Šiomis dienomis Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakulteto profesorius, metalo skulptorius Romualdas Inčirauskas Anykščių teismo rūmų kieme, ant sienelės šalia fontano baigė montuoti žalvarinius namukus. Profesorius „pastatė“ 13 buvusių Anykščių Palestinos ir Sinagogų gatvių žydų namų kopijų. Šis darbas – Anykščių žydų atminimui skirto profesoriaus kūrinių ciklo dalis.
Iš Anykščių kilęs prof. R. Inčirauskas „Anykštai“ sakė, kad žydų namukų projektą atliko Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos stipendijos lėšomis. „Daug Telšiuose žydiška tema dirbau, kilo noras ir Anykščiuose, savo gimtinėje, kažką nuveikti. Juolab, kad čia yra žmonių, kurie labai rimtai užsiima žydų kultūros tyrimu: muziejininkas Tautvydas Kontrimavičius, rašytojas Rimantas Vanagas. Man tik lieka jų surinktą medžiagą „įvaizdinti“, – kalbėjo profesorius.
Priminsime, kad gegužės mėnesį Anykščių rajono savivaldybės administracija sudarė beveik 15 tūkst. Eur sutartį su profesoriumi dėl dar dviejų žydų atminimo ženklų sukūrimo Anykščiuose. („Anykščių žydų atminimą paženklins žinomas menininkas“; „Anykšta“ 2023-06-10).
Planuojamos dvi kompozicijos: skulptūrinėje-reljefinėje kompozicijoje „Atminimo ženklas buvusioms sinagogoms“ numatyta pavaizduoti 1925 metų Anykščių miesto plano fragmentą, kuriame bus pažymėtos Anykščių centrinėje dalyje buvusių šešių sinagogų vietos bei kiti žydų kultūrą atspindintys ženklai, o skulptūrinė kompozicija „Suolelis“ primins klasikinį suolelį, kuris bus paženklintas skulptūrėlėmis, simbolizuojančiomis žydų gyvenimo savaitę.
„Anykštai“ prof. R. Inčirauskas sakė, kad jis Anykščiuose, žydų holokausto vietoje, planuoja pastatyti paminklą tokiu pat pavadinimu, kaip R. Vanago knyga – „Žali žydų plaukai“. Menininkas kalbėjo, kad jis turi idėjų dar bent dešimčiai darbų A. Baranausko aikštės aplinkoje, dalis jų turėtų atsirasti privačiose erdvėse – planuose yra ir telefonų knyga, ir Izidoriaus Girčio fotoaparatas.
Telšių mieste yra pastatyta apie 30 didesnių ar mažesnių R. Inčirausko skulptūrų. Jis dėstė, kad šiame mieste susiformavo tradicija, jog skulptūrų kūrimą ir statybas finansuoja jau ne tik savivaldybė, bet ir verslas. „Telšių katedros durys įrengtos mecenato lėšomis. Jo pavardė nėra skelbiama, ir net aš nežinau, kas buvo tas fundatorius“, – tikino menininkas.
„Anykštai“ paklausus, kaip R. Inčirausko kūryboje atsirado žydų tema, ir jis, ir jo žmona, taip pat VDA profesorė Zita Inčirauskienė, juokėsi: „Mes tikrai nesame žydai“.
Inčirauskai, vienas kitą papildydami, dėstė, kad atsisukti į žydus, matyt, paskatino užmiršta Telšių žydų tragedija.
„Telšiuose buvo viena žymiausių pasaulyje ješivų, iš viso pasaulio žydai važiavo. Dabar važiuojant į Jeruzalę, prieš šį miestą gyvenvietė – Telšiai town. Tel Avive yra Telšių ješivos gatvė. Tam Jeruzalės priemiestyje – Telšiai town – gyvena daugiausia išeiviai iš Plungės ir Telšių. Ir Telšių knygą žydai pirmiausiai išleido, tik dabar į lietuvių kalbą ji išversta“, – apie Telšių žydus kalbėjo R. Inčirauskas.
„Prie Telšių, Rainių žudynių vietoje, yra labai graži koplyčia, kuri įamžina didžią Lietuvos praeitį. Gražuolė, už kurią jos kūrėjai gavo nacionalinę premiją. Ji Rainių kankiniams skirta, nuostabus dalykas. O kitoje kelio pusėje yra nuoroda, kad čia užkasta 500 sušaudytų žydų mergaičių. Būdavo eini pusę kilometro, brendi per žolę iki juosmens. 2004 m. koplyčią pastatė, o į žydų žudynių vietą – tik rodyklė. Nubrendi, ten aikštelė, baisus paminklas, išgriuvęs, tvora išlaužyta. O dar gražiau, kai atvažiuoja žydai į Telšius, braido po tą pievą, neranda. Kai prisimenu, ir dabar verkti norisi. 500 mergaičių iš Telšių gimnazijos Kalėdų išvakarėse buvo sušaudytos. <…>
Supratome, kad reikia kažką daryti su žydų atminimu. Tai labai užkabino ir ši veikla užsivedė“, – kalbėjo prof. Z. Inčirauskienė.
R. Inčirauskas parašė projektą krikščioniškosios ir judaistinės santarvės tema, gavo Lietuvos Kultūros tarybos stipendiją dvejiems metams ir sukūrė 20 kamerinių skulptūrų. Skulptūroms naudotos ir buvusių žydų namų plytos. Kūrybai plytų pasirinkimą lėmė ir tai, kad Egipte žydai vergai gamino plytas.
Ant buvusios Telšių žydų mergaičių gimnazijos pastato pritvirtintas R. Inčirausko sukurtas metalo reljefas su penkiais šimtais 7,9 mm skersmens skylučių – aliuzija į 500 vokiškų ginklų kulkų žymes.
Profesorius R. Inčirauskas, „Anykštos“ paklaustas, kaip lavinti fantaziją, sakė, kad jam padeda kasdienės treniruotės – kai dirba su studentais, yra priverstas visada būti geros sportinės formos. O prof. Z. Inčirauskienė pridūrė, kad skulptoriui darbas yra tarytum būtinoji terapija – kai jis yra kūrybiniame procese, niekada neserga.
Ačiū žurnalistui Vidmantui Šmigelskiui. Viena klaidelė – prie Jeruzalės yra užrašas „Telšiai Stones” (Telšių akmenys), ne Telšiai town. Ten gyvena palikuonys išeivių iš Telšių ir Plungės.