Šių metų šventėms Troškūnai pasipuošė ypatingai: Anykščių kultūros centro Troškūnų teatro studijos MES jaunimo grupė, vadovaujama renginių organizatorės Jolantos Pupkienės, miestelyje įrengė Kalėdų troškimų miestą. Planavę šventę pasidaryti sau, troškūniečiai sulaukė išskirtinio dėmesio: dauguma sumanymą giria, kai kurie jo nesupranta. O neseniai į Troškūnus atvažiavę LNK televizijos žurnalistai žiūrovams pateikė ir dar negirdėtą komentarą – esą gyventojams labai nepatinka šalia kelio stovintys sovietiniai automobiliai…
Sulaukia daug lankytojų
J. Pupkienė drauge su jaunimu kalėdinį miestą pradėjo ruošti dar likus pusmečiui iki švenčių. Moteris teigė, kad pirminis sumanymas buvo pasidaryti šventę sau: „Mes tikrai negalvojome, kad miestelis veiks visą mėnesį, mes galvojome apie tą dieną, kada atidarysime tą miestelį. Apskritai net nebuvo tokios minties, kad jis sukels tiek diskusijų visoje Lietuvoje! – kalbėjo idėjos autorė. „Mes nieko nesiekėme, nenorėjome kažkam pasirodyti, bet kartais, kaip matote, iš nieko kyla diskusijos. Panašiai su dailininkais būna – kažkas piešia paveikslą, išpila dažų, tuomet susinervinęs įmina koją, o žiūrovai kalba, kad tai meilės nukankinto dailininko paveikslas (juokiasi). Mes patys sau norėjome sukurti miesteliuką ir galvojome tik apie tą dieną, kuomet bus atidarymas. Atsidarysime, visi bendrai gersime arbatą, pabendrausime“.
Tačiau išėjo kiek kitaip – miestelis sulaukė ne tik daugybės pro šalį važiuojančių, bet ir žurnalistų dėmesio. J. Pupkienė teigė, kad nuo tada, kai buvo įrengtas Kalėdų miestas, Troškūnai sulaukė daug lankytojų: „Tikrai pastebiu, kad žmonės miestelyje lankosi, ypač lankytojų gausu yra vakare, nes dieną to efekto nelabai matyti. Visada, kada tik būnu Troškūnuose ar einu į darbą, matau daug žmonių. Lankosi vaikai, atvykę Siauruku, tačiau daugiausia – kraštiečiai“.
Atvyksta ir iš kitų miestų
Pagal nuotraukas iš socialinių tinklų, J. Pupkienė sakė matanti, kad daugiausia žmonių Kalėdiniame Troškūnų mieste lankėsi per pačias Šv. Kalėdas. „Bet mūsų tikslas nebuvo toks, kad pritrauktume kuo daugiau lankytojų, miestelį, kaip minėjau, darėme sau, kad mums būtų gražu. Nieko labai ypatingo ten nėra, mes juk negalime lygintis su didžiaisiais Lietuvos miestais. Bet matau, kad labai daug žmonių nepravažiuoja pro šalį, – džiaugėsi organizatorė ir pridūrė, -tai supratau, kad vyksta žmonės ir specialiai į Troškūnus pažiūrėti mūsų kalėdinio miestelio. Man kiek keista, galvoju, aš pati nevažiuočiau į kokį Pasvalio rajoną pasižiūrėti, kaip papuošta. Bet matau, „Facebook’e“ mūsų miestelio nuotraukomis pasidaliję žmonės iš Pasvalio, iš Rokiškio. Ypač daug žmonių atvažiuoja, kurie mėgsta mūsų kuriamą kultūrą, kurie lankosi renginiuose, koncertuose, kuriems geras emocijas kelia lankymasis Troškūnuose. Tai labai džiugu. Svarbiausia, kad šį darbą atlikus nėra gėda. Manom, kad rezultatas neblogas“.
Užkliuvo sovietiniai automobiliai
Tačiau rezultatu patenkinti, atrodo, ne visi. Visai neseniai LNK „Žinių“ reportaže buvo išpeiktas sovietinių automobilių „parkas“ vidury miestelio. Paklausta, ar žurnalistai atvyko dėl nepatenkintų miestelio gyventojų skundų, J. Pupkienė sakė, kad nėra girdėjusi nieko panašaus į jokį skundą būtent dėl mašinų.
„Jokių skundų nebuvo. Tiesiog kiekvienas pagal savo suvokimą suprato… Man televizijos atstovai paskambino likus porai dienų iki reportažo ir pasakė, kad pravažiavo miestelį, matė dekoracijas, norėtų atvažiuoti pafilmuoti. Kuomet atvažiavo daryti reportažo, susitiko miestelio žmones. Vienas iš jų buvo tas žymusis anykštėnas, kuriam visuomet viskas yra tik blogai. Ir jie per savo suvokimą pateikė… Tas kalbėjęs žmogus visą gyvenimą sovietų laikais dirbo vadovaujamą darbą, tai jam apskritai viskas yra blogai Anykščiuose. Tai yra tų žmonių nuomonė, kuriems visada yra viskas blogai. Poros žmonių pasakymas, kad visi Troškūnai nieko nesupranta, nėra rodiklis, nes du žmonės nėra visas miestelis“, – televizijos ekranuose pasirodžiusį reportažą komentavo J. Pupkienė.
