Laimis KAVOLIŪNAS, „Panevėžio kraštas”
Vis ryškiau žibantys keturi nauji Panevėžio plaukimo talentai vis kitaip skynėsi kelią į pripažinimą. Vienas iš jų tėvams sutikdavo atiduoti savąjį telefoną, kad tik už bausmę nedraustų lankyti baseino. Kitas – atvirkščiai, kad nereikėtų plaukti, rinkdavosi trenerės paskirtą bausmę – pritūpimus. Bet padaręs jų du šimtus suprato, kad yra daug sunkesnių dalykų nei plaukimas, ir pūkštelėjo į baseiną siekti rekordų.
Prie medalių pridėjo rekordą
Pasaulyje žinomų plaukikų tramplinu į didįjį sportą tapusiame mažame Panevėžio „Žemynos“ progimnazijos baseine vėl kyla naujos plaukimo žvaigždutės.
Kristupas Trepočka ir Kostas Vaičiūnas tokį gražų epitetą pelnė pernai Slovakijoje tapę Europos jaunimo olimpinio festivalio vicečempionais bei iš Peru sostinės Limos su pasaulio jaunimo čempionato bronzos medaliais grįžę Tomas Lukminas ir Rokas Jazdauskas.
Visi keturi panevėžiečiai medalius iškovojo ne asmeninėse rungtyse, o estafetėse 4 po 100 metrų laisvuoju stiliumi, tačiau jų laimėjimų tai nė kiek nesumenkina.
Savo medalių kraitį vaikinai papildė neseniai Kaune pasibaigusiame atvirajame šalies suaugusiųjų plaukimo čempionate.
Ypač puikiai pasirodė K.Vaičiūnas. Panevėžietis 800 metrų laisvuoju stiliumi įveikė per 8 min. 22,88 sek. ir pagerino šalies vaikinų iki 17 metų rekordą. Antras finišavęs panevėžietis čempionu tapusiam vyresniam kauniečiui Džiugui Miškiniui nusileido vos 22 šimtąsias sekundės.
Įmestas į didelį baseiną patyrė šoką
R.Jazdauskas kartais vis dar pasižiūri bronzinį finišą pasaulio jaunimo čempionate ir negali atsistebėti greitu savo bei komandos draugų plaukimu.
„Prieš finalą įsivaizdavau, kaip finišuodamas paliečiu baseino sienelę ir užsidega bokštelis. O tai reiškia, kad esi tarp trijų pirmų vietų. Manau, tokios mintys man padėjo“, – prisiminė Rokas.
Vaikinas prisipažino, kad jį kelionėje domino ne tik baseino takelis. Pribloškė per viešnagę Peru pamatyti skurdas ir netvarka.
„Ten pamačiau vargšų, gyvenančių namuose be elektros ir langų. Tada atsirado empatijos jausmas, supratau, kad Lietuvoje turiu visas sąlygas ir esu laimingesnis“, – patikino Rokas.
T.Lukminui labiausiai įsiminė pasaulio čempionato metu tvyrojusi atmosfera.
„Man tai buvo antros tokios didelės varžybos po pernykščio Europos jaunimo čempionato. Kai įmetė į tokį didelį baseiną, buvo didžiulis šokas, medalio tikrai nesitikėjau“, – prisiminė Tomas.
Vaikinas teigė matęs ne tik Limos miesto šiukšlynus. Su kitais lietuviais plaukikais nuvykęs prie Ramiojo vandenyno jis išvydęs visai kitokią, užsienio turistams pritaikytą ir išpuoselėtą aplinką.
Persivertus ant pilvo – geriau
T.Lukminą į baseiną nuvedė tėvai. Jiems buvo svarbu, kad sūnus išmoktų plaukti.
Pirmoji Tomo trenerė Židrūnė Budrienė pastebėjo, kad berniukas turi potencialo tapti geru plaukiku, ir patarė tėvams prilaikyti sūnų baseine.
