Troškūnų ir Viešintų seniūnijose turėtų atsirasti 50-60 vėjo elektrinių, kurios spiesis keturiuose parkuose. Jau registruotos keturios ,,tuščios“ bendrovės – ,,Troškūnų vėjas“, ,,Vašuokėnų vėjas“, ,,Surdegio vėjas“ ir ,,Raguvėlės vėjas“. Visoms šioms įmonėms vadovauja Inga Baronienė, visose įmonėse ji kol kas yra ir vienintelė darbuotoja. Keturių vėjo elektrinių parkų statybos gali kainuoti per 200 mln. eurų.
Į „Anykštos“ redakciją kreipėsi Troškūnų apylinkių gyventojai, tikindami, kad jiems įkyrėjo elektrinių statytojų skambučiai, kai už simbolinius pinigus prašoma pritarti elektrinių statybai.
Pasirašinėja preliminarias sutartis
Vėjo elektrines galima statyti tik tam tikrose teritorijose – jos nurodytos bendruosiuose rajonų planuose. Bet planų valdininkai negali ,,pripiešti“ kaip jiems gražiau ir patogiau – vėjo elektrinės gali būti statomos tik šalia aukštos elektros įtampos linijų. O per Anykščių rajoną praeina tik trys tokios linijos. Kita vertus, elektros linijų talpa yra ribota, į ją tiekti galima ne beribį elektros kiekį, tad – kas pirmesnis, tas gudresnis.
I.Baronienė ,,Anykštai“ aiškino, kad kol kas nėra sutarčių su investuotojais, tačiau, pasak jos, elektrinės bus statomos be europinės paramos, o elektra parduodama rinkos kainomis. Apytiksliai skaičiuojama, kad 1 MW elektrinės pastatymas kainuoja 1 mln. eurų, 2 MW – 2 mln. ir t.t. Šiuolaikinės vėjo elektrinės gali būti iki 4 MW. Tad teoriškai į Troškūnų ir Viešintų seniūnijų elektrines gali būti investuota per 200 mln. eurų.
Bendruomenė gaus paramą
Į ,,Anykštos“ redakciją kreipėsi Troškūnų seniūnijos gyventojas, sakydamas, kad įkyrėjo I.Baronienės skambučiai. Pasak vyro, UAB ,,Troškūnų vėjas“, UAB,,Vašuokėnų vėjas“, UAB ,,Surdegio vėjas“ ir UAB ,,Raguvėlės vėjas“ direktorė jam skambino aštuonis kartus, prašydama parašo ir už jį siūlydama pradžioje 100, o paskui 150 eurų. Troškūniečio žemės sklypas yra vienos iš planuojamų elektrinių apsauginėje zonoje, o jis nepageidauja, kad netoli jo sklypo būtų statoma elektrinė. Troškūniečio teigimu, įkyraus dėmesio sulaukia toli gražu ne jis vienintelis.
Tačiau I.Baronienė ,,Anykštai“ dėstė, kad ji nėra ,,užsiciklinusi“ dėl konkrečių elektrinių vietų. Priminsime, jog ūkininkai, išnuomoję žemės sklypus elektrinių statyboms, gauna dideles ir stabilias pajamas. Teigiama, kad ūkininkas už vieną jo žemėje atsiradusią elektrinę per metus gali tikėtis gauti iki 5 tūkst. eurų. Gretimų sklypų savininkams elektrinių statytojai moka tik simbolines vienkartines išmokas.
,,Anykšta“ kalbino Troškūnų ir Viešintų seniūnijų darbuotojus bei šių seniūnijų gyventojus. Panašu, kad didesnio pasipriešinimo elektrinių parkams šiose seniūnijose nebus.
I.Baronienė džiaugėsi, kad užmezgė gerus santykius su Viešintų bendruomenės pirmininku Vytu Mykolu Zaikausku. Viešintų bendruomenei elektrinių statytojai žada finansinę paramą – konkrečią sumą nuo kiekvienos seniūnijos teritorijoje atsiradusios elektrinės. Todėl pats bendruomenės pirmininkas yra suinteresuotas, kad pridygtų seniūnijoje elektrinių. ,,Mano supratimu, gerokai didesnė bėda televizijos bokšto skleidžiama elektromagnetinė spinduliuotė nei elektrinės. Juolab kad tos elektrinės bus statomas atokiau nuo gyvenamųjų namų“, – ,,Anykštai“ sakė V.M.Zaikauskas.
,,Pagal mūsų etiką – net neplanuojame elektrinių arčiau nei 500 metrų nuo gyvenamųjų namų. Tarp pačių elektrinių – 800 – 1000 -1300 metrų atstumai“, – ,,Anykštai“ sakė I.Baronienė.
