Praėjusią savaitę devynių lietuvių komanda iš Anykščių Antano Baranausko pagrindinės mokyklos viešėjo Portugalijoje, Barcelos mieste. Tai jau trečioji šiais mokslo metais anykštėnų išvyka į užsienį, pagal tarptautinį COMENIUS projektą mokytis anglų kalbos. A. Baranausko mokyklos moksleiviai (ši mokyklą vienintelė Anykščiuose dalyvauja tokiame projekte) dar lankėsi Rumunijoje ir Suomijoje.
Didelė ir moderni mokykla
Su mainų programa COMENIUS po Portugaliją keliavo trys mokytojai – projekto koordinatorius Lietuvoje, anglų kalbos mokytojas Andrius Vitkūnas ir mokytojos Aldona Petrokienė bei Asta Kalinauskienė. Jų lydimi į Portugaliją skrido ir mokinių šeimose gyveno trys devintokai – Vismantė Slavinskaitė, Akvilė Strazdaitė, Mykolas Pesliakas bei trys dešimtokai – Mingailė Beinorytė, Einius Pajarskas, Austėja Šmigelskaitė.
COMENIUS projekto susitikimai Barcelos mieste vyko didžiausioje vidurinėje miesto mokykloje, kurioje dviem pamainom mokosi beveik 400 mokinių. Prieš kelis mėnesius pabaigta renovuoti mokykla pasižymi modernumu ir paprastumu – sienos dažytos ryškiomis spalvomis, kabinetai pagal dėstomus dalykus suskirstyti į keturis blokus – tiksliųjų mokslų, gamtos, filologijos ir ekonomikos, taip pat mokykloje yra chemijos laboratorija, teatro ir kostiumų salė, technologijų kabinetas, kur stovi pačių mokyklos mokinių sukonstruota saulės baterija. Koridoriuose kabo visų su šia mokykla projektuose dalyvaujančių šalių vėliavos, laiptų aikšteles puošia gėlės pačių vaikų dekoruotuose vazonuose, o palubėse kabo iš juodo popieriaus pagamintos kregždės. Vidinis Barcelos vidurinės mokyklos kiemelis šiek tiek primena amfiteatrą su tvenkinuku ir moderniu sporto kompleksu.
Kam reikalingos šlepetės
ir portugališkas svetingumas
Nuo šiaurės vakarų Portugalijoje esančio Barcelos iki jūros apie 12 kilometrų, o ir šiaip pačio miesto turistiniu nepavadinsi. Todėl čia, kitaip nei pietų Portugalijoje, kurią paprastai pamato turistai, atsiskleidžia tikrasis pietiečių gyvenimas – vos įžengusi į trijų metrų tvora aptvertą kiemą pastebėjau aplink kojas lakstančias vištas, iš toli burbuliuojančius kalakutus, kažką kažkam portugališkai rėkiančius žmones ir be perstojo lojančius prie būdų pririštus šunis. Viskas tarsi prieštarauja europietiškam tvarkos ir švaros suvokimui – po namus didžioji dalis portugalų vaikšto su batais, kai čia pat, kiemuose, laksto vištos, švarūs indai sudėti ant stalo kartu su nešvariais, prie šventojo statulėlės atremta ,,Magi“ kubelių dėžutė ir lygintuvas ant vonios grindų. Jau pirmąją projekto susitikimo dieną išsiaiškinome, kad jei kas nors daugiau nei valanda nevėluoja, tai vadinasi nevėluoja visai.
Nors tvarka nei miestas, nei namai, kuriuose apsistojau, nepasižymėjo, bet portugalus apkaltinti svetingumo ir šiltumo trūkumu sunku – kiekvieną kartą grįžusi namo buvau apkabinta ir apibučiuota, keturis kartus perklausta kaip laikausi, ar nenoriu valgyti, o prašymai visada išgirsti ir išpildyti.