„Tėvai niekada ir neleido mesti plaukimo. Man pačiam gi buvo kilę tokių minčių, bet dabar šiam sportui jaučiu labai didelę aistrą. Rimtai treniruotis pradėjau maždaug prieš trejus metus, netrukus pasirodė ir rezultatai, tada ir pats supratau, kad plaukime galiu kai ką pasiekti“, – neslėpė džiaugsmo pašnekovas.
Iš pradžių Tomo pagrindinė rungtis buvo tokia pat, kaip ir panevėžiečio pasaulio čempiono Dano Rapšio, – plaukimas nugara.
„Paskui, kaip ir Danas, persiverčiau ant pilvo ir dabar plaukiu laisvuoju stiliumi. Šioje rungtyje man sekasi dar geriau“, – sakė pašnekovas.
Po pritūpimų atėjo lūžis
R.Jazdauską antroje klasėje kartu su kitu vaiku per plaukimo pamokėles pastebėjo „Žemynos“ trenerės ir pakvietė rimtoms treniruotėms.
Rokas vienu metu vaikystėje taip nebenorėjo lankyti baseino, kad net verkdavo. Tačiau tėvai į sūnaus ašaras nekreipė dėmesio ir toliau ragino sportuoti.
Vaikinas iki šiol prisimena trenerės Mintaros Labanauskienės bausmę per treniruotę.
„Trenerė šalia baseino liepė padaryti 10 pritūpimų, padariau juos, bet vis tiek nesistengiau treniruotis. Nepersistengiau ir padaręs 20 pritūpimų, tada trenerė liepė padaryti 200. Juos padaręs šokau į baseiną ir nuo tada pradėjau rimtai treniruotis“, – pasakojo Rokas.
Šią istoriją išklausiusi trenerė M.Labanauskienė šypsodamasi paprašė savo auklėtinio iki galo pasakyti, už ką taip buvo nubaustas.
„Tyčia neklausiau trenerės, nes tada man buvo lengviau padaryti 10 pritūpimų negu plaukti baseine. Dabar suprantu, kad tie pritūpimai išėjo į naudą“, – paaiškino Rokas.
Telefoną atgaudavo tik pasitaisęs pažymiams
Nuo antros klasės trenerės M.Labanauskienės globojamas K.Vaičiūnas patikino, kad jam niekada nebuvo kilę minčių nebeiti į baseiną.
„Tėvai gąsdindavo nebeleisti plaukti, jeigu kris pažymiai. Aš jiems sakydavau, kad geriau jau teatima telefoną. Kartais jį ir atimdavo, bet kai tik pasitaisydavau pažymius į geresnius – grąžindavo“, – pasakojo Kostas.
K.Trepočką į baseiną taip pat atvedė tėvai tenorėdami vieno – kad sūnus išmoktų plaukti.
Talentingą berniuką greitai pastebėjo trenerė Ž.Budrienė. Ji įžvelgė vaiko panašumų į bene garsiausią savo auklėtinį D.Rapšį.
„Tuo pat metu lankiau ir krepšinį, tad gerus metus bandžiau suderinti abi šias sporto šakas. Bet trenerė įkalbėjo pasirinkti plaukimą, jau ir rezultatai aiškėjo, o krepšinyje ypatingai nepasirodydavau“, – sakė Kristupas.
Žvelgia į garsiųjų kraštietį
Visi keturi vaikinai kone sutartinai teigė besižavintys savo kraštiečiu D.Rapšiu.
„Treniruodamasis su Danu labai žavėdavausi, kaip jis sugeba atsiduoti darbui visu 100 procentų net tada, kai nuotaika nebūna pati geriausia, o greitai plaukti nesiseka. Šitų dalykų aš iš jo mokausi“, – pastebėjo Rokas.
Kostas atskleidė turįs tikslą – 200 ir 400 metrų nuotolius laisvuoju stiliumi kada nors nuplaukti greičiau už visų jaunų plaukikų dievuką D.Rapšį.
