Šią savaitę posėdžiausiančiai Anykščių rajono tarybai pateiktas sprendimo projektas, kuriuo siūloma patvirtinti naujus Anykščių rajono savivaldybės Kultūros tarybos nuostatus ir naujos sudėties, beveik perpus mažesnę, Kultūros tarybą.
Jei rajono Taryba pritars naujai parengtiems nuostatams, Kultūros taryboje nebeliks ne tik daugelio Anykščių rajono nevyriausybinių organizacijų, bet ir savivaldybei pavaldžių kultūros įstaigų atstovų, jos nariai nebeteks teisės teikti pasiūlymus dėl kultūros projektų finansavimo, o Kultūros tarybos nariams bus uždrausta viešumoje kalbėti apie tai, kokios diskusijos apie rajono kultūrą vyksta už savivaldybės durų.
Įžvelgia „galių demonstravimą“
Apie tai, kad naujai parengti savivaldybės Kultūros tarybos nuostatai yra ydingi, pirmasis viešai prabilo iki šiol Anykščių rajono savivaldybės Kultūros tarybai laikinai vadovęs kultūrologas Vytautas Balčiūnas.
„Anykštai“ jis sakė, kad paskelbtas rajono Kultūros tarybos nuostatų pakeitimo ir tarybos naujos sudėties patvirtinimo projektas yra „revoliucinis“ pasiūlymas.
Kultūrologas svarstė, kaip į Anykščių rajono savivaldybės mero Kęstučio Tubio ir Savivaldybės Kultūros, turizmo ir komunikacijos skyriaus vedėjos Kristinos Jakubauskaitės-Veršelienės „galių demonstravimą“ reaguos Anykščių rajono taryba.
Sudėtis atnaujinama kardinaliai
Į naujos sudėties savivaldybės Kultūros tarybą nebeįtrauktas didžiulę kultūrinę ir vadybinę patirtį turintis V. Balčiūnas (jis yra buvęs Kultūros viceministras, daugelio valstybės kultūrinių strategijų bei progamų rengėjas) stebėjosi, kad šios tarybos sudėtis atnaujinama kardinaliai, joje nebelieka beveik visų iki tol buvusių biudžetinių bei visuomeninių organizacijų atstovų.
„Prisimintina, kad Lietuvos savivaldybėse veikiančios patariamojo statuso Kultūros tarybos ar Kultūros ir meno tarybos yra formuojamos 1990 metais įkurtos Lietuvos kultūros ir meno tarybos pavyzdžiu, o jie teigia, kad tarybos nariai paprastai skiriami dviems kadencijoms, o tarybos sudėtis keičiama ar atnaujinima trečdaliu, kad nauji nariai natūraliai perimtų darbo taryboje praktikas ir vėliau jas perduotų sklandžiai kitiems. To principo iki šiol laikėsi ir Anykščių rajono savivaldybė, kaskart atnaujindama Kultūros tarybos sudėtį iš dalies. Meras K. Tubis su Kultūros, turizmo ir komunikacijos skyriaus vedėja (ji yra bent jau formali teikiamo projekto rengėja) kerta iš peties – visa taryba paleidžiama, tik vedėja kilniadvasiškai pasilieka save“, – atkreipė dėmesį V. Balčiūnas.
Ignoruotas nevyriausybinis sektorius
Kultūrologas V. Balčiūnas taip pat atkreipė dėmesį, kad „sutrypiamas“ nevyriausybinis sektorius – Kultūros taryboje nebelieka svarbią vietą rajono kultūriniame gyvenime užimančio Anykščių vadovų klubo, Pasaulio anykštėnų bendrijos atstovų. Beje, su Pasaulio anykštėnų bendrija savivaldybė nuo 2012 metų turi nuolatinę bendradarbiavimo sutartį.
