![](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2015/12/41851_51115_regular_balciunas.jpg)
Gruodžio 15 dieną posėdžiavusi Anykščių rajono savivaldybės Kultūros taryba išsirinko naują pirmininko pavaduotoją.
Pareigos pasiūlytos Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktoriaus pavaduotojui Vytautui Balčiūnui. Anykščių rajono tarybai pritarus, V.Balčiūnas pakeis iš išpirmininko pavaduotojo pareigų pasitraukusią Irmą Smalskienę.
Tarybos sudėtyje – pokyčiai
Paskutiniame šių metų Kultūros tarybos posėdyje aptarti septyni klausimai.
Į Kultūros tarybą įtraukta Anykščių rajono savivaldybės Kultūros, turizmo ir komunikacijos skyriaus vedėja Kristina Jakubauskaitė-Veršelienė.
Kaip jau skelbėme, Kultūros tarybos pirmininko pavaduotoja, liberalė I. Smalskienė nusprendė iš pareigų trauktis dėl sveikatos problemų, o Kultūros tarybos pirmininke ir toliau lieka motinystės atostogas iki kitų metų lapkričio tęsianti, buvusi Anykščių mero patarėja Gabrielė Griauzdaitė-Patumsienė.
Lėšas skyrė visiems pareiškėjams
Kultūros taryba nusprendė siūlyti finansuoti visas septynias kultūros projektų paraiškas, kurios antruoju kvietimu buvo pateiktos Anykščių rajono savivaldybei.
Pasaulio Anykštėnų bendrija pateikė projektą „Kalendorius ir atvirukų komplektas „Kryžiaus kelio stotys“. Planuojama išleisti kalendorių bei atvirukus, kuriuos papuoš Anykščių rajono tarybos nario, liberalo, architekto – dizainerio Kęstučio Indriūno sukurti paveikslai, kuriuose jis interpretuoja skulptoriaus Rimanto Idzelio „Kryžiaus kelio stotys“ darbus. Kiekvieną R. Idzelio drožtą staciją lydės kunigo Justo Jasėno tekstai. Projektui numatyta skirti 3 tūkst. 500 Eur.
Anykščių menų inkubatorius-menų studija savivaldybei pateikė keturis projektus. Šiais projektais siekiama sukurti kūrybinių intervencijų platformas įvairių amžiaus grupių vaikams bei pedagogams. Visiems šiems projektams numatyta skirti po 3 tūkst. Eur.
Viešoji įstaiga „Sielos sala“ pateikė du kultūrinius projektus. Projektui „Senovinė muzika – pasaka iš arti“ prašoma skirti 2 tūkst. 988 Eur. Projekto metu planuojama atsigręžti į senovinę Europos muziką, rengti senovinių muzikos instrumentų popietes – edukacijas vaikams ir jaunimui.
Kitas šios įstaigos projektas pavadintas „Šamaniško būgno apjungti. Genties šokis“. Šiam projektui įgyvendinti iš biudžeto paprašyta 780 Eur.
Kultūros taryba iš minėtų projektų buvo nusprendusi nepritarti dviems – Anykščių menų inkubatoriaus-menų studijos projektui „Kūrybinių intervencijų platforma/pagrindinės mokyklos mokiniai“ bei viešosios įstaigos „Sielos sala“ projektui „Šamaniško būgno apjungti. Genties šokis“, tačiau posėdžiui pirmininkavęs kultūrologas V. Balčiūnas pasiūlė pritarti tam, kad visi paraiškų teikėjai galėtų pretenduoti gauti prašomas lėšas.
„Mes matome, kokie čia yra projektai, bet mes suprantame, kad geriau išleisti tuos pinigus, o ne čia pasistumdžius, paleisti vėjais“, – kalbėjo V. Balčiūnas.
Teikti kultūros projektų paraiškas antruoju kvietimu pareiškėjai galėjo, nes tam savivaldybės biudžete liko lėšų likutis. Šis lėšų likutis yra nepersikeliantis į kitus metus. Visas gautas lėšas pareiškėjai „greituoju būdu“ privalės įsisavinti iki šių metų pabaigos.