Idėjos autorė teigė tokius komentarus priimanti kaip nuotykį. „Tikrai dėl to neišgyvenu, nors žmonės man ir skambino, ir rašė, ramino. Jei į kiekvieną komentarą kreiptume dėmesį, nieko ir nedirbtume. Bet kokia reklama yra reklama – kas dar nežinojo apie Troškūnus, dabar jau žino“, – sakė J. Pupkienė ir pridūrė, kad idėja gimė ekspromtu, o šitaip įdomiai viskas išsirutuliojo.
„Tai yra kūryba. Visas mano gyvenimas eina su vaikais ir jaunimu, aš jiems leidžiu reikštis, o mažieji net nežino, kas tas sovietmetis, ir jiems tai visiškai neįdomu, tie automobiliai vaikams kaip iš pasakos. Žmonėms, kuriuos kažkas puola, kuriems negera miegoti, nes Troškūnų centre – sovietai, siūlyčiau pasigydyti savo sielą ir eiti į Naujuosius metus su šypsena ir gerumu į žmones“, – nepatenkintais kraštiečiais stebėjosi renginių organizatorė.
Sovietinės mašinos galėjo būti ir visai ne sovietinės
Kaip kilo idėja atsigabenti tuos sovietinius automobilius? Ką jie reiškia, kodėl jie būtent pagaminti Sovietų Sąjungoje?
„Tiesiog atsivarėme tas mašinas, negalvodami apie jokius sovietinius laikus. Juk nemetame lauk visko, kas likę namuose – baldų, indų, adatų ar dar kažko, nes jie – iš sovietinių laikų. O idėja atvaryti senus automobilius kilo jaunimui. Kai pradėjome daryti Kalėdinį miestą, galvojome, kas gi gatvei tinka, kas būna gatvėje? Ir vaikų idėja buvo – juk gatvėje būna automobiliai! Mes į juos nežiūrime nei į kaip sovietinius, nei kaip į „amerikoniškus“, nei dar kažkokius automobilius. Tai yra seni automobiliai. Mašinos. Tuomet per „Facebook’ą“ kreipėmės į kraštiečius, gal kas turi seną automobilį paskolinti – bet kokį, rusišką ar nerusišką. Ir tuomet vienas kraštietis mums tuos automobilius padovanojo su sąlyga, kad mes juos po to pašalinsime“, – apie kriminalu tapusį „sovietinių automobilių miestelį“ kalbėjo ponia Jolanta.
J. Pupkienė „Anykštos“ skaitytojams taip pat atskleidė, kad senos mašinos iš Troškūnų greičiausiai nedings. Atvirkščiai – jų greičiausiai bus tik daugiau.
„Mes jau prieš porą metų esam parašę projektą jaunimo muzikos festivaliui „Muzika veža“ ir mūsų pirminė idėja buvo sustatyti 20, 30 ar 40 automobilių įvairiose Troškūnų vietose. Jie būtų interaktyvūs, į juos žmogus galėtų atsisėsti, iš jų stebėti koncertą, klausyti muzikos. Pirminė idėja – kad tai būtų automobiliai, kad sietųsi su pavadinimu „Muzika veža“. Tai vaikai ir dabar sakė, kad gal šiuos automobilius pasiliekam – bus aliuzija į festivalį. Jei festivalis bus finansuotas, tikrai „žiauriai“ gerai vasarą atšvęsim!“ – kalbėjo renginių organizatorė.
Bus paradas
J. Pupkienė išdavė paslaptį, kad kitais metais Kalėdų miestelį planuoja plėsti bei sukurti pirmąjį Lietuvoje Kalėdų paradą. „Gal kažkas sakys, kad tai – „amerikoniška“ tradicija, tačiau aš galvoju apie vaikus. Planuoju „pajungti“ visas įstaigas ir organizacijas bei padaryti didžiulį valandos laiko paradą vidine ir išorine gatve. Apsirengti pasakų personažais, ant automobilių daryti pakylas, kareivių būrį, kiškių būrį… Turim tokią idėją, tik, žinoma, neaišku, kaip bus. Bet planuojame visada, negalim sustoti vietoje. Mūsų bendruomenė labai maža, todėl mums svarbu įtraukti žmones, kad patys gamintų kostiumus. Idėjų nestingame, jei jų stigs, tada telieka mirti, o dar negalime! Reikia palaikyti dvasią, negalime užmigti, turime dirbti dėl kitų. Mes, kultūros darbuotojai, negalime galvoti tik apie save. Mūsų darbas yra „užvesti“ jaunąją kartą, įtraukti ją. Jei jų nesudominsime, būsime nebereikalingi“, – kalbėjo Anykščių kultūros centro Troškūnų skyriaus renginių organizatorė J. Pupkienė. Kalėdinis Troškūnų miestelis dar veiks iki Trijų Karalių.
Didžiausios sėkmės! Stebinkit, spindėkit, žavėkit
Visada prisidėsiu, jei tik bus galimybė, nes gera su tokiu žmogum kažką daryt, visada tik sėkmės
ko nepadaro visas kulturos skyrius su visu kulturki jolantai pavyksta
Laukiam kitų metų, Jolanta.
Tikrai bus. Padėsim. Jolanta ką pasako, tą padaro.