![](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2025/02/1-14.jpg)
Už apgaulingą finansinės apskaitos tvarkymą, dokumentų slėpimą ar naikinimą buhalteriams siūloma skirti kiek trumpesnį laisvės atėmimą, o jo visai netaikyti už aplaidų apskaitos tvarkymą.
Liberalas Vitalijus Gailius Seime registravo tai numatančias Baudžiamojo kodekso pataisas. Pasak jo, dabar numatytos sankcijos yra per griežtos.
Anot V. Gailiaus, Seimui priėmus pakeitimus, būtų galima taikyti alternatyvias bausmes – baudas, laisvės apribojimą, viešuosius darbus.
Seimo nario teigimu, pernai ir užpernai dauguma bylų dėl apgaulingos finansinės apskaitos buvo nutrauktos ir nemažai atvejų neskirtas laisvės atėmimas.
„Žmonėms reiškiami įtarimai, būna procese, eina į apklausas, o už buhalterinę klaidą tokia pati atsakomybė, kaip ir už neatsargų gyvybės atėmimą. Nemanau, kad buhalteriai turėtų būtų baudžiami laisvės atėmimu. Dabar teismai labai kūrybiškai žiūrėti, kaip buhalterių nesiųsti į pataisos namus, nes (apgaulingas ir aplaidus finansinės apskaitos tvarkymas – BNS) priskiriamas prie sunkių nusikaltimų“ – BNS teigė V. Gailius.
„Tai dabar tie buhalteriai, kurie tvarkė „čekiukus“, padarė didelę žalą, nes padarė buhalterinių klaidų, nes jiems buvo liepta daryti, kad politikams būtų gerai, irgi gali būti traukiami atsakomybėn ir susilauktų didesnės bausmės negu tie patys politikai“, – pridūrė parlamentaras.
Jis siūlo buhalterius, apgaulingai ar tvarkiusius finansinę apskaitą, nustatytą laiką nesaugojusius dokumentų, juos sunaikinusius, bausti iki trijų, o ne iki ketverių metų, kaip numatyta dabar. Tokia pat bausmė būtų skiriama už finansinės apskaitos netvarkymą, jeigu dėl to padaryta didelė turtinė žala valstybei, žmogui ar įmonei.
Dabar už tokius pažeidimus baudžiama bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki ketverių metų.
Už pakartotiną pažeidimą taip pat siūloma trumpinti laisvės atėmimą iki šešerių metų vietoje septynerių.