Seimas linkęs ne tik juridiniams asmenims, bet ir fiziniams asmenims uždrausti finansuoti partijas. Jeigu Seimas pritars naujam įstatymo projektui, partijos ir politinės kampanijos gyvuos tik iš biudžeto lėšų.
Seimas linkęs ne tik juridiniams asmenims, bet ir fiziniams asmenims uždrausti finansuoti partijas. Jeigu Seimas pritars naujam įstatymo projektui, partijos ir politinės kampanijos gyvuos tik iš biudžeto lėšų.
Tokiai socialdemokratų Valerijaus Simuliko ir Edvardo Žakario parengtai įstatymo pataisai antradienį pritarė parlamentarai, svarstydami Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotas Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymo pakeitimo pataisas. Pataisai pritarė 59 Seimo nariai, prieš buvo 2, susilaikė 25 parlamentarai.
Šios pataisos priėmimas prieštarauja šalies vadovės teikiamoms pataisoms, draudžiančioms juridiniams asmenims finansuoti partijas, dėl to įstatymo svarstyme nuspręsta padaryti pertrauką.
Pasak Audito komiteto pirmininkės Loretos Graužinienės, šios pataisos keičia viso projekto esmę, vadovaujantis Seimo statutu, buvo priimtas sprendimas grąžinti projektą pagrindiniam – Audito komitetui iš naujo svarstyti.
Statutas nustato, kad, jeigu įstatymo projekto svarstymo Seime metu buvo priimtos pataisos, kurios panaikino įstatymo principus ir sandarą lemiančius straipsnius, taip pat atskirus skirsnius ar skyrius, pranešėjas iki svarstymo Seimo posėdyje pabaigos gali pasiūlyti atidėti projektą taisyti. Jeigu Seimas šį pasiūlymą priima, procedūra kartojama nuo įstatymo projekto svarstymo pagrindiniame komitete. Šia galimybe įstatymo projekto svarstymo metu galima pasinaudoti tik vieną kartą.
„Tenka apgailestauti, kad pasielgėte labai neatsakingai, pademonstravome apribojimą mūsų demokratinei teisinei valstybei kitų piliečių galimybes kandidatuoti”, – sakė L. Graužinienė.
Seimas nusprendė daryti pertrauką iki kito posėdžio Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymo pataisų bei Gyventojų turto deklaravimo įstatymo pataisų projektų svarstyme.
Po įstatymo pataisos priėmimo pasigirdo kalbų, kad tyčia siekiama sužlugdyti Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymą.
„Kolegos, įvyko, kaip ir reikėjo tikėtis. Aš tik kreipiuosi į koalicijos partnerius ir į Seimą – nuo kada Prezidentė pateikė įstatymą, kur kalbama dėl fizinių asmenų finansavimo draudimo. Tai aš dabar galvoju, ar čia norima labai skaidriais būti (…), ar sąmoningai norint sugriauti šito įstatymo priėmimą daromi tokie dalykai?”, – sakė liberalcentristas, Seimo vicepirmininkas Algis Čaplikas.
Seimas taip pat nepritarė Biudžeto ir finansų komiteto išvadai grąžinti iniciatoriams tobulinti Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisų projektą, kuriuo siūloma, kad mokesčio administratorius nuolatinio Lietuvos gyventojo prašymu, mokestiniam laikotarpiui pasibaigus, Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka privalo pervesti politinei partijai, įregistruotai ir veikiančiai pagal Lietuvos Respublikos Politinių partijų įstatymą ir atitinkančiai Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatyme nustatytas sąlygas, 0,5 proc. pajamų mokesčio, mokėtino pagal metinę pajamų mokesčio deklaraciją, sumos, o jeigu nuolatinis Lietuvos gyventojas metinės pajamų mokesčio deklaracijos neteikia, – 0,5 proc. mokestį išskaičiuojančio asmens išskaičiuoto pajamų mokesčio sumos.
Pagrindinio šio klausimo svarstyme – Biudžeto ir finansų komiteto nuomone, klausimas grąžintinas, nes politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo klausimai turi būti sprendžiami vadovaujantis sisteminiu požiūriu. Komiteto nuomonei per balsavimą pritarė 33, prieš buvo – 44, susilaikė 19 Seimo narių.