Viešintose gražia tradicija tampa jau trečius metus miestelio bendruomenės rengiamas Šv. Arkangelo Mykolo kermošius. Šiemet šiai puikiai šventei prasmės suteikė valstybę sukūrusių ir apgynusių Lietuvos savanorių ir kultūros saugotojų knygnešių pagerbimas.
Spalio 1 dieną į Viešintas rinkosi bendruomenės nariai ir svečiai. Šventė prasidėjo bažnyčios šventoriuje. Čia buvo atidengtos atminimo lentos iš Viešintų krašto kilusiems Vyties Kryžiaus kavalieriams, 1918–1919 metų savanoriams ir knygnešiams. Renginyje dalyvavo šių Lietuvai nusipelniusių žmonių šeimos, žymūs žemiečiai, Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Utenos apygardos ir Šaulių sąjungos nariai, gausi miestelio bendruomenė.
Renginyje kalbėjęs M. Romerio universiteto profesorius Saulius Nefas džiaugėsi tokia gražia nusipelniusių kraštiečių pagerbimo iniciatyva. Nors paminklinės lentos kariams savanoriams bei Vyties Kryžiaus kavalieriams jau įrengtos 76 šalies seniūnijose, tačiau knygnešiai pagerbti pirmą kartą. O juk Viešintų kraštas garsėjo knygnešiais, net ir miestelio herbe puikuojasi sidabrinė knyga. Svečias sakė, kad gavęs pakvietimą į šią šventę nė minutės neabejojo atvyksiąs, nes būtent Viešintų mokykloje jis pradėjęs dirbti istorijos mokytoju. S. Nefas palinkėjo žmonėms ir toliau mokytis istorijos – jos pamokos dabar galės vykti kiekvieną sekmadienį, prie šių atminimo lentų.
Į renginį atvyko ir žurnalistas, ištikimas Lietuvos vertybių kolekcionierius, daugelį metų rinkęs medžiagą apie Lietuvos savanorius, medalių ir ordinų eskizus, archyvines nuotraukas, istorinių dokumentų kopijas, Vilius Kavaliauskas. Jo iniciatyva parengta Atminimo lentų Lietuvos miesteliuose programa, kurios tikslas – pagerbti savanorius keliuose šimtuose mūsų miestelių ir tokiu būdu pažymėti valstybės šimtmetį. Svečias pasveikino Viešintų bendruomenę ir pasidžiaugė, kad šios paminklinės lentos pirmos Anykščių rajone.
Šventėje taip pat dalyvavo ir kariškiai. Su gražia iniciatyva viešintiškius pasveikino Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Utenos skyriaus valdybos narys dimisijos pulkininkas Vitas Kelevišius. Anykščių S. Dariaus ir S. Girėno vardo pirmoji šaulių kuopa iš istorinės patrankos paleido tris salves, skirtas Lietuvai, Viešintų valsčiaus knygnešiams ir Viešintų valsčiaus savanoriams. Prie patrankos, kurią aptarnavo istoriniais kostiumais apsirengusi komanda, budėjo ir Viešintų mokyklos mokinės, priklausančios Šaulių sąjungai.
Renginyje dalyvavo ir savanorių bei Vyties Kryžiaus kavalierių šeimų nariai. Atminimo lentoje, skirtoje Vyties Kryžiaus kavalieriams, pats pirmasis įrašytas Mikas Kaušakys. Jo anūkas Virginijus Kaušakys pasidžiaugė, kad būtent šios iniciatyvos dėka jis sužinojęs savo šeimos istoriją, kadangi dar vaikystėje netekęs tėvo, kuris nespėjo papasakoti apie senelį. Tad šis kraštiečių pagerbimas neleido nugrimzti šeimos istorijai į užmarštį.
Visus pasveikinęs Viešintų bendruomenės pirmininkas Vitas Mykolas Zaikauskas padėkojo žmonėms už atminimo lentoms įrengti surinktas aukas. Klebonas Virginijus Taučkėla pašventino Prano Petronio skulptūrą, kuria autorius įprasmino Lietuvą, knygnešius, savanorius – visą Lietuvos 100-mečio istoriją. Renginio dalyviai dalyvavo mišiose, kurių metu klebonas pasveikino bendruomenės pirmininką V. M. Zaikauską su 80-uoju jubiliejumi, taip pat padėkojo skulptoriui P. Petroniui, paminėdamas jį kaip išskirtinį savo darbais ir kartu be galo kuklų žmogų. Visi, net ir patys mažiausieji, dalyvavo iškilmingoje procesijoje.
Išėjusius iš bažnyčios pasitiko tradicinė kermošiaus mugė – su saldumynais, gardumynais, skania šaulietiška koše, arbata ir bendruomenės pirmininko vaikų ir vaikaičių išvirta gardžia karšta žuviene. Pirkėjus viliojo suvenyrų ir augalų pardavėjai, pasivažinėti žirgais kinkyta karieta kvietė bendruomenės narys, žirgyno Utenoje savininkas Leonardas Rinkevičius. Žmonės džiaugėsi proga papramogauti, pabendrauti su draugais ir giminėmis.
Pabendravę, pasivaišinę visi sugužėjo į bendruomenės namus, kur laukė Viešintų kapelos „Vingerinė“ iniciatyva papuošta scena. Viešintų seniūno pavaduotoja Eglė Sabaliauskienė pasveikino visus Mykolus – nuo paties mažiausio iki seniausio. Į varduvininkų eilę atsistojo ir žurnalistas V. Kavaliauskas, išdidžiai prisiminęs, jog ir jis esąs krikštytas Mykolo vardu. Viešintų bendruomenės komiteto narė Birutė Visminienė paskelbė V. M. Zaikauską Viešintų Garbės piliečiu ir įteikė pažymėjimus-padėkas už nuopelnus savo kraštui ir bendruomenei Stasei Bukinienei, Algimantui Broniui Bekeniui, Ligitai ir Algiui Bukauskams, Vytautui Janoniui, Tautviliui Užai. Šie žmonės nusipelnė pagarbos ir padėkos už besąlyginę paramą bendruomenei, Viešintų krašto garsinimą, nesavanaudišką pagalbą savo krašto žmonėms, kraštotyrinį darbą. Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis pasidžiaugė bendruomenės sutelktumu, darbais, iniciatyvomis, žmonėmis ir pasveikino bendruomenės pirmininką V. M. Zaikauską.
Šventės pabaigoje įvyko koncertas, kuriame dalyvavo ir vietiniai atlikėjai, ir svečių kolektyvai. Grojo Kupiškio rajono Salamiesčio kapela „Dvaras“ ir Salamiesčio kantri muzikos grupė „Lyja“, vadovaujamos A. Tatorio, Utenos neįgaliųjų sąjungos kapela „Ukvačiai“, vadovaujama G. Kaušylo, Anykščių rajono Viešintų kapela „Vingerinė“, vadovaujama R. Raišelio.
Šventei pasibaigus, žmonės dar ilgai dalinosi įspūdžiais, džiaugėsi ir jau pradėjo laukti kito rudens. Tokios šventės ir gražios iniciatyvos reikalingos miestelių bendruomenėms, nes suburia žmones ir skatina juos bendrauti. Šis renginys ypač svarbus dar ir tuo, kad jo metu buvo prisiminti ir pagerbti nusipelnę šaliai ir savo kraštui žmonės – knygnešiai, savanoriai. Tai puiki dovana Lietuvai 100 metų jubiliejaus proga.