Panevėžio ir Utenos apskričių Ketvirtojo sveikatos sistemos plėtros ir ligoninių tinklo konsolidavimo etapo plano įgyvendinimo koordinavimo tarybos (Koordinavimo taryba), vadovaujamos Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) direktoriaus Jono Narbuto, praėjusią savaitę baigė rengti asmens sveikatos priežiūros (ASP) paslaugų restruktūrizavimo planų projektus, kuriuos Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) buvo įpareigotos parengti iki vasario 25 d. Šių planų tikslas – gerinti ASP paslaugų kokybę, saugumą ir prieinamumą, tam racionaliai naudoti Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos finansinius, žmogiškuosius ir infrastruktūros išteklius.
Esminiai dalykai, numatyti šiuose projektuose: slaugos ir palaikomojo gydymo, ambulatorinių paslaugų plėtra, geriatrijos paslaugų teikimas ir plėtra ligoninėse, kai kurių ligoninių skyrių struktūros pakeitimas jungiant juos, perkeliant paslaugas į kitus skyrius, nebloginant šių paslaugų kokybės ir saugumo, intensyvesnė dienos stacionaro, dienos chirurgijos, stebėjimo paslaugų plėtra, stacionarinių paslaugų optimizavimas, įstaigų jungimasis ir kt.
J. Narbuto tvirtinimu, pertvarka ligoninėse reikalinga siekiant gerinti lovų šiose įstaigose užimtumo rodiklį, nes daugelyje Panevėžio ir Utenos apskričių įstaigų tam tikrą laikotarpį ne visos lovos būna funkcionalios, t. y. užimtos. Svarbiausias dalykas, dėl ko rengiant plano projektą pavyko sutarti su ligoninių vadovais, buvo aktyvaus gydymo lovų skaičiaus mažinimas jų sąskaita didinant slaugos ir palaikomojo gydymo bei geriatrijos lovų skaičių. Šis pasikeitimas, žinant, kad visuomenė sensta, gyventojų mažėja ir slaugos paslaugų Panevėžio TLK veiklos regionuose labai trūksta, turėtų būti racionalus žingsnis.
Po ilgų diskusijų, sutarus dėl slaugos, palaikomojo gydymo ir geriatrijos paslaugų plėtros ligoninėse, numatyta pertvarkyti 7 Panevėžio apskrities ir 11 Utenos apskrities asmens sveikatos priežiūros įstaigų (ASPĮ): jungti Respublikinę Panevėžio ir Kupiškio ligonines, Utenos ligoninėje didinti reanimacijos profilio lovų skaičių, Respublikinės Panevėžio ligoninės dienos stacionare praplėsti invazinio skausmo malšinimo paslaugų teikimo laiką iki 8 val. per parą, Biržų ligoninėje sujungti chirurgijos ir ortopedijos skyrius, Pasvalio ligoninėje nesudėtingas terapines ir neurologines paslaugas perkelti į dienos stacionarą, Anykščių rajono savivaldybės ligoninėje sujungti chirurgijos ir ortopedijos-traumatologijos skyrius, Ignalinos ligoninėje vietoj vaikų ligų skyriaus palikti vaikų dienos stacionaro paslaugas, Molėtų ligoninėje pertvarkyti vidaus ligų skyrių į geriatrijos ir vidaus ligų skyrių ir kt. Kadangi Utenos apskrityje, parengus plano projektą, nenumatytas ASPĮ jungimasis, Koordinavimo taryba priėmė sprendimą, kad 2016–2017 metais būtų tęstas Utenos apskrities savivaldybių ir ligoninių bendradarbiavimas ir diskutuojama dėl galimo ASPĮ jungimosi.
Jei planams SAM pritars, tikimasi, kad pakeitus ligoninių vidaus struktūrą, sureguliavus pacientų srautus, įstaigos galės gyvuoti efektyviau.