gali būti skiriama, kai pajamos viršija 192 Eur per mėnesį. Išimties atvejus ir jiems taikomus dydžius nusistato kiekviena savivaldybė individualiai.
Maisto produktams ir higienos prekėms įsigyti 2021–2023 m. yra skirta 38 mln. Eur Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo lėšų.