Penktadienį, liepos 9-ąją, Anykščių seniūnijos Paulinavos kaimo laukuose vyko naujų pastatų komplekso atidarymo iškilmės. UAB „Vaja farm“ savininkas Vygantas Šližys juokavo, kad atidarytas „beveik SPA“.
Tiesa, naujasis „beveik SPA“ skirtas karvėms.
UAB „Vaja farm“ 260 motininių karvių – veislinių aubrakų ir mišrūnų – banda nuo šiol galės nuo sniego ir darganų slėptis naujuose tvartuose, kurių bendras plotas per 1500 kv.m.
Dviejų naujai pastatytų pastatų, skirtų auginti mėsiniams galvijams, komplekso atidarymo iškilmės surengtos specialiai šiai progai šalia pastatytoje palapinėje, kurioje vyko ir patiekalų iš čia užaugintų galvijų mėsos degustacija.
Renginyje dalyvavo ir Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis, Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius ir jo pavaduotojas Dainius Žiogelis, Žemės ūkio ministerijos, valstybinių ir visuomeninių organizacijų atstovai, ūkininkai.
Buvęs Seimo pirmininkas V. Pranckietis, pakviestas perkirpti simbolinę pastatų komplekso juostelę, džiaugėsi, kad Lietuvoje pradeda atsigauti galvijininkystė, kuri ypač svarbi, kad nebūtų nualinta žemė. Tačiau dabar Lietuvoje, pasak agronomo, profesoriaus V. Pranckiečio, ,,karvių yra likę panašiai tiek, kaip tuo metu, kai buvo panaikinta baudžiava“.
Naujais pastatais, kurie iškilo anksčiau apleistuose ir krūmais apaugusiuose buvusio Paulinavos dvaro laukuose, džiaugėsi ir Anykščių rajono mero pavaduotojas D. Žiogelis, pastebėjęs, kad tai pirmieji modernūs pastatai gyvuliams, rajone pastatyti po 31 metų pertraukos.
Sudegusio Paulinavos dvaro laukus – 170 hektarų žemės iš jo palikuonių verslininkas V. Šližys nupirko po ypač trumpų derybų. Kaip jis sakė – į užsienį pasitraukusiems buvusiems dvaro savininkams yra visiškai suprantama, kad žemė negali būti apleista – jeigu jos nedirba patys, vadinasi, reikia perleisti tiems, kas dirbs.
Į verslininko ir rajono Tarybos nario įžvalgumą atkreipė dėmesį ir Anykščių rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Virmantas Velikonis savo sveikinimo kalboje ,,Vaja farm“ savininką pavadinęs ,,vizionieriumi“, kuris 2013 metais pradėdamas auginti mėsinius galvijus įžvelgė šios žemės ūkio šakos perspektyvas ir pataikė į Europos žaliąjį kursą.
Iškilmėse dalyvavęs V. Šližiui ypač brangus svečias jo vyresnysis brolis, taip pat verslininkas Eugenijus Šližys, juokavo, kad Vygantas polinkį į inovacijas žemės ūkyje bus paveldėjęs iš šiose apylinkėse ūkininkavusio savo senelio, kuris į Kurklių pieninę pristatydavęs pieno tiek pat, kiek vietos dvarininkai, nors valdė tik 20 hektarų žemės.
Aubrakai yra prisitaikę gyventi lauke, tačiau V. Šližys kalbėjo, jog investicija į tvartus yra ūkio kokybės pagerinimas. „Buvome iki kelių mėšle, dabar būsime tik iki kulniukų. O tikslas – visiškai švariems išlikti“, – juokėsi V. Šližys. „Jeigu ūkininkai nenori investuoti, gerinti savo ūkio kokybės, tokių ūkių ateitis yra miglota. Paprastai niekas nesiveržia perimti tokius ūkius į savo rankas“, – kalbėjo ūkininkas ir verslininkas.
Jis aiškino, kad karvės iš tvartų, kada tik „turės reikalų“, galės keliauti į laukus. Tačiau, pasak verslininko, užsienio ūkininkų patirtis rodo, jog ir gyvuliai greitai pajunta, kur jiems komfortiškiau, ir per šalčius ar darganas iš tvartų neina.
Tvartai pritaikyti 360 motininių karvių bandai. Vienai karvei numatytas 8 kv.m. plotas, tai atitinka ekologinius reikalavimus. „Statėme galvodami apie perspektyvas“, – apie rezervinį tvartų plotą kalbėjo V. Šližys. Tiesa, be motininių karvių „Vaja farm“ laukuose ganosi ir prieauglis. „Jaunimo“ skaičius nuolat kinta, šiuo metu jo yra netgi daugiau nei karvių. Dalis paaugusių veršių iš „Vaja farm“ keliauja į kooperatyvo „Dievo karvutė“ tvartus Šiaudiniuose (Utenos raj.), kur jie priauginami iki kondicinio svorio, dalis paliekama Anykščių seniūnijos laukuose ir tampa motininės bandos papildymu.
Komplekso statybos bei įrangos pirkimas kainavo 700 tūkst. eurų. Pastatus projektavo anykštėnas Vytenis Daunoras, pasak V. Šližio, remdamasis geriausių Vokietijos ūkių pavyzdžiais. Tvartus pastatė UAB „Panevėžio statybos trestas“.
Pusę projekto vertės padengė Europos Sąjungos fondai, pusė – pačios bendrovės bei skolintos lėšos.
Įrangai išleista apie 100 tūkst. eurų. „Vadovaujuosi mamos patarimu – „daryk kaip sau“. Dariau, kaip sau…“ – apie įrangos kokybę kalbėjo UAB „Vaja farm“ savininkas. UAB ,,Vaja farm“ vadovauja direktorius Dominykas Tutkus.
UAB „Vaja farm‘ deklaruoja 560 ha žemės. Apie 250 ha yra bendrovės žemė, apie 140 ha – valstybinė žemė, kurią bendrovė išsinuomojo 25-eriems metams. Likusius hektarus UAB „Vaja farm“ nuomojasi iš fizinių ir juridinių asmenų.