„Kaip rodo Anykščių rajono tarybai teikiamo projekto preambulė, atstovų prašyta deleguoti tik iš muziejaus ir bibliotekos, ir sostinėje esančios LRT, o nevyriausybinis sektoriaus Anykščiuose ignoruotas, nors Kultūros tarybos savivaldybėse vis daugiau įtraukia veikliausius nevyriausybininkus. Sugretinus mero rinkiminį pažadą su visais kuo plačiau tartis, vaizdelis šiuo atveju yra priešingas. Juolab, kad ir šios tarybos sudėtis nuo 17 asmenų sumažinama iki 13, susiaurinant erdvesnį konsultacinių galimybių ratą“, – pastebėjo V. Balčiūnas.
Naujai parengtuose Kultūros tarybos nuostatuose žymiai susiaurinamos Kultūros tarybos funkcijos.
„Kultūros tarybai vertinant projektus (6.4 str.), paliekama tik teisė reikšti nuomonę dėl projektų paramos kriterijų ar principų, kas iš esmės yra tuščiažodžiai“, – sakė V. Balčiūnas.
Lyg sovietiniame kolūkyje
Kultūrologas V. Balčiūnas naujai parengtuose Kultūros tarybos nuostatuose įžvelgė ir „smūgį demokratijai“.
„25 str. atimama teisė tarybos nariams viešai pasisakyti apie tarybos darbą, o leidžiama apie tai byloti tik tarybos pirmininkui, t. y. kaip sovietiniame kolūkyje – „mūs kolūkio pirmininkas vidury ratelio“ bylos, o tarybos nariai stovės kaip nebyliai. Ar tai nejuokinga Anykščiuose, kaip mūsų valstybė vykdo atviro kodo duomenų politiką ir stengiasi sukurti gerai informuotą visuomenę?“ – klausė V. Balčiūnas.
Buvęs laikinasis Kultūros tarybos pirmininkas V. Balčiūnas siūlo Anykščių rajono tarybos nariams neskubėti priimti sprendimų.
„Siūlyčiau šį projektą gerai apmąstyti ir gal net atidėti tobulinimui, nes yra galimybė su dabartiniu projektu smarkiai apsijuokti“, – sakė jis.
Pasaulio anykštėnų bendrija nustebusi
Praėjusią kadenciją Kultūros taryboje atstovą turėjusi Pasaulio anykštėnų bendrija deleguoti savo nario į naujos sudėties Kultūros tarybą nesulaukė.
„Kvietimo prisijungti prie Kultūros tarybos negavome. Esame nustebę, bet jeigu kažkam atrodo, kad, va, dabar taip gyvensime kurį laiką, priimame tokį pasirinkimą – jeigu kažkam atrodo, kad taip gerai, tebūnie. Galiu tik konstatuoti tokį faktą – kas turi galią ir valią siūlyti, o tai yra meras, ką jis pasiūlo arba jam pasiūlo ką pasiūlyti, tai ir yra tai, ką mes šiandien turime“, – esamą situaciją komentavo Pasaulio anykštėnų bendrijos pirmininkas prof. Tomas Ladiga.
Vadovų klubas – neinformuotas
Be atstovo savivaldybės Kultūros taryboje liko ir Anykščių vadovų klubas. Šio klubo vadovas, Anykščių ligoninės direktorius Dalis Vaiginas prisipažino, kad jam tai yra netikėta.
„Praeitą kadenciją į Kultūros tarybą buvome delegavę savo narį. Mums nežinoma, kad jis išbraukiamas iš Kultūros tarybos. Tai, kad reikia Kultūros tarybą atnaujinti kuriuo nors kitu mūsų atstovu, informacijos taip pat iš savivaldybės nesame gavę“, – sakė D. Vaiginas.
Nemato jokio skirtumo
Tuo metu be atstovo Kultūros taryboje likusio Anykščių menų inkubatoriaus – menų studijos direktorė Daiva Perevičienė „Anykštai“ sakė dėl to per daug nenusimenanti.
„Aš nematau čia jokios problemos. Koks skirtumas“, – sakė šiuo metu atostogaujanti ir į ilgesnes diskusijas nepanorusi įsitraukti D. Perevičienė.
