![](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2016/02/43014_53224_regular_zvejys.jpg)
Atšalus orams telkiniai po truputį pradeda dengtis ledu, ir žvejoti ruošiasi poledinės žūklės mėgėjai. Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai įspėja, kad saugiai žvejybai reikia storo ledo sluoksnio, todėl ragina poledinės žvejybos mėgėjus nerizikuoti, pasirūpinti savo saugumu.
Ne visi vandens telkiniai užšąla vienodai – pratekančių, daug versmių turinčių vandens telkinių ledo storis gali būti nevienodas, todėl lipti ant ledo dažnai yra rizikinga.
Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta, kad žvejojant ant ledo reikia turėti priemones, kuriomis pasinaudojus būtų galima įlūžus išlipti ant ledo. Visi žvejai, žvejojantys ant ledo, nepriklausomai nuo ledo storio ar kitų aplinkybių, privalo turėti du lanksčia jungtimi sujungtus smaigus.
„Smaigus reikia nešiotis taip, kad netikėtai įlūžus būtų galima jais iškart pasinaudoti. Dažniausiai žvejai juos nešiojasi pasikabinę ant kaklo. Smaigai privalo būti parengti naudoti žengiant ant ledo. Daugelio gamintojų smaigai pritaikyti kabinti ant kaklo tokiame aukštyje, kad įvykus nelaimei būtų galima juos greitai ištraukti iš įdėklo, todėl smaigus būtina laikyti visada lengvai pasiekiamoje vietoje – ne kišenėje ar, dar blogiau, žvejybinėje dėžėje“, – sako Gyvosios gamtos priežiūros skyriaus patarėjas Sigitas Mikėnas.
Telkiniams pasidengus ledu, aplinkosaugininkas pataria žvejams naudoti kirtiklį einant ledu ir visada vertinti ledo storį.
Ant užšalusių vandens telkinių ledo leidžiama būti tik tada, kai jo būklė nekelia pavojaus žmonių gyvybei ar sveikatai. Draudžiama lipti ant ledo, jei jis yra per plonas arba jei Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba įspėja apie pavojingą ledo būklę.
Išsiruošus į poledinę žvejybą svarbu laikytis mėgėjų žvejybos taisyklių. Visą svarbiausią informaciją žvejams mėgėjams rasite Aplinkos apsaugos departamento parengtose žvejybos atmintinėse.
Saugus elgesys ant ledo
-Smaigus būtina laikyti visada lengvai pasiekiamoje vietoje, kad netikėtai įlūžus būtų galima jais iškart pasinaudoti, pvz. dažniausiai žvejai smaigus nešioja pasikabinę ant kaklo.
-Pavieniams žmonėms ant ledo lipti saugu, kai jis storesnis nei 7 cm, o kad ledas išlaikytų grupę žmonių, storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm.
-Ledo storį galima išmatuoti išgręžus skylę lede žvejybiniu grąžtu arba prakirtus kirtikliu.
-Tvirtas ledas yra mėlyno arba žalio atspalvio, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas.
-Rekomenduojama ledu eiti mažiausiai 2 žmonėms, bet su grupe žmonių laikytis atstumo. Susitelkusi žmonių grupė vienoje vietoje didina riziką įlūžti. Ledu rekomenduojama eiti tik šviesiuoju paros metu, kad būtų galima pamatyti visas pavojingas zonas.
-Einant ledu žvejams rekomenduojama turėti neskęstančius drabužius (kombinezoną, gelbėjimosi liemenę – būtinai nepripučiamą, nes šaltame vandenyje ji gali neprisipūsti), neskęstančią 20 m ilgio virvę su karabinu (prisegti prie liemenės ar drabužių kilpos) arba ledo kirtiklį. Einant silpnu ledu – prisisegti virvę. Rekomenduojama turėti komplektą sausų drabužių.
-Aplinkosaugininkai primena, kad žvejai mėgėjai prieš žvejybą ir po žvejybos privalo susitvarkyti savo žūklės vietą, t. y. 5 m spinduliu nuo žvejybos vietos turi būti surinktos visos šiukšlės ir išmestos į komunalinių atliekų surinkimo konteinerius.
Aplinkos apsaugos departamento informacija