Nuo lapkričio 1 d. žmonės, užsukę į vaistines, įsigyti įprasto vaisto nuo skausmo, pavyzdžiui, ibuprofeno, negali nusipirkti – vaistininkas šį vaistą parduos tik su gydytojo receptu.
Eilės prie šeimos gydytojų kabinetų nusidriekė ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir Anykščiuose. Gydytojai nepatenkinti, pacientai – dar labiau…
Štai 13 populiariausių vaistų, kuriuos gaudavote be recepto, o dabar nebegausit: natrio chlorido tirpalas, vaistai nuo skausmo (pvz. ibuprofenas 400), kaptoprilis, kontraceptikai, vitamino D ampulės, kalio chloridas, omeprazolas, sumatriptanas (vaistas nuo migrenos), ginkmedžio lapų ekstraktas, vaistai nuo alergijos, vaistai nuo viduriavimo, išgryninti žuvies taukai omega 3, diclofenacas.
„Anykšta“ teiravosi, ar pasikeitusi tvarka nepykdo žmonių, neapsunkina gydytojams ir vaistininkams darbo?
Viktorija NOREIKIENĖ, Anykščių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) šeimos gydytoja:
– Mes, gydytojai, po lapkričio 1 d., kai įsigaliojo naujoji vaistų išdavimo tvarka, tikrai jaučiame pacientų antplūdį. Dabar tenka rašyti receptus ne tik tiems vaistams, kuriuos žmogus nuolat vartoja, bet išrašom ir po 5-7 receptus tiems vaistams, kurie vaistinėse be recepto jau neparduodami. Tad gydytojų darbo krūvis tik didėja ir apie jokį eilių mažinimą jau nebegali būti kalbos.
Aš sutinku, kad žmonės gal ir per daug vartoja vaistų, ypač tos pačios grupės, tačiau, kai reikia recepto paracetamoliui, virškinimo fermentams, leidžiamiems B grupės vitaminams ar D vitamino (šio vitamino žmonėms, gyvenantiems mūsų klimato juostoje, ypatingai trūksta) ampulėms, man visa tai atrodo absurdiška.
Ši reforma, manau, tik paskatins šešėlinę vaistų prekybą. Nemanau, kad vaistas, tarkim, atvežtas iš Rusijos, yra kažkuo blogas. Didžiausią dėmesį reikėtų atkreipti į jo laikymo sąlygas. Juk tokie vaistai parduodami „nuo mašinų“. Ar tai būtų 30 laipsnių karščio, ar 15 laipsnių šalčio, taip pat lietus bei drėgmė – štai, kas vaistui kenkia.
Be to, žmonės tapo gerokai piktesni, o mums, gydytojams, reikia ir jų emocijas iškentėti… Bent jau gerai, kad yra galimybė išrašyti receptą, pavyzdžiui, galiosiantį metus. Žmogus su tokiu receptu vaistą nusipirks, o kadangi vaistininkai tokių receptų nepasiima, tai žmogui tiesiog reikia saugoti tą receptą ir kitą kartą vėl galės pasinaudoti tuo pačiu receptu.