Kultūros tarybos nariu galima tapti „bendrąja tvarka“
„Anykšta“ teiravosi Anykščių rajono savivaldybės Kultūros, turizmo ir komunikacijos skyriaus vedėjos K. Jakubauskaitės-Veršelienės, kaip ir kokiais principais vadovaujantis formuojama naujos sudėties Kultūros taryba: „Yra išsiunčiami kvietimai mūsų institucijoms deleguoti asmenis. Kitas pasirinkimas – jei žinome su Anykščiais ryšius turinčius žmones, bet jei jie nėra labai įprasti mūsų kultūros lauko veikėjai, tada mes visų pirmiausia kalbamės su pačiais žmonėmis, klausiame, ar jie sutinka dalį savo laiko skirti šiai visuomeninei veiklai“.
K. Jakubauskaitė-Veršelienė tikino, kad į savivaldybės Kultūros tarybą galima patekti ir be kvietimo: „Jeigu yra kažkokie žmonės, kurie mano, kad turėtų atstovauti Kultūros taryboje, jie visada gali kreiptis bendrąja tvarka“. Tačiau kokia yra ,,bendroji tvarka“, vedėja nedetalizavo.
Nespėjo apžvelgti „aktualaus lauko“
Pasidomėjus, kodėl į naujos kadencijos Kultūros tarybos sudėtį nebuvo pakviestos tokių nevyriausybinių organizacijų, kaip Pasaulio anykštėnų bendrija, Anykščių vadovų klubas atstovai, Kultūros, turizmo ir komunikacijos skyriaus vedėja K. Jakubauskaitė-Veršelienė nuo tiesaus atsakymo išsisuko: „Norėtųsi iš principo atnaujinti Kultūros tarybą. Galbūt ateityje dar bus deleguojami ir kiti žmonės, kadangi galbūt dar nespėjome apžvelgti visą aktualų lauką.“
Mažiau narių – efektyvesnis darbas
Praėjusią kadenciją Kultūros tarybą sudarė 17 asmenų, dabar jų skaičius mažinamas iki 10-ties. Kultūros, turizmo ir komunikacijos skyriaus vedėja aiškino, kodėl dabar planuojamas mažesnis Kultūros tarybos narių skaičius.
„Optimaliausia darbo grupė yra iki 10-ties asmenų. Kai ji didesnė, organizavimo procesai sudėtingėja, o didesnio efektyvumo nėra“, – sakė ji.
Turi jaustis saugiai
Naujai parengtuose Kultūros tarybos nuostatuose yra apibrėžta, kad Kultūros tarybos nutarimų informaciją žiniasklaidos priemonėms teikia Kultūros tarybos pirmininkas, tuo metu likusieji šios tarybos nariai privalo pasirašyti pasižadėjimą neteikti tretiesiems asmenims informacijos ir tik įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytais tikslais bei tvarka naudoti informaciją, kuri jam taps žinoma atliekant Kultūros tarybos nario pareigas.
Pasidomėjus, kodėl likusiems Kultūros tarybos nariams draudžiama apie rajono kultūrinius dalykus diskutuoti, pavyzdžiui, su visuomene, K. Jakubauskaitė-Veršelienė dėstė: „Nuomonę apie Kultūros tarybos protokolinius sprendimus turėtų pateikti vienas žmogus – tai yra pirmininkas. Kitiems Kultūros tarybos nariams diskutuoti su visuomene galima. Posėdžiuose gali būti įvairios diskusijos ir nuomonės, todėl Kultūros tarybos nariai turi jaustis patikimai ir saugiai reikšti nuomonę būtent Kultūros taryboje, nes ne visi pasisakymai gali būti skirti bet kokiai interpretacijai viešumoje. Todėl Kultūros taryboje, siekiant išlaikyti darbinį klimatą, ji turi turėti terpę, kur diskutuoja atvirai ir saugiai, ir tik reziumuotos, protokolinės pozicijos yra pateikiamos visuomenei.“
Teigia, kad vertinimas yra dubliuojamas
Naujai parengtuose savivaldybės Kultūros tarybos nuostatuose yra numatyta, kad Kultūros taryba teikia siūlymus dėl kultūros ir meno finansavimo priemonių prioritetų, kriterijų bei finansavimo sąlygų nustatymo. Pasidomėjus, kodėl Kultūros tarybos nariai nebegalės teikti savo pasiūlymų dėl kultūros projektų finansavimo, K. Jakubauskaitė-Veršelienė aiškino: „Kultūros tarybos nariai nebevertins paraiškų todėl, kad ji nėra vykdomoji, o konsultacinė darbo grupė. Kitu atveju ji dubliuoja programų finansavimo komisijų darbą.
