
Reaguodama į švelninamas karantino sąlygas, Lietuvos vyskupų konferencija priėmė sprendimą nuo pirmadienio, balandžio 27 dienos, atverti bažnyčių duris tikintiesiems ir leisti jiems dalyvauti šv.Mišiose. Tiesa, su tam tikromis išimtimis ir laikantis griežtų saugumo reikalavimų.
Pokalbio metu su „Anykšta“ Anykščių dekanato dekanas, Anykščių šv.Mato parapijos klebonas Petras Baniulis apžvelgė naujuosius pamaldų ir sielovados reikalavimus bei davė patarimą, kaip ateinantį sekmadienį, minint Motinos dieną, už Anapilin iškeliavusias mamas galima prasmingai pasimelsti ir nekeliant kojos iš namų.
Tikinčiųjų gretos nesumažėjo
Daugiau nei pusantro mėnesio kunigų maldos skambėjo tuščioje Anykščių šv.Mato bažnyčioje. Tiesa, net pačioje karantino pradžioje netrūko drąsuolių, kurie uoliai kulniavo į bažnyčią – šventovės durys buvo atviros. Pirmadienį po ilgos pertraukos bažnyčioje buvo jau visai kitas vaizdas.
„Sulaukėme maldininkų, tačiau dabar jiems reikia laikytis daugybės griežtų reikalavimų. Įleidžiami į bažnyčią tikintieji su veidą dengiančiomis kaukėmis, išlaikant saugų atstumą tarp pamaldų dalyvių (10 kvadratinių metrų vienam žmogui). Reikia saugotis ir saugoti kitus. Pirmadienį šv.Mišiose dalyvavo apie 16 tikinčiųjų. Panašus žmonių skaičius paprastomis dienomis ateidavo ir prieš karantiną“, – sakė dekanas, klebonas P.Baniulis.
Sekmadieniais pamaldų nebus
Iki atskiro nutarimo leidžiama aukoti šv. Mišias dalyvaujant tikintiesiems pirmadieniais – šeštadieniais.
„Sekmadieniais melsimės be žmonių. Taip, ateinantį sekmadienį bus minima Motinos diena, tačiau ką padarysi, yra nustatyta tvarka ir niekur nesidėsi. Duok Dieve, kad tikintiesiems leido į šv.Mišias ateiti paprastomis dienomis. Nors kažkiek žmonės galės prasiblaškyti ir Dievą pagarbinti“, – džiaugėsi dvasininkas.
Per karantiną gelbsti erdvi bažnyčia
Pasiteiravus, ar į bažnyčią besirenkančių tikinčiųjų nereikia drausminti, kad šie šventovėje nesilaiko nustatytų taisyklių, dekanas, klebonas P.Baniulis sakė, kad pakanka žmones su taisyklėmis tik supažindinti.
„Didelio drausminimo nereikia. Anykščių šv.Mato bažnyčia yra didelė. Pagal visus apskaičiavimus jos plotas siekia 1 tūkst. 600 kvadratinių metrų. Vienu metu galėtų šv.Mišiose dalyvauti pusantro šimto tikinčiųjų ir jiems nekiltų didesnių grėsmių“, – pastebėjo dekanas, klebonas P.Baniulis.
Kaukių per šv.Mišias kunigai nedėvi
Šiuo metu šv. Komunija dalijama tik į rankas. Einantieji šv. Komunijos privalo laikytis saugaus atstumo. Pasak dekano, klebono P.Baniulio, iki karantino to vyskupai neleido.
Anykščių šv.Mato parapijos klebonas P.Baniulis sakė, kad patys kunigai šv.Mišias aukoja be apsauginių kaukių.
„Su kaukėmis sunku šnekėti. O šiaip kaukes viešosiose vietose nešiojame – mes juk irgi mirtingi, kaip ir visi“, – juokavo dekanas, klebonas P.Baniulis.
Per karantiną aukojamos negiedotinės šv. Mišios be pridėtinių pamaldų.
„Giedotojai būna tik sekmadieniais, todėl jų ir nėra“, – paaiškino dekanas, klebonas P.Baniulis.
