„Ne paslaptis, kad vyrai pas gydytojus eina tik ypač blogai jausdamiesi ir tai dažniausiai dar liepiami žmonų, tad ir tokius straipsnius pirmiausiai turėtų skaityti moterys“ – juokavo Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) šeimos gydytojas Valdas Macijauskas, kalbėdamas apie priešinės liaukos vėžio ankstyvos diagnostikos programą.
Pasak gydytojo, kasmet Lietuvoje diagnozuojama apie 1000 naujų prostatos vėžio atvejų.
Prostatos vėžys ilgai
„snaudžia“
„Pirmiausiai, reikėtų kalbėti apie tai, kodėl prostatos vėžys yra toks ypatingas, kad jo diagnostikai skiriama net prevencinė programa. Statistika „kalbės“ tik apie vyrus… Taigi, prostatos vėžys yra antroje vietoje tarp onkologinių susirgimų. Kitas skaičius – 7 proc. vyrų miršta būtent dėl prostatos vėžio. Tai tikrai aukštas rodiklis“ – kalbėjo gydytojas.
Nors skaičiai kalba patys už save, tačiau, pasak gydytojo V. Macijausko, ankstyvoje stadijoje diagnozuotas prostatos vėžys yra visiškai išgydomas.
Dar viena šios vėžio rūšies ypatybė, kad jis net 10-15 metų gali niekaip nepasireikšti, jokių fiziologinių pokyčių ar skausmų vyras nejaučia, ir tik kraujo tyrimas gali parodyti, kad jau reikia rimtesnio ištyrimo.
Kadangi priešinės liaukos ankstyvos diagnostikos programa skirta vyrams nuo 45 metų amžiaus, jeigu jų tėvas ar broliai sirgo prostatos vėžiu, ir vyrams nuo 50 iki 69 metų, pasiteiravus gydytojo, ar, tarkim, trisdešimtmečiai gali būti ramūs, kad prostatos vėžiui yra per jauni, V. Macijauskas sakė: „Iš esmės – taip. Jauni vyrai retai kada suserga šia liga. Ir jau vien dėl to, kad, kaip ir minėjau, labai ilgai prostatos vėžys gali būti neaktyvus“.
Bet po penkiasdešimtojo gimtadienio, jau kiekvienam vyrui reikėtų apsilankyti pas šeimos gydytoją, kuris nukreips į laboratoriją pasidaryti kraujo tyrimą.
Tyrimas ir pasiruošimas jam
Reikia žinoti ir apie tyrimų periodiškumą. Iki 2017 m. sausio 1 d. šis tyrimas vyrams buvo atliekamas kartą per du metus. Nuo minėtos datos viskas pasikeitė. Vyrams nuo 50 iki 59 (imtinai) metų amžiaus, jeigu prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekis yra nustatomas mažesnis arba lygus 1 ng/ml, tyrimas daromas kas penkerius metus. Jeigu didesnis negu 1 ng/ml – kas dvejus metus.
Vyrams nuo 60 metų, jeigu PSA kiekis mažesnis arba lygus 2 ng/ml, tyrimas skiriamas kas penkerius metus, jeigu daugiau negu 2ng/ml, kas dvejus metus.
Dabar prevencinėje programoje dalyvauja vyrai iki 69 metų. Anksčiau – programa pradėta vykdyti nuo 2006 m. – nemokami tyrimai buvo daromi vyrams iki 75 metų.
Pasak gydytojo V. Macijausko, yra tam tikros rekomendacijos, kurių turi laikytis vyras prieš atliekant kraujo tyrimą, kad jo rodikliai būtų kuo tikslesni. Medikas išskyrė šiuos punktus:
– 2 dienas prie tyrimą vyras neturėtų važinėti dviračiu, motociklu, jodinėti arkliu, tam, kad nebūtų dirginama prostata;
– 2 dienas iki tyrimo vyras turėtų užsiimti lytiniais santykiais ar masturbacija;
– jeigu vyrui buvo daryta šlapimo ar lyties organų intervencinė manipuliacija, pavyzdžiui, į šlapimo pūslę įvestas kateteris, daryta biopsija ir t.t., turi praeiti 6 savaitės nuo tokios intervencijos;
– jeigu vyras sirgo šlapimo takų uždegimu ir gėrė antibiotikus, tai po pabaigtų gerti vaistų, taip pat turi praeiti 6 savaitės;
– jeigu vyras vartoja tam tikrus vaistus, pavyzdžiui, gerybinei prostatos hiperplazijai gydyti, turi bent savaitę jų nevartoti.
„Apie tai, kaip pasiruošti tyrimui, išsamiausiai kiekvienam vyrui paaiškins šeimos gydytojas“ – sakė V. Macijauskas.
Svarbu, laiku pastebėti
pokyčius
Jeigu kraujo tyrimas parodo, kad su prostata yra kažkas negerai, vyras tolimesnei konsultacijai siunčiamas pas gydytoją urologą. Ir tada jau jis sprendžia, kokių veiksmų imtis – ar atlikti biopsiją, ar kuriam laikui palikti vyrą stebėjimui ir tyrimą pakartoti, pavyzdžiui, po trijų mėnesių.
Beje, biopsija atliekama ir Anykščių ligoninėje, tad vyrui nereikia niekur toli važiuoti.
Kaip jau minėjo gydytojas, ankstyvoje stadijoje aptiktas prostatos vėžys, yra visiškai išgydomas pašalinus prostatą. Jeigu jau vėžys pažengęs, gali prireikti ir chemoterapijos ar kitų radikalių gydymo būdų.
Reikia paminėti, kad prostatos vėžys ypač linkęs į metastazes.
Užsak. Nr. 370