Išvykos į Portą ir Bragą
Antradienį iš pat ryto 54 Portugalijoje viešintys mokiniai ir mokytojai iš septynių šalių lankėsi Porte. Ten jie plaukiojo Rio Douro upe, per kurią eina net keturi skirtingu laiku pastatyti tiltai, vienas iš jų – Luiso I-ojo tiltas, pagamintas iš tokios pat medžiagos kaip ir Eifelio bokštas. Po kelionės laivu COMENIUS grupė ėjo į vyno rūsius, kur yra gaminamas ir laikomas garsusis Porto vynas – tai labai stiprus ir labai saldus vynas, gaminamas iš Portugalijos pietuose auginamų vynuogių (ten jas nuskina dar visai neprisirpusias, o Porte fermentuoja).
Trečiadienį COMENIUS dalyviai važiavo į šalia Barcelos esantį jauniausią pagal gyventojų amžių miestą Europoje, trečią pagal dydį Portugalijoje, vieną iš seniausių miestų pasaulyje – Bragą. Atvykėliai lankėsi Gerojo Jėzaus prieglaudoje piligrimams, pastatytoje XVIII amžiuje, nuo kurios matosi visa Bragos panorama. Į kalną pamatyti šešių koplyčių, kelių fontanų, simbolizuojančių tyrumą ir tikėjimą, bažnyčios ir didžiulio parko galima pakilti lipant daugiau nei 200 laiptelių.
Portugalijos simbolis kilęs
iš Barcelos
Vienas iš garsiausių Portugalijos simbolių – gaidys, yra kilęs iš šimtatūkstantinio miesto Barcelos. Pasak legendos, kurią projekto dalyviams papasakojo gidas, gaidys tam tikra prasme išgelbėjo žmogaus gyvybę ir dabar simbolizuoja teisingumą. Pasakojama, kad piligrimas, keliavęs Santjago de Kompostelos keliu, sustojo nakvynės pakelės užeigoje, Barcelos. Užeigos šeimininkė piligrimą įsimylėjo, bet šis pasakė mylintis tik Dievą ir moterį atstūmė. Ji apimta pykčio naktį į piligrimo kuprinę įdėjo kelis vertingus savo daiktus, o tada paskelbė esanti apvogta ir pasikvietė policininkus. Jie įsiveržę į užeigą iškratė piligrimo krepšį ir rado ten moters daiktus. Nieko nelaukdami policininkai nutempė piligrimą pas teisėją, kuris, išgirdęs apie akivaizdžius vagystės įrodymus, iškart paskelbė piligrimą kaltu ir liepė kitą dieną pakarti. Niekuo nekaltas piligrimas gynėsi: ,,Jeigu aš nekaltas, tai šitas nukirsta galva gaidys ant jūsų stalo pradės giedoti“. Kitą rytą piligrimui ant kaklo neriant kilpą iš niekur nieko pasigirdo nukirsdinto gaidžio giedojimas – teisėjas baisiai išsigando ir liepė žmogų paleisti, o prie bažnyčios pastatė jam kryžių.
COMENIUS projektas
,,Keturi mitai tiesai pažinti“
Du metus besitęsiančiame projekte ,,Keturi mitai tiesai pažinti“ dalyvauja septynios šalys – Rumunija, Lietuva, Vengrija, Portugalija, Graikija, Turkija ir Suomija. Pirmaisiais projekto metais įvyko keturi susitikimai – rudenį Pučioasoje (Rumunija), sausio mėnesį Anykščiuose, kovą Pietarsari (Suomija) ir Barcelos (Portugalijoje). Kiti trys susitikimai Vengrijoje, Turkijoje ir Graikijoje suplanuoti kitiems mokslo metams. Projekto COMENIUS esmė – kitų kultūrų pažinimas, mitologijos nagrinėjimas ir anglų kalbos lavinimas, gyvenant užsieniečių šeimose. Lietuvių moksleiviai, kurie savo namuose per COMENIUS susitikimą Anykščiuose priėmė po du moksleivius, gavo progą išvykti ne į vieną, o net į dvi svečias šalis.