Anykščių seniūnijos Pagirių kaime ūkininkaujantis buvusio savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Valentino Patumsio sūnus Povilas socialiniame tinkle „Facebook“ skelbia, kad dėl afrikinio kiaulių maro vis dėlto bus priverstas išskersti kelis šimtus laikomų Lietuvos vietinių veislės kiaulių.
Nuo šių metų liepos 4 dienos Anykščių rajone dėl afrikinio kiaulių maro yra paskelbta savivaldybės lygio ekstremalioji situacija, o kiaulių laikytojams, kurie yra patekę į šios ligos buferinę zoną, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba yra davusi nurodymą kiaules išskersti.
Kiaulių ūkį bandė išsaugoti
Afrikiniam kiaulių marui įsisukus į rajono gyventojų tvartus, šią vasarą P. Patumsis neskubėjo vykdyti nurodymo priverstinai išskersti laikomas kiaules. Ūkininkas Anykščių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko Dainiaus Žiogelio prašė duoti daugiau laiko, kad ūkyje auginami paršeliai būtų iškeldinti į afrikiniu kiaulių maru neužkrėstas zonas, tačiau rasti kompromisą sėkėsi sunkiai. Ūkininkas P. Patumsis dėl to tiesiogiai kreipėsi į patį Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorių Joną Milių. Anot P. Patumsio, tam, kad būtų išlaikytos jo auginamos kiaulės, jis sulaukė didžiulės paramos iš Jungtinio gamtinio ūkio narių asociacijos, nes Lietuvos vietinių kiaulių šalyje yra auginamas labai minimalus skaičius.
Vis dėlto P. Patumsio kiaulių ūkis sulaukė nemažai kritikos iš Anykščių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko D. Žiogelio, anot kurio, šiame ūkyje neužtikrinami minimalūs biosaugos reikalavimai.
Reikalavimai tapo
nebepakeliami
Prieš kelias dienas ūkininkas V. Patumsis paskelbė, kad Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos reikalavimai dėl laikomų kiaulių tapo nebepakeliami, todėl nuspręsta jas visas išskersti.
„Artimiausias mėnuo laukia tikrai ne pats smagiausias mano gyvenime, nes esu priverstas nutraukti tai, ką dariau pastaruosius metus. Kaip daugelis turbūt žinot – veisiau vieną ypatingą kiaulių veislę. Pradėjau nuo 7 mažų paršelių ir dabar stabdau veiklą su keliais šimtais. Tokia veikla buvo išties gera gyvenimo mokykla su daug posūkių ir netikėtumų, kurie mane vis labiau grūdino. Su ūkio apimtimi nuolat augantis krūvis stiprino ir fiziškai. Dabar yra ta riba, kai daugiau dirbti tokiomis sąlygomis būtų sunkiai pakeliama, o ir reikalavimai iš veterinarijos išaugo iki beprotybės. Susiklosčiusi nepalanki situacija su visais veterinariniais reikalais dėl afrikinio kiaulių maro grėsmės nepalieka man kitos išeities kaip išskersti visas kiaules“, – socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė ūkininkas P. Patumsis.
Išskirtines kiaules teks
parduoti pigiai
Jau artimiausiu metu iš P. Patumsio ūkio kiaulės keliaus į skerdyklą. Ūkininkas sako, kad iš skerdienos užsakys pagaminti įvairių mėsos gaminių, kuriuos bus bandoma parduoti.
„Mano kiaulės išskirtinės ne tik savo senovine lietuviška genetika, bet ir išskirtinai natūraliu šėrimu ir auginimo būdu, kuomet kiaulių judėjimas minimaliai varžomas – jos nestovi garde, o nuolat vaikštinėja, kažką veikia ir paršeliai dūksta kaip visi išdykę vaikai“, – skelbia P. Patumsis, vis dėlto kiaules skerdimui privalėsiantis parduoti kaip „pigią mėsą, nes viskas turės vykti per trumpą laiką.“
Kiaulienos pirkėjus buria
internete
Kiaulienos ūkininkas turės dešimtimis tonų, o jos perdirbimui reikalinga nemažai lėšų, todėl P. Patumsis socialiniame tinkle „Facebook“ kreipėsi į savo bičiulius, kviesdamas mėsos gaminius įsigyti iš jo. Nors kol kas konkrečių detalių, kur, už kokią kainą bus realizuojami mėsos gaminiai, P. Patumsis nepaskelbė, jis internete jau sulaukė didžiulio dėmesio bei palaikymo.
Už priverstinai paskerstas kiaules – kompensacijos
Žemės ūkio ministerija jau yra parengusi taisykles, kuriomis nustatyta vienkartinių išmokų kiaulių laikytojams, nuo 2016 m. liepos 1 d. iki lapkričio 1 d. AKM zonose paskerdusiems kiaules ir pagreitinusiems AKM imlių gyvūnų likvidavimą užkertant kelią šiai ligai plisti, administravimo ir mokėjimo tvarka.
Pagal minėtąsias taisykles kiaulių laikytojai savivaldybėms turi pateikti paraišką gauti vienkartinę išmoką už paskerstą kiaulę ir asmens tapatybės patvirtinimo dokumentą. Skaičiuojant paramą bus vertinamas kiekvieno individualaus AKM zonose ūkį turinčio kiaulių laikytojo paskerstų kiaulių skaičius, už paskerstą kiaulę mokant vienkartinę 100 Eur išmoką. Išmokos bus skirtos kiaulių laikytojams, kurie iki kiaulių išskerdimo ūkyje laikė ne daugiau kaip 100 kiaulių.
Išmokų sumas apskaičiuos savivaldybėse sudarytos komisijos, o pačias išmokas išmokės Nacionalinė mokėjimo agentūra. Planuojama, kad vienkartinės išmokos gavėjų sąskaitas pasieks iki metų pabaigos.
Be minėtos vienkartinės išmokos, kiaulių laikytojams, prevenciškai paskerdusiems kiaules, dėl to patirti nuostoliai taip pat kompensuojami atsižvelgiant į skerdžiamų kiaulių svorį, kiaulių laikytojams skiriant paramą už pajamų praradimą dėl įsipareigojimo vienerius metus nelaikyti ligai imlių gyvūnų. Ši parama mokama už laikotarpiu nuo liepos 1 d. iki gruodžio 18 d. paskerstas kiaules. Kompensacijos suma vidutiniškai siekia nuo 45 iki 130 Eur, priklausomai nuo skerdžiamos kiaulės svorio. Išmokų sumas taip pat apskaičiuoja savivaldybės, o išmoka NMA.