Laukuose šalia Staškūniškio nutiesti platūs keliai, dirba sunkioji technika – vyksta vėjo elektrinių parko statybos. Netoli gyvenvietės iškils 9 vėjo elektrinių parkas. Darbus planuojama baigti kitų metų I-ąjį ketvirtį.
Sutarė su konkrečiais asmenimis, bet ne su bendruomene
Dar trijų elektrinių statyboms išduoti leidimai Kavarsko seniūnijoje. Šalia Staškūniškio vėjo jėgaines stato UAB „European Energy Lithuania“, kuriai vadovauja Andrius Čypas. Kavarsko seniūnijoje elektrines statys UAB „Renerga“. Priminsime, jog A.Čypas yra UAB „Atvirai“ žiniasklaidos priemonių grupės bendrasavininkio anykštėno Dariaus Čypo brolis.
Staškūniškiečiai daugiau nei dvejus metus priešinosi elektrinių statyboms.
Anykščių rajono vicemeras Dainius Žiogelis „Anykštai“ sakė, kad UAB „European Energy Lithuania“ atstovai susitarė su gyventojais. „Jie planavo statyti 15 elektrinių, liko tik 9. Į visų gyventojų norus buvo atsižvelgta“, – apie Staškūniškio vėjo elektrinių parką kalbėjo D.Žiogelis.
Staškūniškio bendruomenės pirmininkė Ernesta Kličienė „Anykštai“ sakė, jog su konkrečiais asmenimis, kurių parašus statytojai privalėjo gauti, jie susitarė, tačiau bendruomenė jokiu būdu netapo elektrinių statytojų sąjungininkais. „Stebėdami, ką jie ten daro, mes verkiam. Vėjo jėgainių parko vystytojai neatsižvelgė į mūsų pastabas, mes nieko nepasirašėme“, – dėstė E.Kličienė.
Pasak Staškūniškio bendruomenės pirmininkės, UAB „European Energy Lithuania“ siūlė pasirašyti sutartį, pagal kurią bendruomenė įsipareigotų stiprinti „vėjininkų“ įvaizdį. E.Kličienė dėstė, jog statytojų atstovai žadėjo 15 tūkst. eurų dydžio metinę paramą bendruomenei, jeigu ši pritartų elektrinių statyboms.
Išnaudos visus linijos pajėgumus
Vėjo jėgainės gali būti statomos tik netoli aukštos įtampos elektros linijų. O ir aukštos įtampos linijų pajėgumai vis tiek yra riboti. UAB „European Energy Lithuania“ vienas vadovų A.Čypas „Anykštai“ sakė, jog Staškūniškio 9 elektrinių parkas bus maksimalaus pajėgumo – iki 50 MW galios.
„Buvo reaguota, atsižvelgta į gyventojų norus. Tikrai atsižvelgėme į bendruomenės prašymus, patraukėme elektrines kiek įmanoma toliau Staškūniškio, taip atsisakėme tų elektrinių, kurios būtų arčiausiai pavienių gyvenamųjų sodybų“, – „Anykštai“ aiškino A.Čypas. Pasak verslininko, su artimiausiais elektrinių kaimynais statybos suderintos, jų parašai surinkti.
„Bendruomenei siūlėme paramą, prašėme sutikimo. Pati bendruomenė rinkosi, kaip jai elgtis. Gal norėjo didesnės paramos… Bet ir ta bendruomenė neturi vieningos nuostatos, bent pusė bendruomenės tarybos narių pritaria statyboms ir lauktų paramos“, – kalbėjo verslininkas.
Jis tvirtino, kad į rajono biudžetą kris pinigai, kuriuos įmonė mokės kaip turto mokestį. Tiesa, kokia tai galėtų būti suma, A.Čypas sakė nežinąs. Darbo vietų, pradėjus veikti elektrinių parkui, jis nežadėjo, bet sakė, kad visus metus duos uždirbti apylinkių kaimo turizmo sodybų savininkams, pas kuriuos įsikurs statybininkai. Taip pat UAB „European Energy Lithuania“ statybų laikotarpiui samdo anykštėnus apsaugininkus.
