Po Lygių galimybių kontrolierės Birutės Sabatauskaitės išplatinto pranešimo, jog Anykščių Lajų take diskriminuojami asmenys su negalia („Teoriškai – keltuvai yra, praktiškai neveikia…“; Vidmantas ŠMIGELSKAS; „ANYKŠTA“; 2022 01 11) greičiausiai niekas nesikeis.
Kaip sakoma, „šunys loja, o karavanas toliau eina“, nors, šiuo atveju, karavanas, kaip stovėjo vietoje, taip ir stovės.
Rūpestis neįgaliaisiais dažnai baigiasi rūpesčio imitacija
Lygių galimybių kontrolierė konstatavo, kad nuo lapkričio 1 iki kovo 31 d. neįgaliesiems skirtas keltuvas yra išjungiamas, jis neveikia ir per didžiuosius karščius. O neįgaliųjų atstovė Ginta Žemaitytė „Anykštai“ sakė, kad įrenginys ir esant optimaliai temperatūrai neretais atvejais neveikia.
Lajų taką administruojančio Anykščių regioninio parko direktorius Kęstutis Šerepka „Anykštai“ dėstė, jog problemą spręstų tik tokiu atveju, jeigu jo vadovaujamai įstaigai būtų skirta papildomų lėšų. O Anykščių rajono vicemeras Dainius Žiogelis aiškino, jog objektas nėra savivaldybės pavaldumo, todėl jis veiksmų imtis taip pat neketina. „Įrengiant bažnyčios bokšto apžvalgos aikštelę, įrengta ir šachta keltuvui. Kiek jau metų veikia apžvalgos bokštas, o keltuvo vis dar nėra. Tik pernai įrengėme keltuvą Svėdasų senelių globos namuose“, – kalbėjo vicemeras, regis, sutikdamas, kad rūpestis neįgaliaisiais dažnai baigiasi tik rūpesčio imitacija.
Neįgalieji priprato prie diskriminacijos
„Anykštos“ kalbintas buvęs rajono mero Kęstučio Tubio patarėjas, Anykščių socialinės gerovės centro konsultantas Donaldas Vaičiūnas prisiminė, kad Lajų tako keltuvas neveikė arba veikė „kūrybiškai“ iškart po jo atidarymo. „Atsimenu, K.Tubio nurodymu važinėjau į Lajų taką. Kažkuriuo metu tas keltuvas tikrai visai neveikė. Jeigu problema iki šio laiko nėra išspręsta, reiškia, jog visiems „dzin“. Matyt, iki šiol niekas rimtai ir neužsiėmė problemos sprendimu. Tiems, kas gali į Lajų taką pakilti savo kojomis, neįgaliųjų problemos nerūpi, o neįgalieji apsisuka ir išvažiuoja… Ne pirmas kartas ir ne pirmoji vieta, kur jie yra diskriminuojami“, – „Anykštai“ kalbėjo D.Vaičiūnas.
Vakaruose klausimų nekyla
Anykščių jaunimo klubo prezidentas Viktoras Smertjevas, „Anykštos“ paklaustas nuomonės apie Lajų tako keltuvų nekokybišką veikimą, sakė, jog situacija jo nestebina, nes daugelis dalykų Lietuvoje yra daroma „dėl akių, o ne dėl fakto“.
„Prisimenu, prieš 15 metų mokykloje įrenginėjo keltuvą neįgaliesiems. Tačiau labai abejoju, ar kada nors tas keltuvas buvo panaudotas“, – kalbėjo anykštėnas. Pasak V.Smertjevo, Lietuvoje darbus padaryti iki galo trukdo mentalitetas. „Iš esmės turi būti atsikratyta kolektyvinės atsakomybės“, – sakė V.Smertjevas, nes paprastai, kai nustatomi trūkumai, randama šimtai priežasčių ir aplinkybių jų atsiradimui pateisinti.
