Birželio 10 dieną, penktadienį, Anykščių Antano Baranausko ir Antano Vienuolio –Žukausko memorialiniame muziejuje buvo švenčiamos Antaninės. Ta proga oficialia atidarytas atnaujintas muziejaus pastatas ir fondų saugykla.
Bendra rekonstrukcijos projekto vertė – 407 tūkst. eurų. Didžioji dalis šios sumos – 325 tūkst. eurų – Covid-19 fondo lėšos, kita pinigų dalis skirta iš Anykščių rajono biudžeto.
Renginys, grūmojant perkūnui ir praplyšus dangui, prasidėjo ekskursija po žemės meno kūrinių pasaulį. Visą savaitę šiuos kūrinius kūrė menininkai iš Vilniaus bei Kauno (apie šią parodą kituose ,,Anykštos” numeriuose). Tada Antaninės buvo tęsiamos po stogu – atnaujintoje muziejaus fondų saugykloje ir parodų salėje.
Gerą valandą Anykščių A. Baranausko ir A.Vienuolio – Žukausko memorialinio muziejaus direktorius Antanas Verbickas demonstravo bei pristatinėjo įvairius eksponatus – nuo rašytojų rankraščių iki Šeimyniškėlių piliakalnio teritorijoje atkastų radinių. A.Verbickas taip pat minėjo, kad muziejus dalį savo eksponatų saugo prekybos centro „Norfa“ spintelėse, kurias prekybininkai atidavė renovuodami parduotuvę.
Antano Baranausko klėtelėje atidarytą muziejų A.Verbickas lygino kone su stebuklu.
„Tai, kad Antanas Vienuolis – Žukauskas nusprendė A. Baranausko klėtelėje daryti muziejų čia, Anykščiuose… Na, čia nebent būtų galima palyginti su tuo, jei Anykščių rajono savivaldybė už geležinkelio statytų aerouostą“, – kalbėjo A.Verbickas.
Šventėje pirmą kartą debiutavo folkloro grupė „Ažupietės“, kuriai vadovauja buvusi Anykščių rajono savivaldybės specialistė Violeta Juciuvienė, koncertavo atlikėjas Kazimieras Jakutis, o rašytojas Rimantas Vanagas skaitė traktatą apie Ažupiečius.
„Olė, olė, olė – Ažupiečiams šlovė!” – iš rašytojo lūpų lyg kokiame futbolo stadione liejosi skanduotė, skirta šiam Anykščių miesto rajonui.
R.Vanagas taip pat pasidalijo savo įspūdžiais iš kelionės į Seinus, kuriuose lankėsi šį mėnesį. „Šimtai lietuvių į Lenkijos parduotuves traukia nusipirkti pigesnių produktų, o mes, tokie naivuoliai, pirmiausia nutarėme nusifotografuoti prie mylimo Antano Baranausko paminklo. Žiūrime ir netikime savo akimis. Prie paminklo jokios gėlelės, tik, tiesiogine to žodžio prasme, auga dilgėlės. Tai mūsų moterėlės tas dilgėles išravėjo. Tai štai kaip tuos pačius dalykus vertina vieni ir kiti. Šimtai lietuvių važiuoja pro tą vietą kiekvieną dieną ir nė vienas nemato reikalo sustoti, padėti gėlelę ar išrauti dilgėlę“, – stebėjosi ir moralizavo R.Vanagas.
Muziejaus direktorius A. Verbickas už atnaujintą muziejaus fondų saugyklą ir parodų salę dėkojo ir knygas dovanojo Seimo nariui Tomui Tomilinui, buvusiam Seimo nariui Antanui Baurai, Anykščių rajono mero pavaduotojui Dainiui Žiogeliui. Prasidėjus pagiriamiesiems žodžiams, vienas pilietis paliko renginį. Išeidamas jis sakė, kad į renginį ėjo ne klausytis politikos…
„Šis pastatas, aišku, turi tam tikrų problemų, bet, kaip sakoma, dabar geriau nebedejuoti. Kai mes kalbame apie Ažupiečių turtus, tai turime prisiminti paveikslus kūrusį Stanislovą Petrašką. Ir nesvarbu, kad kai kas parašo, kad jo paveikslai visiškai atsibodę. Ne. S.Petraška svajojo, kad jo gyvenimas prasitęstų ne tik vaikuose, anūkuose, bet ir jo kūriniuose. Ir kai matau, kad į šią parodą žmonės sugrįžta tam, kad jo paveikslus parodytų kitiems žmonėms, suprantu, kad jie yra reikalingi. Tegul šita parodų salė dar ilgai priklauso S.Petraškai“, – kalbėjo A.Verbickas.
Renginyje Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius apie atnaujintą muziejaus fondų saugyklą ir parodų salę kalbėjo: „Pagaliau muziejininkai galės dirbti normaliomis, europietiškomis sąlygomis.“
Beje, grįžtant prie muziejaus Antaninių šventės, muziejaus kuratorius Tautvydas Kontrimavičius „Anykštai“ negalėjo atsakyti, kelintą kartą šį šventė muziejuje yra švenčiama:„Antanines Muziejus kasmet švenčia bene nuo XX a. pabaigos, bent paskutinius du dešimtmečius jos tikrai kasmet panašiu laiku vyksta. Skaičiaus neįvardysiu, nes jis bus tik spėtinas, o ne pagal tikslią registraciją…“
kas ten per fondai ? Kū ti saugos ?