Lapkričio 14 – 16 dienomis su šūkiu „Filmai suaugusiems“ pirmą kartą į Anykščius atkeliauja žmogaus teisių kino festivalis „Nepatogus kinas“. Aštuntąjį kartą Lietuvoje vykstantis tarptautinis dokumentinių filmų festivalis į neseniai duris atvėrusią kultūros erdvę – „Anykščių menų inkubatorių“ – atveža penkių dokumentinių filmų programą.
„Džiaugiamės, kad šiemet praplėtėme festivalio geografiją ir pirmą kartą atvyksime į Anykščius su programa, kuri atspindės visą festivalio temų spektrą – nuo konkursinės programos filmų iki „žaliosios“ dokumentikos ar asmeninių dramų“, – teigia festivalio direktorius Gediminas Andriukaitis.
Pirmą kartą Anykščiuose vykstančio festivalio atidarymui pasirinktas „Žaliosios programos“ filmas. „Šį puikų Oskaro apdovanojimui nominuotą filmą Anykščiuose pristatome šių metų „Žaliosios programos“ draugų – Lietuvos miškų urėdijų dėka. Tai gilius filosofinius klausimus apie aplinkosaugą ir aktyvizmą keliantis filmas“, – teigia G. Anriukaitis. Filme „Jei virstų medis: Žemės išlaisvinimo fronto istorija“ („If A Tree Falls: A Story Of The Earth Liberation Front“, rež. Marshall Curry) pasakojama radikalios, JAV visuomenę supurčiusios aplinkosauginės organizacijos – „Žemės išlaisvinimo fronto“ – susiformavimo ir žlugimo istorija. Šio judėjimo narių organizuotos taikaus protesto akcijos netruko peraugti į vandališkus išpuolius prieš šimtamečius miškus kertančias ar genetiškai modifikuotus augalus sodinančias bendroves. Ir nors nuo padeginėjimų, įrangos gadinimo ar kitos itin destruktyvios jų veiklos fiziškai nenukentėjo nė vienas žmogus, judėjimo iniciatoriai buvo sulaikyti ir nuteisti pagal terorizmą draudžiančius įstatymo straipsnius.
Festivalio uždarymui Anykščiuose pasirinktas lietuvių režisieriaus Ričardo Marcinkaus filmas „Galutinis tikslas“. Jis pasakoja apie penkiasdešimt penkerių Povilą, kuris po dvidešimt aštuonerių kalėjime praleistų gyvenimo metų atsikrausto į Liolių kaimo senelių namus ir čia greitai tampa įstaigos autoritetu. Bet viskas pasikeičia, kai po buitinio konflikto Povilas iš senelių namų išmetamas į gatvę. Dabar vienintelis jo šansas grįžti į gyvenimą – kreiptis į reabilitacijos centrą ir pradėti gydytis nuo priklausomybės, tačiau Povilas neskuba priimti šio sprendimo. Šis filmas prestižiniame Amsterdamo dokumentinių filmų festivalyje yra laimėjęs geriausio studentiško filmo apdovanojimą.
Be jau minėtų filmų, kurie atidarys ir uždarys kino festivalį, bus parodytas tragikomiška drama apie nuo alkoholio priklausomybės kenčiančių bičiulių – Bobo ir Marselio – draugystę „Nepalik manęs“ („Ne Me Quitte Pas“, rež. Sabine Lubbe Bakker, Niels van Koevorden), filmas „Pankė“ („The Punk Singer“, rež. Sini Anderson), kuris leisis į muzikinę kelionę po įvykių pilną feministinio pankroko istoriją ir filmas apie kitokiose, nei įprasta galvoti, Jungtinės Amerikos Valstijose gyvenančius paauglius „Rič Hilas“ („Rich Hill“, rež. Tracy Droz Tragos, Andrew Droz Palermo).
„Nepatogus kinas“ yra didžiausias dokumentinio kino renginys Lietuvoje ir Baltijos šalyse. Aštuntąjį sykį vykstančio festivalio seansus nuo 2007-ųjų jau aplankė beveik 90 tūkst. žiūrovų. Šiemet festivalio programoje – virš 50 Lietuvos ir užsienio kūrėjų dokumentinių filmų. Sostinėje įvyko beveik 90 kino seansų, apsilankė 12 užsienio svečių, beveik kasdien vyko diskusijos aktualiomis temomis. Į visus festivalio seansus lankytojai gali patekti patys nusprendę, kiek verta mokėti už bilietą (įėjimas – bent vienas centas). Daugiau informacijos festivalio svetainėje www.nepatoguskinas.lt. Įsigyti bilietus ir tuo pačiu paremti festivalį galima visose festivalio rodymo vietose valandą prieš pirmąjį seansą.