Mūsų finansavimo priemonės tikrai nėra tokio dydžio, kad jos turėtų trijų pakopų vertinimą – administracinį, Kultūros tarybos ir komisijos. Šitas didžiulis mechanizmas yra tiesiog nelogiškas.“
Naujoje sudėtyje – buvusi kultūros atašė
Į naujos kadencijos savivaldybės Kultūros tarybą Lietuvos radijas ir televizija delegavo 2015–2019 metų Lietuvos Respublikos ambasados Kinijos Liaudies Respublikoje kultūros atašė ir kartu kultūros atašė Pietų Korėjoje, LRT kultūros turinio vyriausiąją redaktorę Agnę Biliūnaitę, Anykščių Antano Baranausko ir Antano Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus – vyriausiąją rinkinių kuratorę Astą Ražanskienę, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras – Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro vyriausiąjį istoriką Gintarą Vaičiūną, Anykščių Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešoji biblioteka – Andrioniškio filialo bibliotekininkę Liną Vaišnytę.
Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis į Kultūros tarybą delegavo savo patarėją Laimą Fergizą, administracijos direktorė Jurgita Banienė – Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėją Daivą Gasiūnienę ir Kultūros, turizmo ir komunikacijos skyriaus vedėją K. Jakubauskaitę-Veršelienę.
Pačioms sutikus, Į Kultūros tarybos sudėtį įtrauktos Anykščių rajono tarybos narė, Kultūros, švietimo, kultūros, sporto ir turizmo komiteto pirmininkė Sonata Veršelienė, Antano Vienuolio draugijos pirmininkė Dangira Nefienė, dizainerė, Lietuvos kultūros tarybos programos „Dizaino sparnai“ mentorė, Anykščių menų inkubatoriaus – menų studijos rezidentė Jolanta Rimkutė.
Būtų protingiausia,jeigu kai kurie deleguoti,apie kuriuos sklando ne kokia nuomonė apie jų kompetencijas kultūros srityje-trauktųsi patys iš to sąrašo,juk prievartos nėra jame būti!Sėdėtų ramiai savo statuse,kuruotų,rašytų,kurtų ir t.t. pakol jų iš ten neišstūmė kompetetingesni,sumanesni,veržlesni jauni žmonės!(Būtų mažiau erzelio ir pasipiktinimo,kai be kompetencijos lenda ne ten)
Pasakytų aiškiai, kad visas tas sujudimas dėl pinigų. Visos visuomeninės organizacijos iš savivaldybės kaulija tūkstančių, bet kai paklausia ką už tuos pinigus padarėte, tada imama aiškintis, kas vadovas.
Kol dirbs dabartinė Kultūros skyriaus vedėja Kristina, tol bus tik blogiau ir blogiau, nes tai uždaras, bendram darbui nesutvertas žmogus, atėjęs į administraciją viršininkauti, nurodinėti, o ne telkti žmonių kūrybingai veiklai ir jos atnaujinimui. Krizė taryboje – jos projektas, kuris sukūrė visišką nepasitikėjimą savivaldybės vadovais ir administracija. Dabar daug kas jau nebesutiks eiti į Kultūros tarybą ir ją ignoruos.
O kadangi mero patarėjas byloja, kad kultūra dabar gali palaukti, tad be jo viršininko tokios nuostatos šitokios frazės tikrai nebūtų, vadinasi žuvis pūva ne nuo uodegos ar pilvo.
Prie buvusio mero taip pat dar skystesnė kultūros taryba buvo sudaryta.
Dabar, patys palikę savo veiklą be testinių sprendimų vidurijoja. Ir dauguma suinteresuotų politikų ir veikėjų, per kultūrą siekiantys daryti partijų politinę įtaką rajono visuomenei artėjant Seimo ir kt. rinkimams gadina orą aplinkoje, dergdamiesi.
