Tęsdama vizitus po šalies regionus, Prezidentė Dalia Grybauskaitė birželio 23 dieną lankėsi Aukštaitijoje. Šis Prezidentės vizitas buvo skirtas kultūrinio turizmo plėtros galimybėms aptarti.
Tęsdama vizitus po šalies regionus, Prezidentė Dalia Grybauskaitė birželio 23 dieną lankėsi Aukštaitijoje. Šis Prezidentės vizitas buvo skirtas kultūrinio turizmo plėtros galimybėms aptarti.
Paveldo objektus pritaikyti turizmo plėtrai raginanti Prezidentė Dalia Grybauskaitė apsilankė apleistame pirmojo Lietuvos Prezidento Antano Smetonos dvare Ukmergės rajone.
Biržų krašto muziejuje „Sėla” paveldo pritaikymo turizmui galimybes ir kultūrinio turizmo plėtrą Prezidentė aptarė su Aukštaitijos muziejų, dvarų ir kitų turizmui patrauklių paveldo objektų, savivaldybių, nevyriausybinių organizacijų, už turizmo plėtrą atsakingų ministerijų atstovais.
Vakare šalies vadovė keliavo Aukštaitijos siauruoju geležinkeliu šventiniu Jonų traukiniu, kurio keleiviai Rekstino miške dalyvavo senąsias lietuvių tradicijas ir apeigas puoselėjančioje Joninių šventėje.
Siauruko perone Panevėžyje šalies Prezidentę sutiko ir kelionės metu lydėjo siaurojo geležinkelio direktorius Gintaras Kerbedis. Pakeliui Prezidentė vaišinosi čiobrelių arbata, traukinyje griežė muzikantai. Šalies vadovė domėjosi, kokio ilgio yra nenaudojamas geležinkelio ruožas Panevėžys-Biržai, nutiestas nepriklausomos Lietuvos laikotarpiu. Kalbėta apie tai, kaip įvairūs gamtos, istorijos ir kultūros paveldo objektai suteikia naują turinį kelionėms siauruku ir motyvuoja keliauti. Prezidentė domėjosi, kaip rengiant įvairias keliones siauruku ir dviračiais, yra transportuojami dviračiai.
Neilgai trukus traukinys sustojo Rekstino miške. Būtent ši siauruko stotelė 2008 m. Turizmo departamento buvo įvertinta kaip reikšminga turizmo traukos vietovė, kurioje rengiamos senosios kalendorinės šventės: Užgavenės, Joninės ir kt. Siauruko keleivius maloniai nustebino žinia, kad drauge su keleiviais iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių keliauja ir Prezidentė. Šventės metu šalies vadovė bendravo su žmonėmis, fotografavosi, šoko tautinius šokius, ragavo giros, balto lietuviško sūrio, aukštaitiškų lašinukų, patiektų su šviežiais svogūnaičiais.
Pagal tradiciją, sustojus aplink Joninių lauką, Prezidentė pasidžiaugė gražiais lietuviškais papročiais, pasveikino visus ir palinkėjo norų ir lūkesčių išsipildymo: „Visi turime ir galime sugalvoti, ko norime. Ir tikrai taip bus, jeigu to labai sieksime ir jeigu vienas kitam padėsime to pasiekti”. Šventei įpusėjus, siauruko Jonas Prezidentę vainikavo žolynų vainiku, ir dar po valandėlės šalies vadovė automobiliu išvyko į Vilnių. Prezidentei išvykstant, siauruko keleiviai šalies vadovę išlydėjo aplodismentais ir padėkos šūksniais. Miško aikštelėje pasilikę šventės dalyviai traukinio švilpuko pakviesti grįžo į vagonus ir išbildėjo į Panevėžį.
Prezidentė, viešėjusi Aukštaitijoje ir daugiausia dėmesio skyrusi kultūrinio turizmo plėtros klausimams, išsakė tokią nuomonę: „ … kelionė siauruoju geležinkeliu šventiniu Jonų traukiniu ir Joninių šventė Rekstino miške – akivaizdus įrodymas, kad pritaikydami turizmui tautinį ir kultūros paveldą galime tapti labai patrauklia turizmui šalimi. Siaurasis geležinkelis – vienintelis unikalus Lietuvos paveldo muziejus po atviru dangumi. Jis ypač gali pasitarnauti kultūrinio turizmo plėtrai Aukštaitijoje”. Prezidentė taip pat pastebėjo, kad nereiktų energijos ir lėšų išbarstyti po smulkius projektus: „Turizmo ir paveldo objektas gali duoti naudos, kai visas regionas susikoncentruos to objekto realizavimo vardan. Vietinis turizmas yra reikalingas ne tik dėl ekonominės naudos, bet ir visuomenei sutelkti. Lietuva yra unikali – turime tai išnaudoti”.