Šį trečiadienį Anykščiuose Lietuvos architektams bus pristatomas A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus infrastruktūros ir kompleksinės plėtros atviro projekto konkursas.
Anykščių rajono savivaldybė šį mėnesį paskelbė tarptautinį Muziejinės kalvos Anykščiuose architektūrinės idėjos konkursą.
„Identifikuota, jog esanti Muziejinės kalvos infrastruktūra nebeatitinka šiuolaikinio Muziejinių vertybių apsaugos standartų, kintančių lankytojų bei vietos bendruomenių poreikių bei šiuolaikinės muziejininkystės siekiamybių“, – apie tai, kodėl reikalingas architektūrinės idėjos konkursas, skelbiama išplatintame Anykščių rajono savivaldybės pranešime.
Kaip jau ne kartą „Anykšta“ rašė, ypač daug kritikos susilaukė muziejininkų sprendimas Antano Baranausko klėtelės gaubto statinį uždengti informaciniais skydais. Anykščių rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Daiva Gasiūnienė net Anykščių Antano Baranausko ir Antano Vienuolio – Žukausko memorialinio muziejaus direktoriaus Antano Verbicko paprašė juos nukabinti.
Beje, vienas iš Muziejinės kalvos atnaujinimo iniciatorių yra kultūrologas, Anykščių rajono savivaldybės Kultūros tarybos narys Vytautas Balčiūnas, kuris yra išsakęs daug vertingų patarimų, kaip turėtų atrodyti šiuolaikiško muziejaus aplinka.
Architektūrinės idėjos konkurso techninėje specifikacijoje nurodoma, kad architektai turi siūlyti Muziejinės kalvos koncepciją, kurią sudaro ansamblio perprogravimas, klėtelės pastato gaubto pakeitimas, muziejaus ir saugyklos sklypų sutvarkymo sprendiniai, Muziejaus gatvės ir jos dalies sprendiniai.
„Klėtelė turi tapti pagrindiniu eksponatu, matytis iš tolo, tačiau pats gaubtas privalo darniai įsilieti į sodybos erdvinę struktūrą, nepažeisti saugomų vertingųjų sodybos savybių. Gaubto architektūra turi atitikti jo, kaip pagalbinio statinio funkciją, kuo geriau atskleisti gaubiamą objektą, nekonkuruoti su A. Vienuolio-Žukausko namu“, – apie vieno svarbiausių Muziejinės kalvos eksponato atnaujinimą rašoma architektūrinių idėjų konkurso techninėje specifikacijoje.
Iš Muziejaus gatvės pusės į Muziejinę kalvą numatoma įrengti holą, infocentrą, kavinę, lauko terasą, daugiafunkcę erdvę kultūriniams renginiams, parodoms, mokymams.
Muziejinę kalvą numatyta atnaujinti artėjant svarbiai datai. 2027 metais bus minima pirmojo Lietuvoje memorialinio muziejaus – Antano Baranausko klėtelės – šimtmetis. Kiek tai galėtų kainuoti Anykščių rajono savivaldybės biudžetui – kol kas nežinoma.
Plačiau – laikraštyje „Anykšta“.
Šytam namelyje Anykščiuos tilto gatvėj aš gyvenū saule leidžias ten.
Gal tuo pačių ir prie naujai pastatytos klėtelės bus užtverta kokia nors tvora nuo supūvusios gyventojų malkinės. Vienas galas dega, kitas svyla. Nejaugi niekam į akis nekrenta, kad tarp kioskų ir klėties baisus vaizdas. O gal čia šiuolaikinė architektūra. Svarbu šimtas šviečiančių lazdų.
Kadangi muziejus visai nugyventas – memorialiniai rašytojų namai nuo sovietmečio nesikeičia, neturi patrauklumo, tai praktiškai visuose vietose reikia tokių atnaujinimų. Buvau Maironio tėviškėje – kaip gražiai suderinta sena ir nauja, sukurtas Maironio gimtinės kelias padubysiais, nauji statiniai renginiams, o Anykščiuose – viskas ne rašytojų klasikų atvėrimui lankytojams, jų sudominimui, o kam kitam – po edukacijos priedanga duonos kepimui, jodinėjimui arkliais, žuvienių virimui ir pilies muliažų pramogoms.
Memorialinių nelieskit.
Viskas ten gražu. Isskyrus tuos augalus. Natūralu. Kazkokios kavinės, mokymai.. Edukacinės programos vyksta juk seniai….
Baudžiava ten nepanaikinta ar ne taip. Gal anykštėnai klysta.
Kaip Vorutą sudarkys.Turi muziejus pinigų. Autentika taip darkoma….