Profesoriaus bibliotekos reikalus spręs ekspertai
Kultūros tarybos posėdyje taip pat kalbėta apie profesoriaus Antano Tylos asmeninės bibliotekos vietos sukūrimą.
Kultūrologas V. Balčiūnas siūlė suburti iki 5 asmenų ekspertų grupę, kuri pagalvotų, kokie yra įmanomi variantai dėl prof. A. Tylos bibliotekos sukūrimo. Tačiau Kultūros tarybos narys Kęstutis Indriūnas ragino kalbėti apie vietą, kurioje galėtų atsirasti tokia biblioteka: „Ar mes išvis turime vietą, ar yra kas nors numatyta? Man įdomiausia vieta.“
Istorijų dvarelis – lyg „auglys“
Kultūros tarybos narė, Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriaus vedėja Audronė Berezauskienė šiuo klausimu, kaip ji sakė, išsakė savo asmeninę nuomonę: „Jeigu aš būčiau vadovo vietoje, spręsčiau Istorijų dvarelio veiklos klausimą. Jeigu mes vadovaujamės bibliotekų įstatymu, tai tas Istorijų dvarelis negali būti bibliotekos filialu. Jis neaptarnauja skaitytojų, neformuoja savo dokumentų fondo. Tai nei biblioteka, nei muziejus, nei kultūros centras. Atvirai pasakysiu, Istorijų dvarelis yra „kaip auglys“.
Ji siūlė į Istorijų dvarelį perkelti bibliotekos Vaikų literatūros ir edukacijos skyrių, tai esą padėtų išspręsti prof. A. Tylos bibliotekos problemą: „Mes galėtume bibliotekos antrajame aukšte, kur dabar yra Vaikų literatūros ir edukacijos skyrius, įrengti atminimo kambarį, konferencijų salę.“
Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius juokavo, kad norint bibliotekoje įrengti prof. A. Tylos biblioteką, gali prireikti ir naujų statybų:„Aš galvoju, kad bibliotekai tuoj reikės statyti priestatą.“
Muziejininkas Raimondas Guobis prof. A. Tylos biblioteką siūlė įrengti Anykščių Jono Biliūno gimnazijos patalpose: „Galvoju daugiau apie jaunimą. Be to, turbūt dabar gimnazija daugiau vietos turi, mokinių mažėjimas šioks toks.“
O kultūrologas V. Balčiūnas dėstė, kad prof. A. Tylos bibliotekos vietos klausimas, esą, yra tik antrinis: „Pirminis klausimas, kaip mes suvokiame šią biblioteką, kaip mes ją norime integruoti į esamą infrastruktūrą, žinybinių bibliotekų sistemą. Čia klausimas apie turinį, kokiu mes jį paversime.“
Tuo metu Kultūros, turizmo ir komunikacijos skyriaus vedėja K. Jakubauskaitė-Veršelienė dėstė, kad reikia pagalvoti ir apie kitus garbius anykštėnus, kurie „anksčiau ar vėliau išeis“: „Ir mes vėl turėsime klausimų su įvairiais palikimo, paveldo įprasminimais. Darbo grupei reikėtų pamąstyti, ar mes galime turėti sistemą, kokiu būdu mes galime turėti visą palikimo galeriją. Jaučiu ir žinau, kad šis klausimas vis kartosis.“
Stendai – taršos objektai
Muziejininkas R. Guobis kėlė klausimą, kad daugelis žmonių nežino, kad Svėdasų seniūnijos Žaliosios kaime, per Šventosios upę stovintis tiltas, yra pavadintas Vaižganto vardu. Jis kalbėjo, kad šalia tilto reikėtų įrengti apie tilto vardą informuojančią lentą. Muziejininkas R. Guobis taip pat siūlė įamžinti mažiau žinomas Anykščių kraštui nusipelniusias asmenybes, vietovėse, kur jie gyveno įrengiant informacines lentas.