Dalis ūkininkų atsisakė stabilių pajamų
Kelias preliminarias žemės nuomos elektrinių statybai sutartis sudarė ir Anykščių rajono tarybos narys, ,,valstietis“, Surdegio bendruomenės pirmininkas Raimondas Balsys. Jis ,,Anykštai“ dėstė, kad iš esmės yra už žaliąją energetiką, tačiau taip pat neslėpė, kad jeigu kas planuotų elektrinę statyti už kilometro nuo jo namų, taptų gerokai mažiau ,,žalias“. ,,Žemės sklypai, kuriuos išnuomosiu, yra toli nuo gyvenamųjų teritorijų. Šios elektrinės tikrai niekam nemaišys“, – tvirtino R.Balsys. Beje, tikėtina, kad R.Balsys ir kaip Surdegio bendruomenės pirmininkas iš elektrinių turės naudos. Pasak Troškūnų seniūno Antano Jankausko, Troškūnų bendruomenei elektrinių statytojai paramos nežada, seniūnas svarstė, jog galbūt dėl paramos vedamos kalbos su mažesnių seniūnijos gyvenviečių bendruomenėmis. Viena tokių galėtų būti ir Surdegio bendruomenė.
Staškūniškyje – patinė situacija
Priminsime, jog vėjo elektrines Anykščių rajone išgarsino Staškūniškio projekto vystytojas Audrius Čypas. Staškūniškio elektrinių parko detaliojo plano pristatyme dalyvavo vienintelis klausytojas, ūkininkas, kuris nuomos žemę elektrinių statyboms. O žmonės, net ir tie, prie kurių namų vos už 400-500 metrų planuojamos statyti galingos elektrinės, apie būsimąjį projektą sužinojo jau po viešo detaliojo plano svarstymo ir poveikio aplinkai atlikimo.
Staškūniškiečiai, kurių sklypai patenka į apsauginę zoną, nelinkę pasirašyti sutikimų. Staškūniškio bendruomenės pirmininkė Ernesta Kličienė ,,Anykštai“ sakė, jog bendruomenė toliau bando gintis, rašo valstybinėms institucijoms raštus, prašo toje pačioje Kurklių seniūnijoje gyvenančio Anykščių rajono vicemero Dainiaus Žiogelio pagalbos. ,,A.Čypas reikalauja, kad Staškūniškio bendruomenė priimtų finansinę paramą. Paskambinau D.Žiogeliui, pasakiau, kad mus spaudžia, tai spėkit, ką jis padarė? Ogi iškart paskambino A.Čypui ir jį perspėjo“, – ,,Anykštai“ sakė Staškūniškio bendruomenės pirmininkė E.Kličienė.
D.Žiogelis ,,Anykštai“ sakė, kad ,,yra girdėjęs, jog viena įmonė ruošiasi statyti elektrines Troškūnų ir Viešintų seniūnijose“. Kalbėdamas apie Staškūniškio elektrinių parką, D.Žiogelis aiškino: ,,Kiek žinau, nebe 15, o 9 ar 10 elektrinių bus. /…/Reikia rasti aukso vidurį. Jie traukiasi nuo gyventojų, nors teisiškai gal ir neprivalėtų“, – ,,Anykštai“ apie Staškūniškio elektrinių parką sakė Anykščių rajono vicemeras.
Tuo tarpu E.Kličienė dėstė, kad niekur niekas nesitraukia – pagal pirminius planus artimiausia gyvenamajam namui elektrinė taip ir lieka nepajudinta, o elektrinių skaičius mažinamas dėl ribotų elektros linijos pralaidumo galimybių.
Beje, ir Staškūniškio elektrinių parko administravimui yra įkurta ,,tuščia“ įmonė – UAB,,Anykščių vėjas“. Vilniuje, daugiabutyje, registruotos įmonės direktorius Knud Erik Andersen.
Keturi ,,vėjai“ ėjo kitu keliu
Visų ,,keturių vėjų“ direktorė I.Baronienė ,,Anykštai“ aiškino, kad ir poveikio aplinkai vertinimą, ir detaliųjų planų visuomenei pristatymą atliks tik tuomet, kai bus sutarta su gyventojais.
,,Neturime tikslo provokuoti gyventojų. Atvirkščiai, stengiamės nesukelti žmonių pasipriešinimo, nepabloginti jiems gyvenimo sąlygų“, – aiškino I.Baronienė. ,,Vėjų“ direktorė neslėpė, kad Staškūniškio investuotojai padarė neigiamą įtaką visų vėjo elektrinių statytojų įvaizdžiui.
Beje, keli Troškūnų ir Viešintų seniūnijų ūkininkai atsisakė pelningų sutarčių su ,,vėjais“ ir žemės sklypų elektrinių statyboms neišnuomojo.