Garbaus amžiaus anykštėnas Minvydas Kazlauskas išsaugojo savo netoli Svėdasų, Čiukų kaime, gimusio ir ūkininkavusio tėvo rankraščius, užrašė savo paties išgyvenimus ir visa tai suguldė knygon „Saulėlydis Čiukuose“. Spalvingų, autentiškų prisiminimų, tragiškų ir juokingų peripetijų kupina knyga jau pasiekė „Norfos“ parduotuvėje įsikūrusį knygyną.
Čiukų kaime gimęs autorius dirbo Skapiškio ir Svėdasų girininkijų girininku, paskutinius dešimtmečius – „Lietžemūktechnikos“ Anykščių skyriuje. Pasak knygos redaktoriaus rašytojo Rimanto Vanago, gyvenimą su miškais ir žeme susiejęs autorius niekada nebuvo nutolęs nuo gimtojo Čiukų kaimo, o sąmojui, žodžio valdymui, ko gero, įtakos turėjo ir brolis Tautvydas, žinomas Svėdasų krašto mokytojas bei literatas. „Autorius atsiveria kaip labai jautrus, pagaulus, meniškos sielos žmogus, – sako apie M. Kazlauską rašytojas R. Vanagas. – Jo tikrieji namai – giria, kurioje gražu ir gera, kuri visada apdovanoja spalvomis, kvapais ir gėrybėmis, sava išmintimi. M. Kazlauskas nėra sausas faktų fiksuotojas, jam kur kas labiau rūpi spalvingi, kartais skaudžiai dramatiški gimtinės žmonių likimai. Vienas po kito praplaukia Čiukams ir autoriui lemtingi įvykiai, senųjų gyventojų, bendradarbių portretai. Ypatingą dėmesį autorius skyrė sovietinei okupacijai, smurtui ir atėjūnų atneštai moralinei degradacijai… Autentiški jauno miškininko pokario dienų liudijimai įvairiais aspektais pabrėžia, kokia svabi žmogui jo asmeninė ir tėvynės laisvė, jos gynėjų partizanų sudėta auka, kad per karus, valdžių pasikeitimus labiausia nukenčia niekuo nekalti žmonės.
Ryškią pilietinę, patriotinę M. Kazlausko poziciją puikiai papildo kasdienybę šviesinantis sveikas humoras. Seniai nebuvau skaitęs taip natūraliai, taip įtikinamai pateiktų kuriozinių, tikrai juokingų kaimo žmonių bruožų bei nutikimų“.
„Aprašydamas senojo kaimo gyvenimo momentus, norėjau, kad doro, darbą mylinčio, gal mažai raštingo, bet darbą mylinčio žmogaus portretas neišnyktų, bet gyventų mumyse“, – sakė M. Kazlauskas.