Tomas pastebėjo, kad nors pastarasis pastaruoju metu nedemonstruoja stulbinamų rezultatų kaip anksčiau, nurašyti jo dar tikrai nereikėtų.
Tik Kristupas patikino, kad jį į priekį labiausiai stumia komandos draugai, o labiausiai jį žavi rumunų plaukimo talentas Davidas Popoviči.
R.Jazdauskas prisipažino, kad nėra lengva suderinti sportą su mokslais. Vaikinui svarbiausia neatsilikti matematikoje, todėl vykdamas į treniruočių stovyklas į lagaminą įsideda knygų, skaičiuotuvą, kompiuterį ir per „Zoom“ programą jungiasi prie pamokos.
„Kitus dalykus prisiveju mokykloje, kol kas sekasi visai neblogai. Per pirmą pusmetį pažymių vidurkis buvo 7–8, bet dabar tas vidurkis truputį sumažėjo“, – sakė Juozo Miltinio gimnazijos vienuoliktokas Rokas.
Vytauto Mikalausko menų gimnazijos abiturientas T.Lukminas taip pat prisipažino, kad moksluose sunkiausiai sekasi matematika, todėl tenka samdyti korepetitorių.
Panevėžio 5-osios gimnazijos dešimtokai K.Trepočka ir K.Vaičiūnas apie mokslus neatviravo. Vaikinai savo pažymiais nesiskundė, bet pripažino, kad jie nėra labai geri – per daug laiko atima sportas.
Kad tik užtektų kantrybės
Trenerė M.Labanauskienė nenorėjo išskirti nė vieno savo auklėtinio.
„Visi keturi nuo mažens atstovavo šalies rinktinėms. Kuris labiausiai norės, tas daugiausia ir pasieks plaukime“, – sakė trenerė.
Specialistė džiaugėsi pernai didelę pažangą padariusiu K.Vaičiūnu, pastebėjo, kad vėlyvesnio brendimo T.Lukminui kol kas sunku konkuruoti su vyrais.
„Nors pagal amžių Tomas yra vyriausias iš jų keturių, bet pagal brendimą – jauniausias. Geriausių rezultatų jis pasieks būdamas 24–25 metų, tik nežinau, ar jam užteks kantrybės tiek išlaukti“, – kalbėjo M.Labanauskienė.
Pasak trenerės, K.Trepočka su R.Jazdausku – taip pat labai gabūs ir motyvuoti vaikinai.
Roką jau dabar kviečia Arizonos valstybinis universitetas, kuriame mokėsi ir sportavo legendinis amerikiečių plaukikas Michaelas Phelpsas. Tačiau trenerė įsitikinusi, kad jos auklėtinis sulauks dar stipresnių JAV universitetų pasiūlymų.
Į darbą eina kaip į šventę
M.Labanauskienė džiaugėsi su kita trenere Rita Kondrotaite turinti nuostabią plaukikų komandą.
„Vaikinai labai draugiški, vienas kitą palaiko, pamoko, visi keturi yra panašaus ir gana aukšto lygio plaukikai. Treniruodamiesi jie nuolat konkuruoja ir varžosi, jeigu kas nors praskysta, kartais subtiliai ir be pykčių pertraukia per dantį. Man darbas su jais – kaip šventė, kaskart su dideliu noru laukiu susitikimo su jais“, – patikino trenerė.
Šiemet panevėžiečiai plaukikai turės ne vieną galimybę papildyti savo trofėjų kolekciją.
R.Jazdauskas ir K.Trepočka planuoja liepą vykti į Europos jaunimo čempionatą Serbijoje, o rugsėjį – į pasaulio jaunimo pirmenybes Izraelyje. 18-metis T.Lukminas šioms varžyboms jau „per senas“, bet jo laukia rugpjūtį Airijoje vyksiantis Europos jaunimo iki 23 metų čempionatas.
K.Vaičiūnui dar teks pakovoti su konkurentais iš kitų miestų dėl vietos šalies jaunimo rinktinėje.
Projektas: „Jaunimo failai“
A.Švelnos nuotraukos