Antradienį Prancūzijos geležinkelio darbuotojai pradeda trijų mėnesių streikų seriją dėl prezidento Emmanuelio Macrono ir jo vadovaujamos vyriausybės planuojamos darbuotojų teisių reformos – šia akcija bus išmėgintas prezidento pasiryžimas pertvarkyti Prancūziją nuodugniomis reformomis.
Streikas sukels nepatogumų 4,5 mln. traukinių keleivių. Valstybinė geležinkelių bendrovė SNCF iki birželio 28 dienos ketina kas penkias dienas rengti dviejų dienų streikus.
Oro linijų „Air France“ personalas, šiukšlių surinkėjai, dalis energetikos sektoriaus darbuotojų antradienį taip pat rengia atskiras protesto akcijas. Pensininkai, studentai ir viešojo sektoriaus darbuotojai pastarosiomis savaitėmis jau plūdo į gatves, protestuodami prieš 40-ies metų centristinių pažiūrų prezidento reformų planus.
„Didėjant socialinei įtampai nuo Macrono prezidentavimo pradžios, yra realus pavojus dėl besiformuojančio nepasitenkinimo“, – pirmadienį perspėjo regioninis laikraštis „Charente Libre“.
Geležinkelio streikas oficialiai pradėtas pirmadienį vakare, bet masiniai veiksmai prasidės antradienį, žiniasklaidos pramintą „juoduoju antradieniu“.
Sekmadienį geležinkelių įmonė SNCF perspėjo keleivius dėl gresiančių nepatogumų antradienį: važiuos tik vienas iš aštuonių greitųjų tarpmiestinių TGV traukinių ir tik vienas iš penkių Prancūzijos regionus aptarnaujančių traukinių. Priemiestinių traukinių keleiviai taip pat patirs didelių nepatogumų.
Kursuos trys ketvirtadaliai „Eurostar“ traukinių, vykstančių į Londoną ir Briuselį. „Thalys“ greitaeigiai traukiniai, kursuojantys Belgijos bei Nyderlandų kryptimi, važiuos beveik įprastu režimu, tačiau į Ispaniją, Italiją ar Šveicariją nevyks nė vienas traukinys.
„Air France“ vadovų teigimu, bus atliekama 75 proc. visų planuotų skrydžių, nepaisant jau penkto streiko dėl atlyginimų per kiek mažiau nei mėnesį. Tačiau bendrovė įspėja, kad tolesnės protesto akcijos suplanuotos balandžio 7, 10 ir 11 dienomis.
Antradienį prie streikų prisidės apie 48 proc. traukinių mašinistų ir kito personalo, teigia SNCF vadovybė. Jos vadovas Guillaume’as Pepy perspėja, kad ištisos linijos gali būti uždarytos.
Analitikai teigia, kad šie streikai parodys, kiek dar įtakos išlaikė kažkada bauginamai atrodžiusios prancūzų profesinės sąjungos.
Tai bus plačiausio masto streikas nuo E. Macrono pergalės prezidento rinkimuose praėjusių metų gegužę.