Rugsėjo 19-ąją pėsti ir važiuoti traukė į Svėdasų seniūnijos pakrašty esantį Malaišių kaimą- lietuvių literatūros klasiko, visuomenės veikėjo, tautos šviesuolio kanauninko Juozo Tumo-Vaižganto Tėviškę. Čia visus sukvietė į bendrą būrį tradicinis- jau septintasis- respublikinis renginys- „Vaižgantinės“. Šią šventę po rudenėjančių Malaišių liepomis organizavo Svėdasų seniūnija, Vaižgantiečių klubas „Pragiedrulys“, Anykščių kultūros centro Vaitkūnų skyrius ir Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejus. Tą gražią ir saulėtą popietę Malaišiuose būta visko…
„Vaižgantinės“ prasidėjo uteniškių pedagogų ansamblio „Atgaiva“ ( vadovė Nijolė Petravičienė) atliekama daina, pirmiausia nuskambėjusia senojo kaimo „ūlyčioje“, kuria į tradicinę renginio organizavimo vietą – aikštelę prie Tumų sodybvietės ir „Juodžiaus kelmo“-atėjo dainuodami tautiškais drabužiais apsirėdę ansambliečiai.
Vedantieji Ramunė Lapienytė ir Vidas Balaišis, pasveikinę susirinkusius į septintąsias „Vaižgantines“, pabrėžė, kad šiųmetinis renginys yra skiriamas garbingam jubiliejui- Malaišių 760-osioms metinėms. Istoriniai šaltiniai byloja apie tai, kad 1255- ųjų spalio mėnesį pirmojo ir vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo rašte buvo paminėta tuometinė sėlių gyvenamoji vieta- Malaišiai. Tuomet, daugiau kaip prieš septynis šimtus metų, dar nebuvo žinomi daugelio miestų ir miestelių pavadinimai, o šios vietovės vardas jau skambėjo.
Pagerbus Amžinybėn išėjusiųjų šviesų atminimą, buvo pristatyti garbingi svečiai, tarp kurių buvo ir anykštėnai Lietuvos Respublikos Seimo nariai Sergejus Jovaiša bei „Vaižgantinių“ globėjas Ričardas Sargūnas, Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis, Anykščių rajono savivaldybės tarybos nariai Alfrydas Savickas ir Donatas Tuska, kraštiečiai mokslininkai socialinių mokslų daktarė Rimanta Adomaitienė, biomedicinos mokslų daktaras doc. Juozas Lapienis, technikos mokslų daktaras doc. Gvidas Kazlauskas, aktorius respublikos nusipelnęs artistas Ferdinandas Jakšys, anykštėnas rašytojas Vaižganto premijos laureatas Rimantas Vanagas, leidyklos „Utenos Indra“ vadovai Žaneta ir Antanas Kibickai bei daugelis kitų. Tuomet, tęsiant „Vaižgantinių“ tradicijas, toli toli laukais ir kloniais iš patrankos nuaidėjo trys saliutai : pirmasis saliutas už Tėvynę Lietuvą, antrasis- už garbingo jubiliejaus sulaukusius Malaišius ir malaišiečius, tarp kurių ir žymusis Juozas Tumas-Vaižgantas, trečiasis- už visus „Vaižgantinių“ dalyvius ir Vaižganto premijų laureatus. Šiemet, kaip ir ankstesniais metais, saliutus visiems šventės dalyviams padovanojo savadarbės patrankos kūrėjas, meninės kalvystės puoselėtojas, Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys Bronius Budreika ir Kunigiškių kaimo seniūnaitis Pranas Maišelis.
Taip atėjo ir iškilmingiausia šventės dalis- dviejų Vaižganto premijų įteikimo ir naujųjų laureatų pagerbimo ceremonialas.