Daug keliaujantis vyriškis dėstė, kad Vakaruose panašios problemos kaip prie Anykščių Lajų tako nekyla, lankomų objektų infrastruktūra pritaikyta neįgaliesiems ir net nesusimąstoma, jog kažkokie keltuvai gali veikti improvizaciniu režimu. „Na, o Rytuose vieni žmonės padeda kitiems spręsti problemas“, – pastebėjo anykštėnas.
V.Smertjevas sakė, kad Lietuvoje mato ne tik neįgaliųjų, bet ir vaikų ar senų žmonių diskriminaciją arba bent jau nepagalvojimą apie šių amžiaus grupių žmones. „Man regis, kad visuomenės požiūris keičiasi. Lėtai, po trumputį, skandinavėjam. Tikiuosi, jog tik laiko klausimas, kada mes tapsime panašūs į skandinavus“, – vylėsi Anykščių jaunimo klubo vadovas.
Keistoka, kad keltuvas funcionuoja dalinai
Anykščių miesto Jurzdiko seniūnaitijos seniūnaitė Irena Vaitkienė „Anykštai“ sakė, kad keistoka, jog Lajų tako keltuvas yra pusiau funcionuojantis, tačiau ji kalbėjo, kad labiau į akį krito galimybių paso reikalavimas iš neįgalaus asmens. „Patyriau gėdą, kai išvydau, kaip iš neįgalaus žmogaus, norinčio pakilti keltuvu, pareikalavo galimybių paso“, – kalbėjo anykštėnė I.Vaitkienė.
Požiūris į neįgaliuosius yra atsainus
Gydytoja, Anykščių rajono tarybos narė Rita Juodiškienė „Anykštai“ dėstė, jog konkrečiai į Lajų tako keltuvo problemą jį dėmesio nėra atkreipusi, tačiau, pasak gydytojos, požiūris į neįgaliuosius, į infrastruktūros pritaikymą žmonėms, judantiems tik su vežimėliais, yra atsainus. Pasak gydytojos, kažkas daroma, bet dažnai projektai nebaigti. „Su artimaisiais kalbėdami ironizuojame, jog Anykščių Tilto gatvė dabar geriausiai Lietuvoje apšviesta teritorija. Tilto gatvės apšvietimas yra įrodymas, jog pinigų yra.
Deja, lėšų kažkur kartais panaudojama daugiau nei reikia, o kitur nelieka normaliam projekto užbaigimui“, – kalbėjo gydytoja ir politikė.
407293 811732educator, Sue. Although Sue had a list of discharge instructions in her hand, she paused and 466119
Keistas klausimas kodėl neveikia keltuvas. Reikia žvilgtelit atgal. į pradžią. Projektuojant Lajų taką, architektas atkakliai siūlė įrengti švedų gamybos keltuvą pritaikytą dirbti lauko sąlygoms. Be to, šis keltuvas galėtų neįgaliuosius kelti iki pat bokšto viršaus. Deja, savivaldybės vadovai su Sigučiu priekyje, parko vadovybė „gulė kryžium” siekdami sutaupyti neįgaliųjų sąskaita ir pasirinko lauko sąlygoms nepritaikytą Šiaulių gamybos keltuvą. Tad nėra ko stebėtis, kad jis veikia kada pats sugalvoja.
Ponai politikai nepaglvoja kaip nedaug reikia pastangų, kad žmonės nebūtų diskriminuojami. Tačiau ponams, esantiems politinių vadovų postuose patinka jaustis ”karaliaus” ar ”valdovo” pozoje ir tenkinti likusį iš savo vaikystės psichologinį simdromą , kuris susiformavo dėl laikmečio ir socialinės padėties toje šeimoje ir bendruomenėje, kurioje jie augo ir brendo su tamtikrais nepritekliais.
Tas apšvietimas yra akių gadinimas. Dar tokie apšvietimą būna parduotuvėse, vaistinėse ir kažkokia muzika dar groja.. Tai kaip ten žmonės dirba, kokia jų psichiką, akys.