200 gyventojų, iš kurių 30 – beviltiški alkoholikai, turinčios Kupiškio rajono Juodpėnų gyvenvietės bendruomenė ragina savivaldybės Tarybą uždrausti rajono miesteliuose pardavinėti alų, supilstytą į vieno litro plastikinius butelius. Žmonės tikisi, kad tai padėtų išgelbėti degraduojančius, kurie renkasi pigiausią „bambalinį“ alų. „Anykštos“ pašnekovai sako, kad draudimai – ne išeitis bei prognozuoja, kad „bambalinio“ alaus era baigsis jau po keleto metų.
Problema ne tai,
iš ko pagamintas butelis
Kaip pats sako, alų ne geriantis, o „ragaujantis“ rajono Tarybos narys Alvydas Gervinskas pripažįsta, kad pats kartais taip pat perka alų plastikinėje taroje.
„Kartais taip, ypatingai, kai perku „gyvą“ alų. Neteko matyti „gyvo“ alaus stiklinėje taroje“, – „Anykštai“ sakė A. Gervinskas, pabrėždamas, kad yra išrankus alaus mėgėjas.
„Vienas dalykas yra padarytas. Sumažino tarą, nebeliko didelių 2 litrų plastikinių butelių. Jeigu jų neliks plastikinių ir litrinių, aš nematau problemos“, – apie siekius uždrausti alų plastikinėje taroje kalbėjo A. Gervinskas.
Tuo tarpu rajono Tarybos narys, liberalas Mindaugas Sargūnas prisipažįsta alaus plastikinėje taroje neperkantis.
„Bet nieko blogo apie ją negalėčiau pasakyti. Plastmasinėje taroje yra sandarus butelio užkimšimas, tad jį praktiškiau naudoti. Šiose tarose produktas yra pigesnis, taršos problemą, galvoju, padės išspręsti dabar naujai pastatyti taromatai. Manau, jog kur kas daugiau bus surenkama plastmasinės taros ir perdirbama. Tikrai tikiu, jog didžioji dauguma žmonių yra išsilavinusi ir reikia leisti jiems sprendimus priiminėti patiems. Dažnais atvejais ne iš gero gyvenimo yra šios taros paklausa, o jeigu yra paklausa, yra ir pasiūla. Gal norintiems drausti šią tarą reikėtų kitaip dirbti, žmones šviečiant, auklėjant, keliant pragyvenimo lygį, o ne viską spręsti draudimais“, – apie keliamą problemą uždrausti alų „bambaliuose“ samprotavo M. Sargūnas.
Ragina uždaryti „taškus“ ir
uždrausti alkoholio reklamą
Viešintų bendruomenės pirmininkas Vitas Mykolas Zaikauskas prisipažįsta, kad tokiomis temomis, kokias iškėlė kaimynai kupiškėnai, karts nuo karto tarpusavyje padiskutuoja ir viešintiškiai. Tiesa, į raginimus uždrausti alų plastikinėje taroje pats V.M. Zaikauskas žiūri skeptiškai.
„Kodėl „taškų“ niekas neuždaro? Iš kur eina cigaretės, visoks pilstukas, net iš sauso spirito padarytas? Tokiais žmonėmis, kuriems tas pats, ką gerti, ir naudojasi. O tas draudimas alų pilstyti į „bambalius“ ką čia pakeis? O mano nuomone, tų žmonių požiūris nesikeis – jie gėrė ir gers. Stiklas ir metalinė tara gal tik ne tokia kenksminga gamtai, lyginant su plastiku.
Pagrindinis dalykas – alkoholio reklama. Atsiverti kur nors internete ir ji visur rodoma. Mums, seniems, tai… O jauniems paveikia smegenėles“, – apie alkoholio žalą kalbėjo V.M. Zaikauskas.
Viešintų bendruomenės pirmininkas mano, kad visi su alkoholio prekyba susiję draudimai turi būti sprendžiami ne savivaldybių, kaip to prašo kupiškėnai, lygiu, o šalies Vyriausybėje.
„Nežinau, čia kažkokia išpūsta reklama. Nežinau, ar nuo to kas nors pasikeis. Ne tuo lygiu sprendžiame“, – konstatavo „Anykštos“ pašnekovas V.M. Zaikauskas.
Verslininkas mieliau
pardavinėtų knygas
Svėdasų seniūnijos Daujočių kaimo verslininkas Aleksas Aleksiūnas mano, kad kupiškėnų sukeltas šurmulys dėl prekybos alumi „bambaliuose“ kažkokių permainų vargu ar atneš bei tiki, kad jau po keleto metų poreikio tiesiog nebeliks.
„Per maždaug dvidešimt metų mačiau visokių iniciatyvų, bet sustabdyti girtuokliavimo niekas nesustabdo. Taros pakeitimas – skamba gražiai, bet tie, kurie ragauja ir įnikę… Nors jų jau mažai kaime ir belikę, kokie trys“, – kalbėjo A. Aleksiūnas.
Verslininko manymu, žmones pirmiausia reikia auklėti, užsiimti jų švietimu, o ne griebtis kažkokių draudimų.
„Tiems, kas nori išgerti, alkoholinių gėrimų kaina nėra jokia kliūtis. O draudimai prives prie įvairių surogatų darymo ir vartojimo. O tada bus dar didesnė bėda“, – atkreipė dėmesį A. Aleksiūnas, pridurdamas, kad mieliau savo parduotuvėje prekiautų knygomis, tačiau rinkos dėsnius diktuoja pirkėjas – jei yra poreikis, yra ir pasiūla.
„Baigiasi ta era. Tie „bambaliai“ dar keletas metų ir nusibaigs. Labai tikiu, kad žmonės pradės geriau gyventi, pradės mąstyti, pirks geresnius produktus. Viskam turi būti laikas“, – prognozavo A. Aleksiūnas.
Siūlo į „bambalius“
drausti pilstyti ir vyną
Nepriklausomas alaus ekspertas Vidmantas Laurinavičius „Anykštai“ sakė, kad palaikytų plastikinės pakuotės draudimą ne tik alui, bet ir vynui. Tai aktualu ir mūsų rajonui – nemaža dalis spirituoto vyno „Anykščių vyno“ gamykloje išpilstoma būtent į plastikinę tarą.
„Alų plastiko taroje drausti reiktų, bet ne tik alų, o būtinai ir vyną plastike. Ir ne vien tik dėl pigumo, bet svarbiausia – dėl alaus kokybės. Plastikinėje taroje alų pilsto tik atsilikusios Rytų Europos šalys – Rusija, Baltarusija ir Lietuva. Lenkijoje tokio alaus su žiburiu nerasi, Latvijoje jis nyksta savaime dėl nepaklausumo, Estijoje irgi nėra. Jau nekalbant apie Vakarų Europą. Pasakyčiau netgi taip – aludaris, pilstydamas alų į plastiką, negerbia savo produkto“, – sakė alaus ekspertas V. Laurinavičius.