Keturioliktosios respublikinės literatūrinės Vaižganto premijos, įsteigtos Lietuvos rašytojų sąjungos, Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos, laureatą paskelbė rašytojas Mindaugas Nastaravičius ir Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininko pavaduotojas Rolandas Meiliūnas. Jie įteikė ir premiją, laureato diplomą bei dailininko Stasio Makaraičio sukurtą vardinį medalį poetui, publicistui Donatui Petrošiui už 2014 metais leidyklos „Alma litera“ išleistą eseistikos knygą „Kaip negalima gyventi“. Svėdasų seniūnijos įsteigtą septintąją Vaižganto mažąją premiją „Už nuopelnus Svėdasų kraštui“ seniūnas Valentinas Neniškis įteikė gerai svėdasiškių pažįstamam ir gerbiamam Svėdasų Šv.Arkangelo Mykolo parapijos klebonui kun. Vydui Juškėnui, ganytojiškas pareigas šiame krašte atliekančiam, parapijiečių sielovada besirūpinančiam nuo 2006-ųjų metų. Abu laureatai buvo papuošti svėdasiškių nupintais ąžuolo lapų vainikais, susilaukė gausybės sveikinimų, gėlių puokščių, suvenyrų. Poetą, publicistą D. Petrošių ir kleboną kun. V. Juškėną sulaukus tokių prasmingų įvertinimų, sveikino kartu su kitais ir Seimo narys Ričardas Sargūnas, Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis, išsakydami gražius palinkėjimus. Laureatams buvo skirtos ir uteniškių pedagogų kolektyvo „Atgaiva“ skirtos dainos.
Padėkojęs už Vaižganto premiją, iš Šilalės rajono, Bijotų, garsėjančių Dionizo Poškos „Baubliais“ kilęs Donatas Petrošius trumpai papasakojo apie savo kūrybinį kelią ir padeklamavo vieną iš naujausių savo eilėraščių. Atsidėkodamas už pagerbimą kun. Vydas Juškėnas linkėjo visiems ieškoti ir savo širdyse nešioti deimančiukus, kuriuos sudėjus dar labiau išgražėtų Tėvynė Lietuva…
„Vaižgantinių“ metu buvo pagerbti ir žmonės, kurie rūpinasi senuoju Malaišių kaimu, jį puoselėja. Atminimo dovanas Svėdasų seniūnijos seniūnas Valentinas Neniškis įteikė malaišiečiams Rimantai Adomaitienei (Grižaitei), Irenai Bartusevičienei (Nakutytei), Kęstučiui Antanėliui, Vytautui Nakučiui, nepamirštantiems savo Tėviškės. O už tai, kad Malaišiai vis pasipuošia įspūdingomis skulptūromis, meniniais akcentais, padėkota nenuilstančiam kraštiečiui Vaižganto kūrybos gerbėjui doc., dr. Juozui Lapieniui, buvo nepamirštas ir vienas iš 120 liepų alėjos Vaižganto 120-ųjų gimimo metinių proga sodinimo iniciatorių doc., dr. Gvidas Kazlauskas. Kartu su meninių fotografijų albumais apie Vaižgantą ir Malaišius jiems buvo įteikti ir laikraščiai „Anykšta“, kuriame neseniai buvo publikuojamas gausiai nuotraukomis iliustruotas rašinys „760-asis Malaišių ruduo“, sukėlęs ne vienam malaišiškiui ir teigiamas emocijas, ir kiek nostalgišką nuotaiką…
Patogiai jaukioje aikštelėje ant specialiai suręstų suolų susėdę „Vaižgantinių“ dalyviai dar išklausė keletą pasisakymų, kurie buvo trumpi, konkretūs ir niekam neprailgo. Kraštietis mokslininkas ir literatas doc., dr. Juozas Lapienis pasidžiaugė Vaižganto gimtajame krašte puoselėjamomis tradicijomis, rašytojo atminimo saugojimu, entuziastingai visuomenės labui triūsiančiais tikrais gimtojo krašto patriotais.. Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis kvietė visus saugoti savo kalbą, pilietiškumą, tautiškumą, ko, esant sudėtingai geopolitinei situacijai, galima lengvai netekti, būti dar labiau susitelkus, nepamiršti tautos papročių ir praeities. „Vaižgantinių“ globėjas Lietuvos Respublikos Seimo narys Ričardas Sargūnas pasidžiaugė, kad jau septintąjį kartą Malaišiuose organizuojamas toks reikalingas renginys, sutraukiantis vis daugiau dalyvių ir žiūrovų, dėkojo organizatoriams, linkėdamas, kad ateityje čia iš patrankos nuaidėtų dar ir ketvirtas saliutas už šios respublikinės šventės rengėjus. Kraštietis mokslininkas bibliografas Vytautas Rimša, tardamas pagiriamąjį žodį Svėdasų krašto(Vaižganto) muziejui, kvietė šį kultūros židinį remti, dovanoti eksponatų ir įteikė savo parengtą knygą apie svėdasiškių draugijos „Alauša“ veiklą. Viena iš UAB „Utenos Indra“ vadovų Žaneta Kibickienė, taip pat džiaugėsi tęsiamomis „Vaižgantinių“ tradicijomis, keletui renginio organizatorių ir rėmėjų įteikė laikraščio „Utenos apskrities žinios“ prenumeratą. O kraštietis teatro, kino ir televizijos aktorius Ferdinandas Jakšys, kaip ir visuomet, labai jautriai ir išraiškingai skaitė Vaižganto kūrybą, skirtą gimtajam kraštui.
