Šešios Vyriausybės struktūrinės reformos, tarp jų ir mokesčių, Seimui bus pateiktos trečiadienį, kai jas patvirtins Ministrų Kabinetas, sako Premjeras Saulius Skvernelis.
„Vakar buvo Vyriausybės pasitarimas, kuriame pristatyti konkretūs įstatymo projektai, priešpaskutinės diskusijos, nes buvo kelios nesuderintos pozicijos, buvo pastabų iš institucijų gauta. Trečiadienį Vyriausybės posėdyje bet kokiu atveju bus priimta ar koreguojami dar įstatymų straipsniai, ar tai, kas vakar buvo aptarta. Ir rytoj atiduosime į Seimą tolimesniam teisėkūros procesui“, – LRT radijui antradienį sakė S. Skvernelis.
Ministras Pirmininkas pripažįsta, kad daugiausiai diskusijų kelia Vyriausybės siūlymas 2 proc. punktais sumažinti „Sodros“ įmokas dirbantiesiems bei pertvarkyti antros pakopos pensijų fondų sistemą.
„Manau, kad priimtas yra subalansuotas sprendimas. Daugiausiai kelia diskusijų mokestinės naštos dirbantiesiems mažinimas ir vadinamosios antros pensijų pakopos pertvarka. Yra manančių, kad nereikia mažinti mokesčių, susijusių su darbo apmokėjimu, ir pas mus mokesčiai darbo jėgai nėra kažkokie ypatingai dideli, daugiau surinkti biudžetą. Manau, kad mes turime darbo apmokėjimo mokesčius mažinti“, – tikino Premjeras.
Trečiadienio posėdyje Vyriausybė svarstys visas šešias Ministrų Kabineto siūlomas struktūrines reformas. Tarp jų ir daugiausiai diskusijų keliančias mokesčių ir pensijų pertvarkas.
Vyriausybė siūlo sujungti darbuotojo bei darbdavio mokesčius, dėl ko „ant popieriaus“ darbo užmokestis padidėtų 29 proc. Be to, siekiama 2 proc. punktais sumažinti „Sodros“ įmokas. Tačiau darbuotojai turėtų daugiau lėšų skirti įmokoms į privačius pensijų fondus.
Pertvarkant antros pakopos pensijų sistemą, siūloma, kad gyventojo įmoka būtų 4 proc. nuo darbo užmokesčio (po mokesčių pertvarkos – 3 proc.), o valstybė prisidėtų 2 proc. įmoka nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio (po mokesčių pertvarkos – 1,5 proc.). Daug kritikos susilaukia siūlymas centralizuoti pensijų fondų anuitetų mokėjimą „Sodroje“. Tokiu atveju, nepriklausomai nuo to, kur kaupiama pensija, ją vis vien išmokėtų „Sodra“. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tikina, kad taip siekiama atpiginti anuitetus, nes rinkoje trūksta konkurencijos.
Kovodama su šešėliu, Vyriausybė kitąmet žada iš jo „ištraukti“ 200 mln. eurų. Tai siekiama daryti tokiomis priemonėmis, kaip uždraudžiant neskaidrioms įmonėms dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, gyventojams, kurie legaliai perka paslaugas, susigrąžinti dalį mokesčių.
Pensijų reforma įsigalios tik tuomet, jeigu jai pritars Seimas. Tikimasi to sulaukti iki liepos, nors neatmetama, kad reforma gali būti priimta kartu su kitų metų biudžetu.