Gegužės 24-27 dienomis Lenkijoje, ežerų apsuptame Ruciane – Nida mieste vyko 5- asis tarptautinio Erasmus+ programos projekto „Paukščiai Europos danguje“ (BIRDS OVER EUROPEAN SKIES) partnerių susitikimas. Jame dalyvavo aštuonių projekte dalyvaujančių šalių atstovai, tarp jų – Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijos mokytojos Rasytė Gaidienė, Vita Malažinskienė ir Vilma Žvybienė.
Pirmąją vizito dieną projekto partneriai susitiko Ruciane – Nida miškininkystės mokykloje (Zespół Szkół Leśnych). Čia buvo pristatyti projekto įgyvendinimo rezultatai ir finansinė projekto ataskaita. Smagu žinoti, kad visus projekto partnerius pasieks bendrai parengta knyga apie Europos paukščius.
Po malonių susitikimo akimirkų ir prasmingų diskusijų projekto dalyviai turėjo galimybę susipažinti su Ruciane – Nida miestu. Miestas įsikūręs Varmijos Mozūrų vaivadijoje, Pišo apskrityje. Ruciane – Nida susikūrė 1966 m., susijungus trims mažesnėms gyvenvietėms: Ručianei, Nidai ir Wola Ratajowai. Akį traukė tvarkingos, žaluma pasipuošusios gatvės, tačiau didžiausią įspūdį paliko kelionė kruiziniu laivu Nidzkie ežere. Ežeras užima 1818 hektarų plotą, mažiausias gylis yra 6,2 metro, o didžiausias – 23,7 metro. Didžiausią įspūdį palieka ežero ilgis. Jis yra daugiau nei 23 kilometrų ilgio. Ežero pakrantėse įsikūrusios stovyklavietės, kempingai ir nedideli kaimeliai.
Antrąją vizito dieną projekto dalyviai vyko stebėti paukščių į Mozūrijos mišką. Atvykusius pakerėjo miško ramybė, įvairiausių paukščių gausa ir jų garsai. Speciali stebėjimo įranga projekto dalyviams padėjo iš arčiau pamatyti skraidančius, tupinčius ar vandenyje įsikūrusius sparnuočius.
Žygis baidarėmis Krutynios upe – dar viena puikiai organizuota bei jėgos ir ištvermės reikalaujanti veikla projekto dalyviams. Upė gana sekli, tačiau stipri srovė buvo iššūkis ir tiems, kurie jau ne pirmą kartą plaukia baidare.
Įvairiausių jausmų sukėlė laukinių gyvūnų parkas Kadzilove. Čia gyvena elniai, danieliai, asilai, lūšys, laukinės katės, vilkai, savo įmantriausiais balsais skardena ereliai, gervės, povai ir dar daugybė kitų keturkojų ir sparnuočių.
Lenkai, kaip žinia, labai religingi, todėl nenuostabu, kad paskutinę vizito dieną vykome į Svieta Lipka kaimelį, kuris yra piligrimystės vieta, o šv. Mergelės Marijos bazilikoje vyksta vargonų muzikos koncertai.
Pasidalinę patirtais įspūdžiais, palinkėję vieni kitiems saugios kelionės ir pasižadėję, esant galimybėms, vėl kartu susiburti bendriems projektams, projekto „Paukščiai Europos danguje“ dalyviai išskubėjo namo.