Po oficialiosios dalies niekas dar neskubėjo namo. Fotografų sukviesti visi susirinko prie skulptoriaus Bernardo Bučo sukurto Vaižganto paminklo bendrai nuotraukai. (Tai jau irgi tampa gražia „Vaižgantinių“ tradicija.) Kas sužvarbo, galėjo pasišildyti prie Svėdasų girininkijos darbuotojų sukrauto laužo. Visų renginio dalyvių laukė ir dar viena smagi atrakcija : labai gardi šauliška košė ir nuostabaus skonio žolelių arbata. Taip vaišino šios vaižgantiškos šventės dalyvius Lietuvos šaulių sąjungos Utenos pulkininko Prano Saladžiaus 9-osios rinktinės nariai, čia pat, Malaišiuose košę ir arbatą išvirę. Šių gardumynų pakako visiems, kai kas galėjo košės ar arbatos gauti dar ir papildomai. Pabendrauta dar ir prie suneštinių stalo. O argi galėjo kas nors palikti Malaišius, nepasivaikščiojus istorinę praeitį menančio kaimo „ūlyčia“, nepasigrožėjus fotografų Simonos Bagdonaitės ir Raimundo Kovo nuotraukų parodomis, eksponuojamomis ant senųjų pastatų sienų? Kas norėjo- galėjo nusipirkti knygų „vaižgantiška“ tematika, gauti autorių autografų. Kadangi daugelis prie televizorių ar radijo aparatų šiomis dienomis nuoširdžiai „serga“ už lietuvių kovas Europos vyrų krepšinio čempionate, krepšinio „legendos“ Parlamentaro Sergejaus Jovaišos pasirodymas ne vienam irgi buvo savotiška atrakcija. Krepšinio „fanai“ mielai su juo sveikinosi, šnekučiavosi, bendravo, fotografavosi ir vis kalbą „pakreipdavo“ apie čempionatą. Beje, ir „Vaižgantinių“ metu S.Jovaiša negalėjo ramiai pasėdėti- jam teko paėjėti į šalį ir duoti interviu Lietuvos radijui…
Už įsimintiną ir gražų renginį šventės dalyviai dėkojo organizatoriams. Na, o pastarieji dėkingumą išreiškė rėmėjams: Anykščių rajono savivaldybei, Valstybinei įmonei „Anykščių miškų urėdija“, Svėdasų girininkijai, Leidyklai- spaustuvei „Utenos Indra“, Lietuvos šaulių sąjungos Prano Saladžiaus 9-ajai rinktinei, UAB „Alauša“, Anykščių kultūros centro Svėdasų skyriui, UAB „Žaliadvaris“, UAB „Idėjų dirbtuvės“, taip pat Seimo nariams Ričardui Sargūnui, Sergejui Jovaišai, Svėdasų seniūnijos seniūnui Valentinui Neniškiui, kraštiečiams doc.,dr. Gvidui Kazlauskui, Danutei Peželienei, Mildai Čepienei, Sigitai Zobarskienei, informaciniams rėmėjams: laikraščiams „Anykšta“, „Utenos apskrities žinios“, „Utenis“, „Utenos diena“, „Gimtasis Rokiškis“, „Pasaulio anykštėnas“, žurnalui „Aukštaitiškas formatas“, radijo stočiai „Utenos radijas“, Anykščių turizmo informaciniam centrui, naujienų portalams : ankšta, interneto žinios, bernardinai.lt, utenos diena, apskrities žinios, pasaulio anykštėnai.
Nuotraukos Simonos BAGDONAITĖS
706613 91524Thanks so much for another post. I be able to get that kind of information details. friend, and exactly. 218774