Į apleistą, aplūžusiais laiptais, nepavykusių medinės pielies statybų suniokotą Šeimyniškėlių piliakalnį, dėl kurio padėties iš Anykščių kilę mokslininkai į Anykščių rajono savivaldybę kreipėsi dar prieš kelerius metus, pagaliau atkreiptas dėmesys.
Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija planuoja už Europos Sąjungos paramą atlikti Šeimyniškėlių piliakalnio tvarkybos darbus ir kviečia šio projekto partnere tapti Anykščių rajono savivaldybę.
Praėjusiame Anykščių rajono tarybos posėdyje buvo pateiktas sprendimo projektas, kuriuo siūlyta pritarti, kad savivaldybė dalyvautų projekto „Tvaraus turizmo skatinimas Lietuvos ir Latvijos pasienio regione per istorinį piliakalnių paveldą“ paraiškos rengime ir projekto veiklų vykdyme.
Bendra projekto vertė siekia 750 tūkst. eurų. Šiame projekte žada dalyvauti ir du Latvijos miestai – Bauskė ir Ludza.
Preliminari projekto vertė, kuri atitektų projekto partneriui – Anykščių rajono savivaldybei – 231 tūkst. 900 Eur. Anykščių rajono savivaldybė prie šio projekto turėtų prisidėti 20 proc., ir iš savivaldybės biudžeto skirti 46 tūkst. 380 Eur. Vėliau Vidaus reikalų ministerija savivaldybei grąžintų 10 proc. patirtų išlaidų.
Projekte, kurį 2019 metais parengė Anykščių regioninio parko direkcija ir jam nesėkmingai bandė gauti finansavimą, numatyta atnaujinti Šeimyniškėlių piliakalnio medinės infrastruktūros medinę dalį, nutiesti pažintinius takus, įrengti skaidrų stendą, pro kurį žvelgiant į piliakalnį matytųsi ant jo stovinti medinė pilis.
Priminsime, kad pasirūpinti supuvusiais Šeimyniškėlių piliakalnio laiptais į Anykščių rajono savivaldybę prieš trejus metus kreipėsi Lietuvos istorijos ir archeologijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Gintautas Zabiela ir Lietuvos istorijos instituto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės skyriaus mokslo darbuotojas dr. Tomas Baranauskas.
Mokslininkai teigė, kad jiems susidarė įspūdis, jog savivaldybei, nepavykus pastatyti medinės pilies, ši vieta neberūpi, o Šeimyniškėlių piliakalnio nepriežiūra Anykščių kraštui daro gėdą.
„Susidaro įspūdis, kad šis objektas, nesirealizavus pilies statybos projektui, yra tiesiog paliktas likimo valiai. Tačiau tai yra žinomas Lietuvoje istorijos ir archeologijos paminklas, iki šiol traukiantis turistus. Jo nepriežiūra daro gėdą Anykščių kraštui, menkina jo, kaip kurortinės vietovės, įvaizdį ir nuvilia su Lietuvos istorija norinčius susipažinti turistus.
Prašome jus atkreipti dėmesį į Šeimyniškėlių komplekso būklę ir skirti dėmesio bei lėšų jo pastoviam tvarkymui ir priežiūrai“, – savivaldybei adresuotame rašte rašė dr. T. Baranauskas ir dr. G. Zabiela.
Per tą laiką savivaldybė dėl Šeimyniškėlių piliakalnio net nepajudino piršto.
Tiek savivaldybė, tiek ir tuometinė Anykščių regioninio parko direkcija bandė įrodinėti, kad nei vienai iš jų rūpintis Šeimyniškėlių piliakalnio infrastruktūra nepriklauso.
Po nesėkmingai praeitoje mero Kęstučio Tubio kadencijoje pradėtų medinės pilies statybų, Anykščių rajono savivaldybė apskritai buvo atsisakiusi Šeimyniškėlių piliakalnio teritorijos sklypo, tačiau nuo šių metų pradžios savivaldybė tapo valstybinės žemės patikėtine, o į šią teritoriją patenka ir Šeimyniškėlių piliakalnis.
Beje, šių metų pavasarį Anykščių rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Daiva Gasiūnienė „Anykštai“ sakė, kad Šeimyniškėlių piliakalnio sutvarkymo reikalus savivaldybė perima į savo rankas ir anksčiau Anykščių regioninio parko direkcijos parengtą ir kiek pakoreguotą piliakalnio sutvarkymo projektą teiks Kultūros paveldo departamentui.
O kaip su šalia piliakalnio teritorijos esančia „sumažinta pilies versija” (Verbicko formuluotė)? Tai kaip čia dabar – piliakalnis – istorinė vertybė ir jos aktualinimas visai liks kaip dabar atskirtas nuo kolektyvinių sodų teritorijoje (ji nieko bendro neturi su piliakalnio paminkline saugoma teritorija) subūdavota medinės pilies imitacija, kuri toliau plečiama nauju bokštu ir kurioje vasaromis vyksta specifinės atrakcijos, o jokio tikro vertybių originalų iš piliakalnio teritorijos pristatymo, jokios muziejinės ekspozicijos ir muziejinių parodų nėra, o edukacija ant piliakalnio, kuris čia svarbiausia vertybė, visai nevydoma? Kaip kaip čia bus ir toliau: piliakalnis sau, o ta psiaudo pilis – sau? Gal reiktų atsipeikėti ir visą šį objektą spręsti kaip vientisą kultūrinio turizmo vienetą?
Pasakas seka,pinigus gauna.
Taip matyt ir bus. Jau geras dešimtmetis, kai Anykščių kultūroje reiškiasi vidutinybės neturinčios jokio gilesnio supratimo kas yra kultūra.
Deja, taip matyt ir bus. Jau gerą dešimtmetį Anykščių kultūros reikalus vairuoja absoliučios vidutinybės. Ypač daug jų tupi prie Klėtelės.
Kodėl istorikai tylėjo ir linkėjo galvytėm,kai buvo niokojamas piliakalnis.Gėda.
Kas tą piliakalnį suniokojo.Tas turi sumokėti.
pilis jau stovi valdovas yra tai ko daugiau reikia
Žemių valdovas sensta, pilvas auga ir darosi suku valkiotis piliakalnio šlaitais paskui jauniasnes patarėjas ir rūmų administracijos valdytojas. Tai reikia takus įrengti, kad su ratukais žemių valdovą patarėjai su rūmų pilies liokajai privežtu ant piliakalnio, nuo kurio galtų tarti žodį savo papilių žmonėms švenčių ir valdovo šaukiamų miestelėnų ir žemių gyventojų sueigų metu.
jokios pilies nėra, kažkokia nesąmonė sulipdyta ant lauko pliko, o vadovas jau baigė kadanciją.