Rugsėjo 25-osios vakarą Anykščių koplyčioje iš Anykščių kilusiam skulptoriui, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto profesoriui Romualdui Inčirauskui buvo įteikta Lietuvos eilinio kario savanorio Ruvino Būno (1902–1920) vardo premija už meninių akcentų, skirtų žydų bendruomenėms atminti sukūrimą ir įrengimą, Lietuvos žydų kultūros ir istorinės atminties puoselėjimą.
R. Inčirauskas yra septintas laureatas, o premiją 2016-aisiais įsteigė organizacija „Prisimenant Litvakus, Inc“, atstovaujama Philip S. Shapiro (JAV) ir Rokiškio krašto muziejaus. Pirmą kartą ši premija buvo teikiama ne Rokiškio krašto muziejuje – muziejaus atstovai patys atvažiavo į Anykščius pasveikinti R. Inčirausko.
Rokiškio krašto muziejaus direktoriaus pavaduotojas muziejinei veiklai Giedrius Kujelis susirinkusiesiems plačiau papasakojo apie Lietuvos eilinio kario savanorio Ruvino Būno (1902–1920) vardo premiją bei jos laureatus, pristatė ir šiųmetinį nugalėtoją.
Laureatą sveikino Philipas Shapiro (Filipas Šapiro) su žmona Aldona, rajono savivaldybės vyriausioji architektė bei režisierius Julius Jakubėnas, atstovaujantys Pasaulio anykštėnus, taip pat savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Inga Eidrigevičienė.
„Mano proseneliai kilę iš Rokiškio ir Kupiškio rajonų, o mano žmona Aldona – iš Anykščių rajono. Iškilius darbus atlieka prof. Inčirauskas, būtent tokį žmogų ir norima pagerbti. Jo darbas pagrįstas Biblija ir jos istorija, ir tai yra labai svarbu. Jo darbai moko istorijos, praeities, kurie išliks ateinančioms kartoms”, – kalbėjo Ph. Shapiro.
Premijos laureatas R. Inčirauskas sakė: „Esu labai sujaudintas, dėkingas už tą garbę ponams Šapirams, Rokiškio muziejui, komisijai, sumaniusiai šitą dalyką – įvertinti mane”, o jo žmona, koja kojon žengianti drauge daugiau nei pusę amžiaus, papasakojo istoriją, nuo kurios prasidėjo jos vyro noras puoselėti žydų atminimą.
„Prisiminsiu 20-ties metų senumo istoriją – 2000-aisiais buvo žydų litvakų suvažiavimas universitete. Jie atvyksta į Telšius, išlipa pulkas žmonių, maždaug žinodami tragedijos vietas ir vienas senukas žydas vedžioja ir ieško kapo, kuriame buvo 500 mergaičių, nužudytų Kalėdų išvakarėse. Jis to kapo nerado. <…> Ieškojome ir drauge su Romu, brisdami per žoles iki pat pažastų… <…> Tuomet gimė projektas, taip prasidėjo kūriniai žydų tema”, – sakė Z. Inčirauskienė.
R. Būnas – žydų tautybės jaunuolis, kilęs iš Pasubatės (Rokiškio r.) kaimo. Lietuvai kovojant už Nepriklausomybę, jis tapo kariu savanoriu. 1920 metais R. Būnas žuvo už Lietuvos laisvę. Po mirties savanoriui R. Būnui buvo skirtas valstybinis apdovanojimas.
Skulptorius, tapytojas Romualdas Inčirauskas gimė Anykščiuose. Šiuo metu menininkas gyvena Telšiuose, bet daug jo kūrinių puošia Anykščius. R. Inčirauskas yra VDA Telšių fakulteto metalo meno katedros profesorius, Lietuvos dailininkų sąjungos narys, LATGA narys ir Tarptautinės medalių kūrėjų federacijos narys. Jo kūryba yra įvertinta daugeliu apdovanojimų.
Plačiau – laikraštyje „Anykšta”.