Birželio 13-osios – Antaninių- vakarą Anykščių A. Baranausko ir A. Vienuolio- Žukausko memorialinio muziejaus kalvelėn kopė kas būriu, kas po vieną anykštėnai ir miesto svečiai. Jie čia rinkosi ne tik žymiuosius Antanus pasveikinti, kartu vyko ir iškilimingas muziejaus 90 – metų jubiliejaus renginys.Tarp sveikinimų, prisiminimų, dovanojamų gėlių žiedų skambėjo rusų kompozitorių romansai, kuriuos atliko operos solistas Liudas Mikalauskas, rušiskai ir lietuviškai Puškino, Achmatovos, Cvetajavos eiles deklamavo aktorė Virginija Kochanskytė, muzikos garsais žavėjo pianistė Audronė Juozauskaitė.
Muziejaus šeimininkas Antanas Verbickas renginio pradžioje trumpai priminė muziejaus atsiradimo istoriją, pasakojo apie rašytojo Antano Vienuolio – Žukausko „įprotį“, kad pro savo žaliojo namelio langus pamatęs kieman sukančius žmones, palikdavo ant stalo plunksną ir eidavo pasitikti turistų. Pasak, A. Verbicko, būtent nuo rašytojo pagarbos atvykusiajam, galima skaičiuoti ir anykščių turizmo istorijos pradžią.
Į renginį atvykę Anykščių rajono savivaldybės meras Kęstutis Tubis bei vicemeras Sigutis Obelevičius muziejininkams taip pat linkėjo kuo ilgiau gyvuoti, saugoti praeitį ir nebijoti ateities. Meras muziejaus direktoriui įteikė simbolinį 2 000 eurų čekį būsimajai muziejininkų kelionei maršrutu Vilnius – Kutaisis- Tbilisis.
Muziejininkus sveikino ir Anykščių bibliotekos, Kultūros centro, Anykščių menų centro, švietimo įstaigų vadovai.
Sveikinimo žodį tarė ir istorikas, profesorius Antanas Tyla. Jį atlydėjusi taip pat iš Anykščių kilusi rašytoja Jurga Žasinaitė, neseniai gimtuosiuose Anykščiuose pristačiusi antrąją savo knygą „Azuritijos kardinolai“, kalbėjo ne tik apie tai, kaip jaukiai jaučiasi grįždamo namo , bet prisiminė paskojimą apie šv. Antaną. „Nuo šv. Antano prasidėdavo šienapjūtė, o iš laukų grįžusius šienpjovius moterys pasitikdavo su vandeniu, taip tikėdamiesi gero derliaus, gero oro. Šv. Antanas taip pat yra ligonių globėjas, jam meldžiasi moterys, trokštančios susilaukti vaikų, taip pat jam melsdavosi pametusieji daiktus ar žmones. Man tai didelė simbolika, nes mes, anykštėnai, štai čia ir suradome vieni kitus“ – kalbėjo Vilniaus universiteto dėstytoja.
Po svečių kalbų į sceną vėl grįžo aktorė V. Kochanskytė, dainininkas L. Mikalauskas bei pianistė A. Juozauaskaitė. Tik dabar jau skambėjo D. Dolskio, A. Šabaniausko, V. Kernagio dainos, liejosi Maironio posmai.
Po daugiau nei 2 valandas trukusio renginio visi pilnutėlės salės svečiai buvo pakviesti į „žaliąją pilį“ pasivaišinti ir toliau pabendrauti.
Plačiau skaitykite šeštadienio „Anykštoje”