Prieš dvejus metus Anykščių rajono savivaldybės administracija parengė, o Anykščių rajono Taryba patvirtino labai rimtą dokumentą – „Pasiūlymą suteikti kurorto statusą Anykščių miestui“. Šio dokumento pagrindinis tikslas buvo įtikinti aukštus šalies valdininkus, kad Anykščiai jau yra pasiruošę tapti kurortu (dabar Anykščiai yra kurortinė teritorija).
Paradoksas, tačiau prabėgus mažiau nei dvejiems metams po šio dokumento parengimo, jį vartant sunku sulaikyti šypseną. Ir čia aiškėja, kaip svarbu esant valdžioje „įsijungti fantaziją“ (čia savivaldybės vyriausioji specialistė kultūrai ir turizmui Audronė Pajarskienė taip vis ragina seniūnus sueigose) ir „kabinti makaronus“.
Minėtame dokumente išvardinta visa eilė kriterijų, pagal kuriuos Anykščiai lyg ir turėtų atitikti kurorto statuso verto miesto vardą. Ir kol kas tai padaryti labiausiai sekasi dėl gaivaus Anykščių šilelio oro, kuris neviršija leistinų koncentracijų. Įdomiausia dalis – apie verslo planus.
Cituoju: „Šia vasarą, šalia Šventosios upės kairiojo kranto, šalia miesto parko, J. Jablonskio g., Anykščių mieste, atsidarys „Ekologinis šeimos apiterapijos ir edukacijos centras“, kuris svečiams ir miesto gyventojams suteiks šiuolaikines sveikatinimo ir rekreacijos paslaugas naudojant medų ir kitus bitininkystės produktus, sveikatos išsaugojimo ir stiprinimo metodikas. Naujai atsidarysiantis centras pagerins gyventojų ir svečių aktyvaus ir netradicinio poilsio basę, sukuriant papildomą – sąlyginai naują užimtumo formą Anykščių mieste taip praplečiant infrastruktūrą, reikalingą kurorto gydomųjų veiksnių naudojimui. Viename iš naujosios ligoninės korpusų planuojama atidaryti apie 250 vietų reabilitacijos centrą (parengtas techninis projektas). Buvusiame policijos pastate, Biliūno g. 17, planuojama atidaryti SPA centrą jaunoms šeimoms (parengtas techninis projektas). Prie Rubikių ežero veikiantis viešbutis „Gradiali“ planuoja statyti SPA zoną. Senoje miesto ligoninėje planuojama atidaryti reabilitacijos centrą.“
Šiandien viename iš naujosios ligoninės korpusų ir toliau švilpauja vėjai, senosios ligoninės patalpose „reabilitacijos centrą“ atsidarę benamiai, o buvusiame policijos komisariato kieme riogso šiukšlynas…
Tai, kad šiandien turime tai, ką turime, visai natūralus dalykas. Prieš rinkimus lengviausia garsiai šaukti apie naujų darbo vietų kūrimą, tačiau paprasčiausias pavyzdys rodo, kad su verslininkais rajono valdžia nepajėgi įgyvendinti ir kur kas paprastesnių projektų.
Prieš dvejus metus, lygiai tuo pačiu metu, kai gimė „pasiūlymas kurorto statusą suteikti Anykščių miestui“, Anykščių rajono savivaldybė garsiai apsiskelbė, kad Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio proga Anykščiuose bus pasodinta 1000 ąžuolų giria. Ją planuota sodinti šalia Šeimyniškėlių piliakalnio, ant kurio norima pastatyti medinę pilį. Projektą „Lietuvos verslo ąžuolų girios“ savivaldybė ruošėsi įgyvendinti su labai rimtais partneriais – solidžius šalies verslininkus vienijančia Lietuvos verslo konfederacija. Ąžuolų sodinukų būtų parūpinusi Lietuvos miško savininkų asociacija, kurios valdybos narys yra Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis. Tačiau sumanyta akcija numirė vos užgimusi, o iš rajono mero K.Tubio atskriejo gan keistas paaiškinimas, kodėl gi taip nutiko: „Lietuvos verslo konfederacijos parkui siūlytas plotas šalia Šeimyniškėlių piliakalnio – žemės ūkio paskirties žemė, todėl šioje teritorijoje parko Anykščių rajono savivaldybė įrengti nesiruošia.“
„Atvažiavo iškilūs verslininkai ir tikėjosi, kad rajonas turi tikrą šeimininką, kuris žino, kur galima sodinti mišką“, – mero veiksmais stebėjosi portalo anyksta.lt skaitytojai. Kiti netgi ragino pradėti specialų tyrimą, koks buvo pradėtas dėl Anykščių rajono Tarybos nario Luko Pakelčio valdomos Mickūnų motociklų trasos ir iš kurio, kaip vėliau išsireiškė L.Pakeltis, gavosi tik „pirstelėjimas“. O gal kažkas slapta pakeitė nužiūrėtos ąžuolų giriai žemės paskirtį?
Tai viso labo ąžuolų giria, kuri galėjo tapti gražiu Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio akcentu ir bendradarbiavimo su žinomais šalies verslininkais ženklu. Šiandien tai anykštėnams skamba lyg perspėjimas, kad tas prieš savivaldos rinkimus žadėtasis „naujų darbo vietų kūrimas“, kažkam per sunkiai įgyvendinamas reikalas.
Šioje vietoje rajono merui K.Tubiui patarti galėjo ekonomikos srityje patarinėjantis buvęs gyvulininkystės įrangos vadybininkas Dominykas Tutkus. Gaila, tačiau ir jis prieš keletą savaičių „Anykštai“ tegalėjo pasakyti, kad Anykščiuose uždarinėjamos parduotuvės jį nuteikia „liūdnokai“.
Visa virtinė nesėkmių su verslo plėtra Anykščiuose, tikėkimės, rajono valdžiai „nepakirps sparnų“. Savivaldybėje tikrai netrūksta kūrybingų asmenybių, kurios strateginių dokumentų puslapiuose suplanuos dar ne vieno būrius turistų viliojančių centrų atidarymų. Galų gale, turime ir perspektyvių vietinių firmų, kurios už rajono biudžeto pinigus vienu metu geba ir strategijas kurti, ir savivaldybės automobilius taisyti…
O „žemėj Lietuvos, ąžuolai žaliuos!“