Paskutiniame buvusios Kultūros tarybos posėdyje buvo nuspręsta sudaryti skubiai darbo grupę ir be jokių pinigų visuomeniniais pagrindais parengti „Anykščių kultūros ir meno plėtros gaires”, o jas patvirtinus, parengti gairių įgyvendinimo programą su priemonių planu iki 2030 metų. Balsuota vienbalsiai, bet Kultūros skyriaus vedėja šį sprendimą ignoruoja juodai. Kodėl?
Kas trukdo nepriklausomai kultūrininkų grupei kurti gaires visuomeniniais pagrindais ir teikti savivaldybės administracijos veiklos sritį kuruojantiems-mero patarėjui, kultūros skyriui, rajono tarybos veiklą kuruojančiam komitetui?
Valdžios ir visuomeninių iniciatyvinių grupių bendradarbiavimas savivaldos įstatymais dar nėra atriboti 🙂
išaiškink tai Anykščių kultūros carui – poniai vedėjai Kristinai. Jai to visko nereikia.
Mero patarėjui? Jus linkę juokauti?
Kvaila ir apmaudu,kai būsimojoje naujos kul.tarybos sudėtyje figūruoja tokių asmenų pavardės,kaip A.Ražanskienė(ar ji kompetetinga kultūros srityje?-labai abejotina…kuratorė muziejuje tai dar nereiškia,kad ji sugebėtų kažką patarti kultūros srityje),D.Nefienė,S.Veršelienė.KAS ir KIENO PAVEDIMU tokios sudėties sąrašas sudaromas,kai nuošaly lieka KULTŪROS INTELEKTUALAI,kurių supratimas ir žinios apie kultūrą yra reikšmingas Anykščiams.GĖDA ir NEATSAKINGA SĄRAŠO SUDARYTOJAMAS,o jeigu GERB.MERAS įtakojo-tai nieko gero NEŽADAMA!
Kam kas neaišku? NEFIENĖ IŠ TUBIO SĄRAŠO. VERŠILIENĖ PALAIKO TUBĮ. RAŽANSKAS IŠ TUBIO SĄRAŠO. Nereikia versti kaltės ant Kristinos, kai viskas siuta baltais siūlais.
labai jau susireikšminę esate. Buvo laikų, kai gyvenimas vyko ir be kultūros tarybų, ir kultūra buvo geresnė nei dabar.
Spjūvis demokratijai, nesusipratimas.Balsavau už dabartinį merą, esu kultūros atstovas, nesuvokiu kaip taip galima nusiristi.
Toks tu ir kultūros žmogus… Kultūros žmonės renka kultūringus, o ne tokiuos kurie gatvėje puola bučiuoti moteris.
Laukiu nesulaukiu tiesioginio valdymo ir naujos tarybos. Nebeliks valstiečių.
Tau, kad taryboje yra ne vien Karbauskinai išgelbėjo situaciją.
Mero ir jam „oponuojančių” valstiečių nekompentencija ir arogancija pasirodė visu grožiu.
Mano nuomone šitas kibišas nebūtų sukeltas, jeigu baigianti kadenciją, veikusi kultūros taryba būtų pati pateikusi rekomendacijas dėl naujos kultūros tarybos sudėties ir veiklos tęstinumo.
Ar tas buvo padaryta, nei žurnalistai, nei kalbinti pašnekovai neįvardina. Darytina išvada, kad prie „revoliucijos” patys oponentai privedė vykdančiąją valdžią, o politikai, išrinkti į rajono tarybą tik paskutiniame žingsnyje dėl to pradėjo reaguoti kaip actas su sodos milteliais sumaišyti.
Tarybos rekomendaciju niekas neklause, o jos priimtu vienbalsiai sprendimu Kulturos skyriaus vedeja net nesiruosia vykdyti ir atvirai tyciojasi is tarybos sprendimu. Ji elgiasi pasibaisetinai nemoksiskai. Kas ta monstra kur surado ir i administracija ikiso?
vadinasi, pirma reikia naujos kultūros skyriaus vedėjos ar vedėjo, nes ta jau pilnai susikompromitavo.