Edinburgas, Melburnas, Dublinas, Reikjavikas, Ajovos miestas, Praha… Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos UNESCO šie miestai yra įtraukti į kūrybinių miestų tinklus ir pasauliniu mastu yra pristatomi kaip literatūros miestai. Šiandieninėje visuomenėje kūrybiniai miestai yra vieni iš stipriausių pasaulio miestų. Ar jūs kada nors sapnavote, kad į stipriausių pasaulio miestų sąrašą būtų įtraukti ir Anykščiai?
„Kažkoks kosmosas“, – pasakytų rajono Tarybos narys, socialdemokratas Dainius Žiogelis, tačiau Anykščių J.Biliūno gatvės 23 – ojo pastato rezidentai giliai įsitikinę, kad jau atėjo tas metas, kai visas pasaulis turi suklupti vos išgirdę Anykščių miesto vardą. Tuo šventai tiki ir kai kurie Anykščių seniūnijos Keblonių kaimo gyventojai, mat čia registruota bene paslaptingiausia ir labiausiai rajono biudžeto pinigus mylinti uždaroji akcinė bendrovė „Bugiris“.
Anykščiai, ko gero, dar ilgai galėjo garsėti prastai apšviečiamomis miesto gatvėmis, apšiurusiu turgumi ir aptrupėjusia autobusų stotimi, jei ne dalininkės Jurgitos Bugailiškienės įžvalgos, kad mūsų miestas yra vertas kur kas daugiau, nei mokyklose per lietuvių kalbos pamokas mokinukams vis primenamo titulo, kad Anykščiai – tai poetų ir rašytojų kraštas. Prieš trejetą metų JAV baigusi kūrybiško mąstymo lavinimo kursą, padirbėjusi tuometinio rajono mero Sigučio Obelevičiaus patarėja, pasitobulinsi kaip bibliotekos projektų vadovė, J.Bugailiškienė įkūrė UAB „Bugiris“, kurios veikla plati, kaip UNESCO pasaulinio paveldo objektų sąrašas ir ėmėsi dirbti Anykščių krašto labui. Žinoma, kad ne už dyka. Tūkstančiai iš rajono biudžeto verslo pradžiai, po to dar keli – už rajono kultūros strategijos parengimą (kurios nesuprato net daugelis rajono Tarybos narių) ir su kuria nesėkminga bandyta tapti Europos kultūros sostine.
Na, nepavyko, bet, kaip dainuoja populiarusis atlikėjas Marijonas Mikutavičius, „…nesikankink dėl medalio,bet verta kovot ligi galo dėl savo garbės, pabandom iš naujo…“ Šįsyk taikinys – UNESCO. Paraiškos rengėjas, be jokių abejonių, „Bugiris“, kurios įkūrėja – savivaldybės Kultūros tarybos pirmininko pavaduotoja J.Bugailiškienė. Tos pačios slaptosios Tarybos, kuri ir pataria bei nurodo kryptis, kur link Anykščių kultūrinis gyvenimas turėtų suktis. „Bet juk tai viešųjų ir privačių interesų supainiojimas! Tai – tiesiog neetiška!”, – portale anyksta.lt plyšauja komentatoriai. Tačiau traukinys jau nuvažiavęs – keli tūkstančiai už mokesčių mokėtojų pinigus jau sumokėti ir tik opozicjai tokie opusai atrodo kiek keistoki. Tik va, nėra priemonių viską išsiaiškinti, meras opozicijai sumaniai Antikorupcijos komisijos pirmininko posto atiduoti net nesiruošia.
Apie tai, kad savivaldybės patariamojo organo kultūros klausimais viena iš vadovių galimai pelnosi iš Anykščių rajono savivaldybės paraiškų rengimo, pasikalbu su rajono Tarybos nare, liberale Danute Mažvyliene.
