Anykščių rajono savivaldybės administracija už 24 731 Eur nusipirko naujų nešiojamųjų kompiuterių. Didžioji dalis jų atiteks rajono Tarybos nariams. „Anykštos“ pašnekovai sako, kad toks savivaldybės administracijos pirkinys visai bereikalingas, nes šiais laikais kompiuterį galima rasti bene kiekvienuose namuose, o reikalui esant jį sėkmingai gali pakeisti išmanusis telefonas.
Nupirko 27 kompiuterius
27 nešiojamuosius kompiuterius trijų metų išperkamosios nuomos būdu savivaldybės administracija įsigijo iš „Telia Lietuva, AB“. Šie kompiuteriai bus aprūpinti mobiliojo interneto modemais.
„Šie kompiuteriai bus skirti 25 rajono Tarybos narių, vienas kompiuteris – rajono Tarybos sekretorės, dar vienas – savivaldybės administracijos darbui užtikrinti“, – „Anykštą“ informavo savivaldybės administracijos direktorius Audronius Gališanka.
Įranga sena, bet dirbti įmanoma
Rajono tarybos narys, IĮ „Kompeksa“, kuri užsiima prekyba kompiuterine technika bei jos aptarnavimu, direktorius Mindaugas Sargūnas sakė, kad 2015 metais pradėjęs eiti rajono Tarybos nario pareigas, kaip ir kiti jo kolegos, gavo kadenciją baigusiųjų nešiojamąjį kompiuterį „Samsung“.
„Jie jau „pagyvenę“ buvo normaliai. Aš iki šiandienos tuo nešiojamuoju kompiuteriu, kur reikia Tarybos reikalams, naudojausi. Aš su juo dirbti galiu, bet, manau, tai daryti galiu dėl to, kad nusimanau informacinių technologijų srityje ir aš jį pasitaisiau. Kai pasižiūriu kaip kolegos dirba… Šitoje srityje nenusimanančiam jau labai sunku dirbti. Tie nešiojamieji kompiuteriai jau seni, jau antra kadencija, daug metų jiems“, – rajono Tarybos nariams skirtų nešiojamųjų kompiuterių būklę įvertino M.Sargūnas.
Politikai nepagauna „WiFi“-ajaus
Rajono Tarybos narys M.Sargūnas sakė išsiaiškinęs, kad naudodamiesi mobiliuoju internetu, per mėnesį rajono Tarybos nariai gali išnaudoti 1 GB duomenų, tačiau jie praktiškai nereikalingi.
„Man asmeniškai tai nereikalinga, aš nenaudoju to mobiliojo interneto modemo. Bet gal yra žmonių, kurie gyvena ten, kur neturi interneto prieigos, tai jiems gal ir praverčia. Mačiau, kad daug kas iš rajono Tarybos narių nesinaudoja bevieliu interneto ryšiu (WiFi), kuris veikia posėdžių salėje. Gal žmonės nežino, niekas jų neinformavo“, – svarstė M.Sargūnas, besinaudojantis kur kas patogesne technologija jungtis prie interneto, nei naudojantis mobiliojo interneto modemais.
Privilegijų siūlo atsisakyti
Rajono Tarybos narys M.Sargūnas sakė, kad apskritai privilegijos rajono Tarybos nariams už mokesčių mokėtojų pinigus skirti po asmeninį kompiuterį reikėtų atsisakyti.
„Suprantu, jei žmogus dirba savivaldybės administracijoje, darbo vietoje jam kompiuteris turi būti suteiktas. Rajono Tarybai skiriamų kompiuterių būtų galima atsisakyti. Pats žmogus, kandidatuodamas į rajono Tarybą, tam jau turėtų būti pasiruošęs ir pasirūpinti kompiuteriu ar išmaniuoju telefonu, kad būtų pasiekiamas elektroniniu paštu“, – svarstė M.Sargūnas.
Jaunasis rajono Tarybos narys M.Sargūnas sakė pastebėjęs ir dar vieną dalyką.
„Rajono Tarybos posėdžiuose matau, kad tuos senus nešiojamuosius kompiuterius atsineša vos keli rajono Tarybos nariai, kiti atsineša savus. Todėl nemanau, kad pirkti naujus yra didelis poreikis“, – pastebėjo M.Sargūnas.
