Jungtinių Tautų (JT) vyriausiojo pabėgėlių komisaro agentūra (UNHCR) sekmadienį paskelbė, kad pastarąją savaitę iš Libijos, kur vyksta neramumai, į kaimynines šalis pabėgo „beveik 100 tūkst. žmonių”, daugiausia – užsienio migrantai.
Jungtinių Tautų (JT) vyriausiojo pabėgėlių komisaro agentūra (UNHCR) sekmadienį paskelbė, kad pastarąją savaitę iš Libijos, kur vyksta neramumai, į kaimynines šalis pabėgo „beveik 100 tūkst. žmonių”, daugiausia – užsienio migrantai.
UNHCR nepaprastosios pagalbos komandos dirba su Tuniso ir Egipto valdžia bei nevyriausybinėmis organizacijomis, kad paremtų beveik 100 tūkst. žmonių, kurie pastarąją savaitę pabėgo nuo smurto Libijoje”, – sakoma pareiškime.
UNHCR pateikti skaičiai rodo, kad didžioji dauguma pabėgėlių yra užsienio migrantai, daugiausia – egiptiečiai ir tunisiečiai.
Raudonasis Pusmėnulis anksčiau paskelbė, kad į Tunisą iš Libijos per Adždyro kyšulio postą vien šeštadienį pabėgo daugiau kaip 10 tūkst. žmonių, daugiausia – egiptiečiai. Pabėgėlių srautui didėjant, Raudonasis Pusmėnulis situaciją pavadino humanitarine krize.
ES perspėja dėl pasekmių Libijos režimui
Europos Sąjungos (ES) diplomatijos vadovė Catherine Ashton sekmadienį perspėjo dėl pasekmių Libijos lyderiui Muammarui Gaddafi ir sakė, kad žmogaus teisių pažeidimai jo šalyje privalo liautis nedelsiant.
„Gaddafi ir Libijos valdžia žino, kad jų nepriimtini ir piktinantys veiksmai turės pasekmių, – sakoma C.Ashton pareiškime. – Žmogaus teisių pažeidinėjimas privalo liautis jau dabar”.
C.Ashton pridūrė, kad sveikina Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos sprendimą dėl kraujo liejimo Libijoje kreiptis į Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą.
„Nebaudžiamumo už įvykdytus nusikaltimus tarptautinė bendruomenė netoleruos”, – pažymėjo ji.
B.Obama: M.Gaddafi privalo pasitraukti jau dabar
JAV prezidentas Barackas Obama šeštadienį paragino M. Gaddafi „pasitraukti jau dabar” ir pareiškė, kad Libijos lyderis jau prarado teisę valdyti – dėl atakų prieš savo paties sukilusius žmones.
Šis kol kas aiškiausias B.Obamos reikalavimas dėl M. Gaddafi atsistatydinimo buvo pareikštas per telefoninį pokalbį su Vokietijos kanclere Angela Merkel, kurio metu buvo derinamas JAV ir Vokietijos atsakas į Libijos krizę, pranešė Baltieji rūmai.
„Prezidentas pareiškė, kad kai kokio nors lyderio vienintelės priemonės išsilaikyti valdžioje yra masinio smurto naudojimas prieš savo paties žmones, (tas lyderis) … praranda teisėtumą valdyti ir turi daryti tai, ko reikia jo šaliai – pasitraukti jau dabar”, – nurodoma Baltųjų rūmų pranešime.
Po kelių valandų Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba vienbalsiai pritarė tam, kad būtų pradėtas tyrimas dėl nusikaltimų žmoniškumui Libijoje ir ginklų embargas, taip pat – kad įsigaliotų kelionių draudimas M. Gaddafi, jo šeimos nariams ir aukščiausiems Libijos pareigūnams, ir kad būtų įšaldytos šių asmenų sąskaitos.
Maskva smerkia jėgos naudojimą prieš civilinius gyventojus
Maskva, kaip ir visa pasaulio bendrija, ryžtingai smerkia tai, kad Libijos valdžia naudoja ginkluotą jėgą prieš civilinius gyventojus, pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerijos vadovas Sergejus Lavrovas.
„Libijos vadovybei buvo pateiktas reikalavimas gerbti žmogaus teises, laikytis tarptautinės humanitarinės teisės ir užtikrinti civilių gyventojų bei užsienio piliečių saugumą”, – sakoma URM pranešime pasibaigus S.Lavrovo pokalbiui telefonu su jo kolega iš Libijos.
„S.Lavrovas pabrėžė, jog neleistina, kad Libijos valdžia naudotų ginkluotą jėgą prieš civilius gyventojus”, – sakoma pranešime apie šeštadienį vykusį pokalbį su Vyriausiojo liaudies komiteto užsienio ryšių ir bendradarbiavimo klausimams sekretoriumi Musa Kusa.
Ministras pabrėžė, kad pasirengimą dialogui ir kuo didesniam atvirumui, apie ką kalbėjo M.Kusa, turi patvirtinti darbai ir Tripolio laikymasis JT Saugumo Tarybos ir Žmogaus teisių tarybos reikalavimų.
„Pirmiausia turi būti nedelsiant nutrauktos represijos prieš gyventojus, turi būti gerbiamos jų pagrindinės teisės ir laisvė”, – sakoma pranešime.
Buvęs Libijos ministras paskelbė apie sudarytą pereinamąją vyriausybę
Buvęs Libijos teisingumo ministras šeštadienį vakare paskelbė, jog suformavo pereinamąją vyriausybę, kuri šaliai vadovaus tris mėnesius, kol bus rengiamasi rinkimams.
Mustafa Abdel Jalilis, kuris praėjusį pirmadienį, protestuodamas dėl demonstrantų žudymo, nutraukė ryšius su Muammaro Gaddafi režimu, sakė, kad pereinamojoje vyriausybėje yra ir kariškių, ir civilių atstovų.
„Mūsų nacionalinėje vyriausybėje yra kariškių ir civilių asmenų. Ji vadovaus ne daugiau kaip tris mėnesius, o tada įvyks teisingi rinkimai ir žmonės išsirinks savo lyderį”, – duodamas interviu televizijai „al Jazeera”, kuris buvo transliuojamas tiesiogiai, sakė M.Abdel Jalilis.
Jis kalbėjo iš al Baidos, esančios į rytus nuo Bengazio – sukilimo prieš vyriausybę, kurio metu daugelis šalies rytinių miestų išsivadavo nuo 41 metus trukusio M. Gaddafi valdymo, epicentro.
Kol kas neaišku, ar kiti išsivadavę miestai koordinavo šį žingsnį su M.Abdel Jaliliu.
Pilietinio judėjimo organizatorių Bengazyje atstovas Abdel Hafizas Ghoqa anksčiau šeštadienį paskelbė, kad buvo suformuota šio miesto taryba, kuri nusiųs atstovus į kitus miestus koordinuoti veiksmų su panašiomis organizacijomis.
Išsivadavusioje Rytų Libijoje nuo vasario 15-osios, kai prasidėjo protestai prieš režimą, dar neatsirado jokia aiški lyderių hierarchija. M.Abdel Jalilis atmetė bet kokią galimybę derėtis su M. Gaddafi ir sakė, kad jis privalo pasitraukti.
M.Abdel Jalilis pridūrė, kad pereinamoji vyriausybė vadovausis islamu ir „gerbs visas religijas”.