O didžiausios finansinės naudos turės žemę elektrinėms išnuomoję ūkininkai. Už žemės lopinį, kuriame stovi elektrinė, žemės savininkas per metus paprastai gauna nuo 5 tūkst. eurų.
Pasiekė mažą pergalę
Pagal pirminį planą artimiausia elektrinė nuo šalia Staškūniškio gyvenančios Astos Ališauskienės namų turėjo išdygti vos už 400 metrų. „Dabar artimiausia elektrinė bus už 600 metrų. Dar miškelis ją gal kiek užstos. Jaučiuosi, jog pasiekiau šiokią tokią pergalę“, – „Anykštai“ sakė A.Ališauskienė. Tačiau, pasak jos, stebint statybas „širdis verkia“. „Aš nesuprantu tų žmonių, kurie už pinigus jiems perdavė žemę. Čia tarytum tėvynės pardavimas“, – kalbėjo A.Ališauskienė.
Kur eis „vėjininkų“ turto mokestis – neaišku
Apie finansinę rajono naudą iš vėjo elektrinių pakalbinome Anykščių rajono savivaldybės administracijos Finansų ir biudžeto skyriaus vedėjos pavaduotoją Danutą Gruzinskienę. Pasak D.Gruzinskienės, Anykščių rajone nustatytas 1 proc. dydžio turto mokestis. Tad, jeigu statinys įvertintas 100 tūkst. eurų, už jį reikia sumokėti tūkstantį eurų turto mokesčio.
Pasak D.Gruzinskienės, iš viso per metus į rajono biudžetą turto mokesčių pavidalu įkrinta apie 280 tūkst. eurų.
Finansų ir biudžeto skyriaus vedėjos pavaduotoja D.Gruzinskienė kalbėjo, jog nežinanti, kokia bus elektrinių vertė ir kokio dydžio mokesčius mokės „vėjininkai“. Kita vertus, neaišku, ar UAB „European Energy Lithuania“ elektrinės apskritai turės kokių nors sąsajų su Anykščių rajono biudžetu, nes turto mokestis atitenka tai savivaldybei, kurioje registruota įmonė. UAB „European Energy Lithuania“, registruota Vilniuje. Taigi, jeigu šios įmonės registravimo vieta nebus pakeista arba nebus įkurta nauja įmonė, kuri valdys elektrinių parką, Staškūniškio vėjo elektrinių parko nekilnojamojo turto mokestis keliaus į Vilniaus miesto biudžetą.
Beje, gyventojų pajamų mokestis taip pat atitenka tai savivaldybei, kurioje gyventojas yra registruotas, o ne ten, kur jis dirba.
Statybininkai apsigyveno viešbutyje
Iš statybininkų Anykščių rajonas jau gauna pajamų. Tiesa, bent jau kol kas jie gyvena ne aplinkinėse kaimo turizmo sodybose, kaip minėjo A.Čypas, o Anykščių viešbutyje „Puntukas“.
„Apklausė mus. Kainas tikrai pasiūlėme geresnes nei viešbutyje, bet visi 15 staybininkų apsigyveno Anykščių viešbutyje „Puntukas“, – „Anykštai“ sakė Gintaras Senulis, netoli Staškūniškio turintis kaimo turizmo sodybą. Tiesa, verslininkas vylėsi, jog galbūt atšilus orams statybininkai norės nakvoti arčiau gamtos ir rinksis vietines kaimo turizmo sodybas.
Garsas keliaus į dangų?
Staškūniškio apylinkėse ketinama statyti 4,5 MW nominaliosios galios vėjo jėgaines, kurių bokšto aukštis – 125-164 m., rotoriaus diametras – 149 m., o bendras jėgainių aukštis – 199,5 – 238,5 m.
