Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) vykdomos net kelios prevencinės programos, pagal kurias nemokamai galima pasitikrinti nuo tam tikrų ligų.
Paklausta, ar šių prevencinių programų atsiradimas sumažino pacientų sergamumą, Anykščių PSPC direktorė Zita Neniškienė teigė: „Žinau daug atvejų, kai ankstyvos patikros ir laiku nustatytos diagnozės iš mirties nagų išplėšė motinas, tėvus, vaikus, kitaip tariant, buvo išsaugota pagrindinė visuomenės ląstelė – šeima“.
Viena iš programų, vykdomų Anykščių PSPC, tai 25-60 amžiaus moterims skirta gimdos kaklelio prevencijos programa. Faktai byloja, kad gimdos kaklelio vėžiu paprastai suserga jaunos moterys – tai antras pagal paplitimą jaunesnių nei 45 metų moterų vėžys. Tepinėlis šiam tyrimui paimamas greitai ir visiškai neskausmingai. Tereikia kreiptis pas savo ginekologą.
Pernai metais šis tyrimas buvo atliktas 13 206 anykštėnėms.
Kita prevencinė programa, padedanti kiek įmanoma ilgiau išsaugoti moters sveikatą, tai – krūties vėžio prevencijos programa, skirta moterims nuo 50 iki 69 metų amžiaus. Ji su šeimos gydytojo siuntimu nemokamai atliekama kas dvejus metus. Pernai Anykščių PSPC viršijo planą, ir nors buvo planuota padaryti 4 600 mamogramų, buvo patikrinta beveik 7 tūkst. moterų.
Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa yra skirta tiek vyramas, tiek moterims. Vyramas ji atliekama nuo 45 iki 55 metų amžiaus, moterims – nuo 50 iki 65 metų amžiaus. Nemokamai šia programa galima pasinaudoti kartą per metus. Pernai planuota skirta lėšų patikrinti 70 800 pacientų, tačiau patikrinta 5 tūkst. daugiau.
Ir moterys, ir vyrai taip pat kviečiami pasitikrinti dėl storosios žarnos vėžio. Kasmet Lietuvoje diagnozuojama apie 1 500 naujų storosios žarnos vėžio atvejų, beveik 1000 žmonių nuo jos miršta. Nors pati liga yra pavojinga, tačiau diagnozuota ikivėžinėje stadijoje – daugeliu atvejų išgydoma. Programa skirta 50-74 metų vyrams ir moterims, tereikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris paaiškins tolimesnę tyrimo eigą. Nors Anykščių PSPC planavo šiam tyrimui pasiųsti 28 600 pacientus, tačiau dėl jo kreipėsi vos 20 000 gyventojų.