Kunigai ir per karantiną yra pasiruošę išklausyti tikinčiųjų išpažintis. Tiesa, jų klausantis taip pat imtasi saugumo priemonių.
„Ant klausyklos grotelių yra uždėta celofaninė plėvelė. Be to, išpažinčių klausomės jau dėvėdami apsaugines kaukes“, – sakė dekanas, klebonas P.Baniulis.
Internetu bažnyčiai aukoja vangiai
Per karantiną Anykščių šv.Mato bažnyčia tikinčiuosius kviečia šv.Mišias užsakyti internetu, tiesiog atliekant piniginį pavedimą į bažnyčios banko sąskaitą.
„Buvo vienas kitas žmogus, kuris tokiu būdu užprašė šv.Mišias. Gal kokie trys. Žinot, per pusantro mėnesio tai yra lašas jūroje. Na, ir dar buvo gal kokie trys pavedimai per banką kaip auka bažnyčios išlaikymui. Kiek girdėjau, kitose bažnyčiose elektroniniu būdu paaukojusių yra daugiau“, – kalbėjo dekanas, klebonas P.Baniulis.
Anykščių šv.Mato parapijos dekanas, klebonas P.Baniulis neslepia – per karantiną dvasininkams finansiškai yra nelengva.
„Kaip to gali nepajausti, kai nėra rinkliavų. Tai vyksta jau pusantro mėnesio. Jaučiasi“, – atviravo dvasininkas.
Beje, Anykščių šv.Mato parapijai mokesčių mokėtojai, deklaruodami savo pajamas, šiuo metu gali skirti pajamų dalį paramai.
„Pernai mokesčių mokėtojai tokiu būdu Anykščių šv. Mato parapijai skyrė apie 1 tūkst. eurų“, – sakė dekanas, klebonas P.Baniulis.
Į aukų dėžutę meta kiek kas išgali
Artėjant Motinos dienai, Anykščių šv.Mato parapijos klebonas P.Baniulis kvietė tikinčiuosius užsukti į bažnyčią ir už mirusias motinas užsakyti šv.Mišias.
„Bažnyčia visą dieną yra atrakinta. Žmonės gali ateiti, yra padėti vokai su tam tikra paruošta forma. Žmonės gali surašyti savo mirusiųjų močiučių, mamų vardus, už ką reikėtų pasimelsti. Galima į aukų dėžutę įdėti“, – kalbėjo dekanas, klebonas P.Baniulis.
Pasidomėjus, kokią pinigų sumą reikėtų įdėti už aukojamas šv.Mišias į aukų dėžutę, dekanas, klebonas P.Baniulis tikino, kad tai kiekvieno tikinčiojo reikalas.
„Kaip kas išgali, tas taip ir aukoja. Nemanau, kad reikėtų nustatyti konkrečius įkainius. Kažkas ateina į bažnyčią ir tikrai neturi tų pinigėlių, o kitas gali paaukoti ir daugiau“, – kalbėjo dvasininkas.
Anykščių šv.Mato bažnyčioje už motinas kunigai pradedant ateinančiu sekmadieniu melsis visą savaitę.
Vyresniojo amžiaus tikinčiuosius ragina melstis namuose
Lietuvos vyskupų konferencija ragina tikinčiuosius, priklausančius rizikos grupei ar turinčius ligos simptomų, nesilankyti bažnyčiose, taip saugant save ir kitus. Šv. Mišias patariama išklausyti naudojantis šiuolaikinėmis komunikacijomis, pavyzdžiui, klausantis „Marijos radijo“. Ši radijo stotis puikiai girdima visame Anykščių rajone (radijo stotis girdima FM bangomis 95,0 Mhz dažniu).
Vyskupai taip pat koronaviruso pandemijos metu ypač ragina tikinčiuosius asmeniškai melstis, kad greičiau būtų pažabotas šis virusas, bei prašyti sveikatos ligoniams ir stiprybės tiems, kurie jais rūpinasi.
„Toliau tęsiame kasdienį maldos tiltą 20 val. Ypač šiuo metu malda – ne tik pareiga, bet ir mūsų svarbus įnašas kovoje su pandemija“, – informuoja Lietuvos vyskupų konferencija.
853271 541269Dead written articles , Actually enjoyed reading . 607112