Politkė pateika savo versiją: „Anykščiuose per mažai kūrybingų, idėjų turinčių meninkų“, todėl esą kito kelio ir nebelieka, kaip paraiškas rengti UAB „Bugiris“. Kai pagalvoji, kokia našta…O dar savivaldybės administracija į reklamos paslaugas teikiantį „Bugirį“ dėl tarnybinių automobilių remonto kreipiasi ir dėmesį blaško. O gal tai ir viena iš nesėkmingų „Bugirio“ paraiškų priežasčių, kai norisi apžioti daug, o lieki tik prie suskilusios geldos?
Savivaldybės vyriausioji specialistė kultūrai ir turizmui Audronė Pajarskienė negaili pagyrų J.Bugailiškienės firmos rengiamai naujajai paraiškai UNESCO ir vadina ją „tobula“, nors organizacjos atstovai ir nurodo ištaisyti klaidas. O kol jos taisomos, pasidomėkime, kas gi tas UNESCO kūrybinių miestų tnklo literatūros miestas, kurio titulo užsimanė rajono valdantieji.
„Literatūros miestas turi tam tikrą skaičių kokybiškų ir įvairių leidyklų, pradinėje, vidurinėje mokyklose ir universitete privalomai dėstomi mokomieji dalykai, susiję su vietine ir užsienio literatūra. Literatūros miestas rengia literatūrinius renginius,kurie skatina vietinių ir užsieninio leidinių leidybą. Taip pat aktyviai reiškiasi knygynai ir privatūs knygų pardavėjai, aktyvus knygų vertimas į pagrindines kalbas, o užsienio – į vietinę ir aktyvus medijos įtraukimas į literatūros leidinių reklamavimą ir populiarinimą“, – rašoma apie kriterijus, kuriuos privalėtų turėti pasaulinio literatūros miesto statuso siekiantys Anykščiai.
O čia palyginimui tai, ką turime mes Anykščiuose ir Edinburgas, kuris 2004 metais tapo pirmuoju pasaulio literatūros miestu: „Per miesto pažinimo turą aplankomi 2 literatūros muziejai, poetų skveras ir kavinė (Elephan House Cefe), kurioje J. K. Rowling parašė garsųjį romaną Harry Potter, taip pat praeinama pro Centrinę biblioteką. Skirti 3 val. turui su literatūra susijusiems objektams yra tikrai daug, todėl aiškiai matyti, kad tokie turai sudaromi norint atskleisti tikrąjį miesto veidą. Šiuo atveju ypač siekiama supažindinti turistus su literatūrine Edinburgo puse; − sukurti net 6 turai, skirti tik literatūrai; − Edinburge yra 12 antikvarinių knygų parduotuvių, 13 knygų perpardavinėtojų parduotuvių, 13 nepriklausomų knygų pardavėjų parduotuvių, 14 specialiųjų knygų knygynų ir 9 panaudotų knygų knygynė liai. Vadinasi, Edinburge yra 61 skirtingas knygynas, o tai tikrai gana daug vienam miestui; − Edinburgo centre yra išsidėstę 13 garsių rašytojų namų; − rengia tokius festivalius kaip „One Book – One Edinburgh“, „Edinburgh Book Festival“, „Litaraly Salon Evnings“, „Edinburgh‘s Poetry garden“ ir kt.; − kas savaitę vyksta bent 10 įvairių knygų pristatymų, apie knygas viešų diskusijų; − yra 9 skirtingi knygų klubai.“
Pabaigai priminsiu UNESCO globojamus pasaulio paveldo objektus Lietuvoje. Tai – istorinis Vilniaus senamiestis, Kuršių Nerija, Kernavės archeologinė vietovė, F. G. W. Struvės dienovidinio lanko geodeziniai punktai,kryždirbystė ir kryžių simbolika Lietuvoje,dainų ir šokių švenčių tradicija Baltijos valstybėse, sutartinės, lietuvių polifoninės dainos.