Seime svarstomas siūlymas keisti Konstituciją ir Seimo narių skaičių nuo 141 sumažinti iki 101, o rinkimus į Seimą rengti nebe spalio, bet kovo mėnesį.
„Anykšta“ antradienio laikraščio rubrikoje „Komentarai“ klausė, kaip vertinate siūlymą mažinti Seimo narių skaičių nuo 141 iki 101?
Tomas BARANAUSKAS, istorikas:
– Manau, kad tai nebūtų esminis skirtumas, bet išaugtų vieno Seimo nario reikšmė, o mažesnį narių skaičių būtų lengviau papirkti. Iš principo, jei darytume rimtą reformą, tai reikėtų steigti du parlamento rūmus, kad antrieji rūmai kontroliuotų įstatymų kokybę, kaip yra daugelyje senas demokratijos tradicijas turinčiose šalyse. Tuo atveju esamą Seimo narių skaičių būtų galima padalinti, 101 palikti žemesniesiems rūmams, o 40 paskirti antriesiems.
Ar ne per maža šalis dvejiems rūmams? Dveji reikalingi ne todėl, kad didelė ar maža šalis, o tiesiog priimamų įstatymų srautas yra didelis, vienas Seimo narys nelabai gali įsigilinti ir po to balsuoja kaip partija liepia, kaip kas nors pasiūlo ar panašiai. Priimtų įstatymų skaičius yra mažesnis už pasiūlytų ir tada juos antrieji rūmai galėtų dar kartą patikrinti, įsigilinti į argumentus ir atmesti projektą, jei jis kažkuo negeras. Tai padidintų įstatymų leidimo kokybę. Dabar priimtus įstatymus peržiūri prezidentas, bet vieno žmogaus, net su institucijos aparatu nepakanka.