Didieji Lietuvos pieno perdirbėjai skelbia mažinantys pieno supirkimo ir produktų parduotuvių lentynose kainas. Didžiausią Lietuvos rinkos dalį užimanti bendrovė „Pieno žvaigždės” kovą ketina mokėti maždaug 16 proc. mažiau už superkamą pieną nei 2007 metais, o jos pagaminti produktai turėtų kainuoti 3-18 proc. mažiau.
Didieji Lietuvos pieno perdirbėjai skelbia mažinantys pieno supirkimo ir produktų parduotuvių lentynose kainas. Didžiausią Lietuvos rinkos dalį užimanti bendrovė „Pieno žvaigždės" kovą ketina mokėti maždaug 16 proc. mažiau už superkamą pieną nei 2007 metais, o jos pagaminti produktai turėtų kainuoti 3-18 proc. mažiau.
Sprendimą sumažinti superkamo pieno kainas Lietuvoje esą lėmė mažėjančios produktų kainos Europos Sąjungoje ir pasaulio pieno rinkose. Prognozuojama, kad kainų nuosmukis gali tęstis tol, kol pasieks 2006 metų lygį.
„Iš brangios žaliavos negali pagaminti rinkos reikalaujamo pigesnio produkto, todėl reikia ją mažinti (žaliavos kainą DELFI)", – trečiadienį spaudos konferencijoje sakė „Pieno žvaigždžių" vykdantysis direktorius Linas Sasnauskas.
L. Sasnausko teigimu, ketinama mažinti visų bendrovės gaminamų pieno produktų kainas. Pirmiausiai ir labiausiai pigs riebūs, eksportui paruošti produktai, pavyzdžiui, sviestas, kuris parduotuvėse turėtų kainuoti 18 proc., grietinė – 16 proc., sūris – 5 proc., kefyras – 4 proc., pienas – 3 proc. mažiau nei šių metų pradžioje.
„Jeigu eksporto rinkose sviesto, sūrio, paprastai sakant, riebių pieno produktų kainos buvo aukštos, o dabar jos nukrito, tai įmonės yra priverstos parduoti atsargas, kurios yra prigamintos, kai buvo geros kainos. Norint parduoti daugiau, reikia mažinti kainą“, – aiškina L. Sasnauskas.
„Rokiškio sūris“ pigins ir balandį
„Rokiškio sūris“ savo produkciją taip pat skelbė vasario pradžioje atpiginantis 5-12 proc., kovą bendrovė darkart ketina peržiūrėti kainas.
Bendrovės direktorius Dalius Trumpa DELFI sakė, kad šį mėnesį „Rokiškio sūrio“ sviestas ir grietinė atpigo 25-27 proc., kiti produktai – apie 12 proc.
„Mes tai darome sistemingai nuo pat sausio mėnesio. Apie kovo kainų mažinimą mes jau informavome vasario viduryje, o antradienį prekybos tinklus informavome, kad balandį mes vėl piginsime didžiąją dalį savo produkcijos“, – DELFI sakė jis.
Balandį nebeplanuojama piginti sviesto ir grietinės, tačiau, anot D. Trumpos, 8-10 proc. turėtų kristi varškės, desertų, geriamų pieno produktų kainos.
Pieno supirkimo kainas ši bendrovė taip pat mažina. D. Trumpa sako, kad žemdirbiams siūlomos supirkimo kainos yra 10 proc. didesnės nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Tačiau per 2007 metus skirtingo dydžio ūkiams pieno supirkimo kainos buvo kilusios 30-70 proc.
Pieno perdirbėjai kainas didžiuosiuose prekybos centruose gali keisti pirmąjį mėnesio ketvirtadienį.
Vartotojai pigimo nesitiki
DELFI primena, kad Konkurencijos taryba pernai buvo pradėjusi tyrimą dėl galimo pieno perdirbėjų kartelio, tačiau jo neįrodė. Konkurencijos taryba keliems Lietuvos pieno perdirbėjams skyrė nuo 7 iki 865,9 tūkst. Lt už baudas už keitimąsi informacija.
„Dėl kartelinių susitarimų paskelbė, kad nieko nerasta, nors dauguma žmonių mano kitaip“, – DELFI trečiadienį sakė Lietuvos vartotojų asociacijos prezidentas Stanislovas Juodvalkis.
Jis tvirtino jau anksčiau skelbto pieno kainų sumažėjimo nepastebėjęs, todėl ir iš žadamo daug nesitikintis.
„Aš taip nieko neradau atpigusio, gal ko nors nežymaus įterpė, kad būtų užsikabinti“, – pripažino nevyriausybininkas.
Apie 60 proc. pajamų Lietuvos įmonės gauna ne vidaus rinkoje. Pernai „Pieno žvaigždės“ uždirbo 33,3 mln. Lt grynojo pelno arba 13,8 proc. daugiau nei planuota.
„DELFI“ informacija