Anykščių rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Stankevičienė turėjo kiek kitokią nuomonę: „Nežinau kaip kitiems, bet man tie informaciniai stendai yra kaip vizualinės taršos objektai. Jauni žmonės į juos taip ir žiūri, nes informacijos jie ieško visai kitur.“
Siūlo keisti bibliotekos ir muziejaus pavadinimus
Posėdyje kultūrologas V. Balčiūnas taip pat prakalbo apie Anykščių Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešosios bibliotekos bei Anykščių Antano Baranausko ir Antano Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus pavadinimų keitimą.
„Kai yra atskleisti duomenys, kad Didžiulis smurtaudamas su kankinimo įrankiais žalodavo savo žmoną, atleiskite, bet 21 amžiuje tokiu vardu turėti bibliotekos pavadinimą yra su galvom negerai. Muziejus irgi yra problema. Jis yra Baranausko, Biliūno, Arklio, Siauruko ir ko tik nori. Lietuvoje šiuo klausimu yra daug gerų sprendimų“, – pastebėjo V. Balčiūnas.
165252 890177bathroom towels need to be maintained with a great fabric conditioner so that they will last longer:: 233084
Žmonių rajone nebėra, o jie čia vasiukus stato.
Kokius vasiukus.. Išsipagiriok
Taupant lėšas reikia pajungti muziejų ir biblioteką. Būtų viena biudžetinė įstaiga.
Ir direktorium paskirti Balčiūną. Dirbtų žmonės be nervų ir gerai.
Iš kur gautumėte žmonių be nervų? Gustas pasiūlytų?
Labai protingas Vytauto Balciuno patarimas, kad reikia keisti bibliotekos pavadinima.Mano nuomone, ji pavadinta paciu maziausiai zinomu zmoniu vardu.Anykstenai juos dar zino, o atvyke is kitu Lietuvos vietoviu zmones klausia, kas buvo tie Didziuliai.Nejaugi Musu rajonas neturi tokiu zmoniu, kuriu varda zino visi.Knygnesys, kuris muse ir kankino zmona.Dabar taip klausiantiems atsakysiu.
Naikinti biblioteką apskritai, tai didžiulė našta visam rajono biudžetui, jos priežiūrai išleidžiami milijonai € – biblioteka kaip ’’auglys’’ su 23 mažais augliukais kaimuose !
Neberėra pasaulyje knygos kurios negalima perskaityti internetu !
Biblioteka kaip atgyvenusi Tarybinė, Ruskška kaitrinė lemputė, kurią būtina pakeisti į šiuolaikinę šviesos diodų !
Dieve Dieve, iš kur atsiranda tokie durniai… Matyt iš feusbuko išlenda
O visus bedarbius paskersti organams, kad nauda būtų?
Labai džiaugiuosi, kad Vytautas Balčiūnas sugrįžo į Anykščius. Jo veikla, idėjos ir vizijos pagaliau išjudins gana sustabarėjusią kultūros valdymo ir neretai valdžios nelogiško kišimosi politiką. Tai šviesos spindulys mūsų kasdieniniame kultūros gyvenime ir darys klaidą valdininkai, kurie ignoruos jį ar rodys nepasitenkinimą.
Politiniai vadovai rodo pasitenkinimą tik iš lojalių politinio pasitikėjimo patarėjų gaunamiems patarimams, o įvairūs aktyvistai, griaunantys savų susitarimus ir anykštėniškų valdiškų tvarkų sistemą kelia tik susierzinimą ir šaršalą tarp valdininkų.
Priedainis
Į laisvę mums Leninas nušvietė kelią,
Padėjo kovoj didi rusų tauta.
Mus Partija veda į laimę ir galią,
Tautų mūs draugystė kaip plienas tvirta.
Na visai jau.
Juozai kaip pasibaigė bažnyčios vartų iniciatyva?