Nešiojamojo kompiuterio neims
Paklaustas, ar pats asmeniškai nežada atsisakyti savivaldybės administracijos rajono Tarybos nariams nupirkto nešiojamojo kompiuterio, M.Sargūnas pareiškė, kad taip ir padarysiąs.
„Atsisakysiu. Be abejo“, – tikino M.Sargūnas, prisipažindamas, kad turi ir asmeninės kompiuterinės technikos, kurią panaudos rajono Tarybos darbe.
Naudojasi asmeniniais kompiuteriais
Rajono Tarybos narys Lukas Pakeltis – bene vienintelis vietos politikas, kuris jau nuo pat savo starto rajono Taryboje posėdžiuose pasirodo su asmeninu kompiuteriu. To tiesiog negalima nepastebėti, nes jis naudojasi „Apple“ firmos kompiuteriu.
„Žiūriu, kad ne vienas aš asmeninius darbo įrankius naudoju. Ir kiti kolegos, ypač per komitetų posėdžius, atsineša, nes prie jų yra labiau pripratę. Aš nežinau kitų rajono Tarybos narių, gal tas savivaldybės administracijos skiriamas kompiuteris jiems yra vienintelis?“, – savo įžvalgomis dalijosi L.Pakeltis.
Leistų naudotis moksleiviams
Rajono Tarybos narys L.Pakeltis taip pat kalbėjo, kad būtų linkęs atsisakyti jam, kaip rajono Tarybos nariui, skiriamo nešiojamojo kompiuterio.
„Aš iš tikrųjų apie tai galvoju, nes jis man nereikalingas. Jeigu leis savivaldybės administracija, gal būtų galima jį kažkam duoti, kad galėtų juo naudotis, pavyzdžiui, kokiam nors moksleiviui“, – sakė L.Pakeltis.
Svarbu sparta ir tęstinumas
Rajono Tarybos narys Donatas Krikštaponis sakė, kad kol kas pakanka ir senųjų nešiojamųjų kompiuterių, tačiau neprieštaravo, kad perkami ir nauji.
„Technologijos žengia į priekį. Sparta dabar pas mus nekokia yra. Tikiuosi, kad su naujais kompiuteriais viskas pagerės“, – vylėsi D.Krikštaponis.
O gal būtų galima taupyti rajono biudžeto pinigus ir kompiuterių rajono Tarybos nariams nepirkti?
„Galima sutaupyti. Anksčiau tokie buvo sprendimai ir, matomai, yra tęstinumas kompiuterių pirkimo ir davimo darbui rajono Tarybos nariams. Gal yra tokių rajono Tarybos narių, kurie neturi kompiuterių?“, – svarstė D.Krikštaponis.
Savivaldybės administracijos pirkinys atrodo nerimtas
Tuo tarpu buvęs rajono Tarybos narys Romaldas Gižinskas dėl naujų nešiojamųjų kompiuterių pirkimo laikėsi kategoriškos nuomonės.
„O kuo blogi kompiuteriai, kuriais naudojomės mes? Aš intensyviai naudoju kompiuterį ir puikiausiai laiko. Nesuprantu, ar nėra rimtesnių pirkinių? Visiškai man nesuvokiami dalykai“, – sakė R.Gižinskas.
Siūlo naudotis išmaniaisiais telefonais
Anot R.Gižinsko, šias laikais net ir dirbant rajono Taryboje, galima išsiversti be kompiuterių.
„Kam reikalingas kompiuteris, kai kiekvienas rajono Tarybos narys turi po išmanųjį telefoną? Švelniai tariant, tai yra pinigų švaistymas, o ne taupymas. Jokių čia kompiuterių nebereikia“, – aiškino R.Gižinskas.
Pirmuosius nešiojamuosius kompiuterius Anykščių rajono tarybos nariams administracija nupirko 2005 metais. Naująsias technologijas kai kuriems politikams, panašu, prisipratinti nebuvo paprasta – eidami į posėdžius, kompiuterius jie palikdavo namuose…