Bent jau tokie skaičiai buvo nurodomi projektavimo pradžioje. A.Čypas, „Anykštos“ paprašytas patikslinti elektrinių techninius parametrus, sakė, kad visi duomenys yra Anykščių rajono savivaldybės internetinėje svetainėje. Deja, net ir su pačių valdininkų pagalba patikslintų techninių charakteristikų www.anyksciai.lt neradome.
Didžiulį elektrinių aukštį jų statytojai vadino privalumu – neva kuo elektrinė didesnė, tuo mažesnis garsas pasiekia žemę. O staškūniškiečiai baiminasi ne tik vėjo elektrinių garso, bet ir šešėliavimo.
Dvejus metus su vėjo malūnais kovoję staškūniškiečiai rašė raštus įvairioms institucijoms, o A.Čypas kelis kartus susitiko su bendruomene. Staškūniškiečiai teigia, kad net Klaipėdos rajone neleidžiama statyti elektrinės, jeigu iki artimiausio gyvenamojo namo mažiau nei du kilometrai, jau nekalbant apie Vakarų Europą. Viename iš renginių elektrinių statytojams ypač vaizdžiai kalbėjo staškūniškietė Vilė Vaivadienė: ,,Iš kur jūs ant mūsų galvų nukritot? Ko jūs prikibot prie mūsų kaimelio? Formuluotė ,,jėgainių parkas“ yra absurdiška. Koks čia parkas? Statykite tą parką savo kieme ar Anykščiuose, mieste, parke. Gaus sparnai, bus šešėliavimas, o mes gyvensime neva parke. Kviečiu kavos išgerti prie elektrinės. Paklausysime jūsų ,,lakštingalų“ muzikos. Įdomu, kiek jūs ten ištversite?” („Rajone gali atsirasti šimtai vėjo jėgainių“ Vidmantas ŠMIGELSKAS, -Anykšta 2019-06-08).
Rajone bus „debesys“ elektrinių
Keli vėjo elektrinių parkai turėtų atsirasti Viešintų ir Troškūnų seniūnijose. Specialiai šių parkų statyboms jau prieš dvejus metus buvo registruotos keturios bendrovės – UAB „Troškūnų vėjas“, UAB „Vašuokėnų vėjas“, UAB ,,Surdegio vėjas“ ir UAB ,,Raguvėlės vėjas“.
Šie keturi „vėjai“ Troškūnų ir Viešintų seniūnijose planavo pastatyti 50-60 vėjo elektrinių.
Visiems „vėjams“ vadovavo ta pati direktorė Inga Baronienė, ji buvo ir vienintelė visų bendrovių darbuotoja.
Greičiausias iš „keturių vėjų“ buvo Raguvėlės, paskelbęs apie poveikio aplinkai vertinimo pradžią. UAB „Raguvėlės vėjas“ laukuose tarp Troškūnų miesto ir Rūkiškio kaimo planuoja pastatyti dešimt vėjo elektrinių.
I.Baronienė „Anykštai“ sakė, kad ji nebėra UAB „Raguvėlės vėjas“ vadovė, tačiau vadovauja kitiems trims „vėjams“. Pasak UAB „Troškūnų vėjas“, UAB „Vašuokėnų vėjas“ ir UAB ,,Surdegio vėjas“ direktorės, visų jos vadovaujamų įmonių vėjo jėgainių parkai vis dar yra derinimo su gyventojais stadijoje, o bendras elektrinių skaičius greičiausiai bus mažesnis nei buvo planuota anksčiau. „Labai sunku atsakyti, kiek tų elektrinių bus. Matyt, bus mažiau. 50-60 buvo optimistinis variantas“, – kalbėjo I.Baronienė.
jeigu reikia leisiu savoje zemeje statiti vejo jegaine netoli Staskuniskio