Nuo liepos 1- osios įsigaliojo naujasis Darbo kodeksas. Kodeksas, kaip buvo deklaruojama iš anksto, darbo santykius turėjo padaryti lankstesniais. Kodeksas sunkiai skynėsi kelią iki įsigaliojimo, jo priėmimas buvo viena iš priežasčių, kodėl Seimo rinkimus pralaimėjo praėjusią kadenciją valdžiusi Lietuvos socialdemokratų partija.
„Anykšta“, antradienio laikraščio rubrikoje „Komentarai“, klausė, kaip vertinate naująjį Darbo kodeksą, ar jis bus žingsnis į priekį, ar kodeksas subalansuotas tarp darbdavių ir darbuotojų interesų?
Alvyda VERIKIENĖ, Anykščių profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirkininkė:
– Kodeksas nėra galutinai subalansuotas tarp darbuotojų ir darbdavių interesų. Manau, kad buvo galima pakoreguoti senąjį kodeksą, nebūtų reikėję išleisti tiek pinigų ir naujojo priiminėti.
Kai kur matoma didelė nauda darbdaviam, bet darbuotojam… Nors yra lyg ir gerų nuostatų, bet visumoje ne darbuotojo naudai. Juk pasikeitusios atostogos, įdarbinimo sutartys, išmokos – tai jau ne darbuotojo naudai. Darbuotoją darbdavys ir taip galėjo atleisti – pasako nebeateik ir tu nebeateisi, jokių išvedžiojimų nebegali būti. Lygių pusių tarp darbdavio ir darbuotojo nebuvo ir nebus.
Ar kils ekonomika? Žinoma, kad ji priklauso nuo darbuotojų darbo, bet iš dalies priklauso ir nuo darbdavių, kaip darbdavys žiūri į darbuotoją, juk darbuotojas nėra apsaugotas, dirba žmonės daug, bet daug kur mokama „vokeliuose“. Ar nuo to kyla ekonomika? Sutvarkytų korupciją, „vokelius“, tada būtų galima galvoti apie ekonomikos augimą. Dabar pakalba ir viskas tuo baigiasi. Esmė ne Darbo kodekse, o nepažabotoje korupcijoje ir, kad monopolininkai taip įsigalėjo, kad verslininkai Seimą prispaudė.
Kodėl žmonės bėga iš Lietuvos? Jei gautų tūkstančio eurų atlyginimą juk tikrai nebėgtų. 27 metus viena partija keitė kitą, o jokia gamyba nebuvo plėtojama.
Tokiam Darbo kodeksui nepritariu. Nežinau kaip bus toliau, bet manau, jog kodeksas bus taisomas.