Atsakau. Iniciatyva Pasaulio anykštėnų, o darbus atlikti pakviestas Romualdas Inčirauskas. Juozas buvo paprašytas koordinuoti darbus visuomeniniais pagrindais. Projektas net nepradėtas įgyvendinti dėl jo didelės kainos ir dėl dabartinių bažnyčios durų paveldo vertingųjų savybių – keisti jų nebuvo galima.
Tai Juozas nesugebėjo įgyvendinti projekto?
Tai durnium apsimeti ar toks, esi.
Teisingai. Puiku.
Straipsnis neatspindi tikro tarybos posėdžio paveikslo. Korespondentas posėdžio eigos negeba teisingai perteikti. Tiek apie muziejaus ar bibliotekos pavadinimus buvo tik tarp kitko užsiminta, stendo ant tilto statyti niekas nesiūlė, nors iš tiesų dar yra nemažai svarbių kultūrai bei istorijai vietų, kurioms reikia informacinių ženklų. Buvo kalbėta apie Šv. Kryžiaus seserų iš Šveicarijos misijos Anykščiuose 100 m. sukakties, anykštėno, Seinų vyskupo Antano Karoso įamžinimą mažosios architektūros žymenimis.
Straipsnis neatspindi tikro tarybos posėdžio paveikslo. Korespondentas posėdžio eigos negeba teisingai perteikti. Tiek apie muziejaus ar bibliotekos pavadinimus buvo tik tarp kitko užsiminta, stendo ant tilto statyti niekas nesiūlė, nors iš tiesų dar yra nemažai svarbių kultūrai bei istorijai vietų, kurioms reikia informacinių ženklų. Buvo kalbėta apie Šv. Kryžiaus seserų iš Šveicarijos misijos Anykščiuose 100 m. sukakties, anykštėno, Seinų vyskupo Antano Karoso įamžinimą mažosios architektūros žymenimis.
Straipsnis neatspindi tikro tarybos posėdžio paveikslo. Korespondentas posėdžio eigos negeba teisingai perteikti. Tiek apie muziejaus ar bibliotekos pavadinimus buvo tik tarp kitko užsiminta, stendo ant tilto statyti niekas nesiūlė, nors iš tiesų dar yra nemažai svarbių kultūrai bei istorijai vietų, kurioms reikia informacinių ženklų. Buvo kalbėta apie Šv. Kryžiaus seserų iš Šveicarijos misijos Anykščiuose 100 m. sukakties, anykštėno, Seinų vyskupo Antano Karoso įamžinimą mažosios architektūros žymenimis.
Ir aš už šamanus
Su Balčiunu jus vienodi. Modernu ir pažangu.
Kokius marazminius projektus siūlo finansuoti.Kokie būgnai, kokios gentys.Kur mūsų tradicijos.Toks jausmas, kad kultūra eina blogyn, o finansuojamos visokios abejotinos veiklos, kur žiūri ta taryba su kultūrininkais priešaky.
tačiau posėdžiui pirmininkavęs kultūrologas V. Balčiūnas pasiūlė pritarti tam, kad visi paraiškų teikėjai galėtų pretenduoti gauti prašomas lėšas
Pagaliau iš konteksto supratau kaip teisingai pasakė Stankevičienė ( anksčiau buvo patiekiama tik citata) Jei prie gražaus tilto pristatyti didžiausių iškabų koks jo pavadinimas, tai neįsivaizduoju, kaip būtų galima padaryti normalią fotografiją su tiltu, pasidžiaugti kraštovaizdžiu. Daug kultūringiau ir didesnė pagarba Vaižgantui, kai eidamas tiltu randi bareljefą.
Balčiūnas teisus.
Aišku, kad teisus, nes pasiūlė duoti pinigų „Šamaniško būgno apjungti. Genties šokis” projektui. Tikras būgnų fanatas.
Labai gerai, kad Anykščiuose yra Vytautas Balčiūnas. Prispaus kai kam uodegą
Prispaus uodegą su būgnų garsais?
Tai gal V.Balčiūnui Vilniuj uodegą prispaudė, kad į Anykščius dabar braunasi?Geriau jau pabruktų tą savo uodegą vandens nedrumstęs…